سردیس هخامنشی به تخت‌جمشید بازمی‌گردد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: سردیس هخامنشی پس از هماهنگی‌های لازم در اسرع وقت به ایران بازگردانده می‌شود و در جای اصلی خود در تخت جمشید قرار می گیرد.

به‌گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، علی اصغر مونسان روز چهارشنبه با اعلام این خبر تصریح كرد: این قطعه تاریخی مربوط به بالاتنه، سر سرباز هخامنشی و نیزه است كه در سال 1936 از ایوان جنوبی كاخ شورا ربوده شده بود و در نهایت پاییز سال 2017 قرار بود كه این اثر تاریخی در نمایشگاهی در نیویورك به نمایش گذاشته شود و پس از آن در حراجی عرضه شود.
مونسان اضافه كرد: سازمان میراث فرهنگی بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع اقدامات حقوقی خود را آغاز كرد و خوشبختانه با هماهنگی مركز خدمات حقوقی ریاست جمهوری، مركز لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ثابت شد كه این شی تاریخی متعلق به ایران است و دادستانی نیویورك حكم استرداد آن به كشورمان را صادر كرد.
معاون رئیس جمهوری اضافه كرد: این سردیس هخامنشی پس از هماهنگی های لازم در اسرع وقت به كشورمان بازگردانده می شود و در جای اصلی خود در ایوان جنوبی كاخ شورا در تخت جمشید قرار می گیرد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: این شیء تاریخی هم‌اكنون در اختیار جمهوری اسلامی ایران است و تلاش خواهیم كرد طی روزهای آینده شرایط بازگشت آن را فراهم كنیم.
مونسان با تاكید بر اینكه اقدامات و پیگیری های سازمان میراث فرهنگی برای بازگرداندن اشیای تاریخی كشورمان ادامه دارد، گفت: بازگشت این شیء تاریخی ارزشمند جای خوشحالی دارد و این موفقیت را به مردم و فرهنگ دوستان تبریك می گوییم.
غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: خوشحالم كه توانستیم نقش برجسته سر سرباز هخامنشی را از دادستانی نیویورك تحویل بگیریم.
وی افزود: این اثر ٩٠ سال پیش در ایران كشف و پس از چند سالی از ایران خارج شد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: این اثر تاریخی سال گذشته در یك حراجی در نیویورك كشف و با ارائه اسناد به دادستانی نیویورك مشخص شد كه متعلق به مردم ایران است و به صورت غیرقانونی به فروش گذاشته شده است.
خوشرو با بیان اینكه دادستانی نیویورك بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران، فروش این اثر را متوقف كرد، گفت: رسیدگی به ادعای مالكان دروغین این اثر 11 ماه به طول انجامید و در نهایت مشخص شد كه این اثر از ایران سرقت شده و قاچاقچیان آن را دست به دست كرده اند.
وی افزود: با همكاری دادستانی نیویورك این اثر به ایران بازگشت داده شد و لازم است از كلیه كسانی كه در بازگرداندن این اثر تلاش كردند، تشكر كنم و همكاری خوبی هم قاضی و دادستان برای احقاق حق جمهوری اسلامی در بازگرداندن این اثر به جای آوردند.
سردیس سرباز هخامنشی در سال 1933 توسط باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو اكتشاف و در سال 1936 به سرقت رفت. این اثر پس از چند بار دست به دست شدن در پاییز 2017 برای حراج از كانادا به نیویورك رسید. سردیس هخامنشی از سال 1951 تا 2011 در كانادا بوده است.
پس از انتقال این اثر به حراجی نیویورك، شواهدی از دزدی این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی نیز با اذعان به مسروقه بودن آن دستور توقیف داد.
جمهوی اسلامی ایران در اكتبر 2017 با ارائه مدارك مالكیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورك درخواست كرد.
دادگاه هم در 11 جولای 2018 رای نهایی خود را برای استرداد اثر به ایران اعلام كرد و در نهایت در تاریخ 4 سپتامبر(13 شهریور) تحویل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد شد.
فراهنگ**3079** 1701