عزاداري محرم بازتاب آلام مسلمانان باشد

آستارا - ايرنا - امام جمعه بندر آستارا گفت: برخي كشورهاي اسلامي از سوي استكبار جهاني دچار جنگ و مشقت هستند و بايد سوگواري هاي ماه محرم، عاري از بدعت ها و منعكس كننده آلام و گرفتاري هاي مسلمانان جهان باشد.

به گزارش خبرنگار ايرنا حجت السلام كاظم حافظ نيا عصر سه شنبه در همايش عاشورائيان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آستارا افزود: فلسفه عاشورا احياي ارزش هاي اسلامي و اقامه نماز است و سوگواري هاي امام حسين (ع) بايد مروج فريضه نماز و اصلاح كننده انحرافات و خرافات در جامعه باشد.
وي ادامه داد: اقامه نماز ظهر عاشورا در شرايط جنگ توسط امام حسين (ع) پيام بزرگي براي مسلمانان براي اهميت دادن به اين فريضه واجب است و بايد هيات امنا و ريش سفيدان مساجد و محلات، به حذف بدعت ها و تبيين شيوه هاي صحيح عزاداري ماه محرم اقدام كنند.
وي بيان كرد: سياست از نظر امام حسين (ع) دور نمانده و رفتار ايشان در روز عاشورا از ديدگاه سياسي نيز مهم است و امروز عاشقان آن حضرت بايد با عزاداري هاي خود، پيام مظلوميت مسلمانان را به جهان برسانند و شور و شعور سوگواري ها تهديد كننده استكبار جهاني باشد.
رئيس اداره تبليغات اسلامي آستارا نيز در اين همايش گفت: در كنار مداحي و ذكر مصائب كربلا در مساجد، از سخنراني علماي دين استفاده خواهد شد و علاوه بر روحانيان بومي، روحانياني از حوزه علميه قم به آستارا اعزام خواهند شد.
حجت الاسلام ابراهيم حاتمي افزود: هر مسجد به برگزاري 2 شب عزاداري خياباني مجاز است و سوگواري ها بايد در ساعت 24 به پايان برسد تا صداي مساجد و دسته هاي عزاداري، آرامش بيماران و سالخورگان را سلب نكند.
وي بيان كرد: مطابق مصوبه ستاد ساماندهي شئون فرهنگي آستارا، راه اندازي دسته هاي عزاداري در طول روز ممنوع نيست اما گردانندگان و اعضاي دسته ها بايد با ماموران نيروي انتظامي به منظور تامين امنيت و نظم عمومي همكاري كرده و به تذكرات آنها عمل كنند.
وي ادامه داد: استفاده از طبل، سنج و شيپور در دسته ها با رعايت محدوديت اعمال شده از سوي هيات امناي مساجد، مجاز است و در روز تاسوعاي حسيني، آئين علم كشي در شهر آستارا برگزار خواهد شد.
فرمانده نيروي انتظامي آستارا نيز در اين همايش گفت: هيات هاي مذهبي در برپايي دسته هاي عزاداري نظم و انضباط را در خيابان ها رعايت و با ماموران نيروي انتظامي همكاري كنند.
سرهنگ رسول عزيزي افزود: ايستگاه هاي صلواتي با كسب مجوزهاي قانوني و بدون ايجاد سد معبر، اجازه فعاليت در مقابل مساجد و تكايا را دارند و در دهه نخست ماه محرم، از همياران پليس براي انضباط دسته هاي عزاداري و كنترل ترافيك استفاده خواهد شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت، 87 مسجد و بيش از 100 هيات مذهبي در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
7105 / 7124/2007