سردیس سرباز هخامنشی به ایران تحویل داده شد

نیویورك-ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: سردیس سرباز هخامنشی كه به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود، از دادستانی نیویورك تحویل گرفته شد و به زودی به ایران منتقل می شود.

به گزارش ایرنا، غلامعلی خوشرو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران ایرانی افزود: خوشحالم كه توانستیم نقش برجسته سر سرباز هخامنشی را از دادستانی نیویورك تحویل بگیریم.
وی افزود: این اثر ٩٠ سال پیش در ایران كشف و پس از چند سالی از ایران خارج شد.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل ادامه داد: این اثر تاریخی سال گذشته در حراجی در نیویورك كشف و با ارائه اسناد به دادستانی نیویورك مشخص شد كه متعلق به مردم ایران است و به صورت غیرقانونی به فروش گذاشته شده است.
خوشرو با بیان اینكه دادستانی نیویورك بر اساس اسناد ارائه شده از سوی ایران، فروش این اثر را متوقف كرد، گفت: رسیدگی به ادعای مالكان دروغین این اثر 11 ماه به طول انجامید و مشخص شد كه این اثر به از ایران سرقت شده و قاچاقچیان آن را دست به دست كرده اند.
وی افزود: امروز با همكاری دادستانی نیویورك این اثر به ایران بازگشت داده شد و لازم است از كلیه كسانی كه در بازگرداندن این اثر تلاش كردند، تشكر كنم و همكاری خوبی هم قاضی و دادستان برای احقاق حق جمهوری اسلامی در بازگرداندن این اثر به جای آوردند.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: میراث عمومی بشر همین آثار فرهنگی و تاریخی است و باید در سطح جهانی همكاری گسترده ای برای مقابله با قاچاق اشیا و اقلام فرهنگی به وجود آید و نهادهایی كه در این كار فعال هستند، باید تقویت شوند.
خوشرو اضافه كرد: ایران كشوری با سابقه تمدنی بسیار گسترده است، از اینكه آثار این تمدن توسط سودجویان مورد حمله و دستبرد قرار گرفته، تاسف آور است.
وی تاكید كرد: این رای دادگاه نشان داد كه سرقت آثار تاریخی و تمدنی یك كشور، عاقبت خوشی ندارد و باید در جایگاه خود قرار گیرد.
سردیس سرباز هخامنشی در سال 1933 توسط باستان شناسان موسسه شرق شناسی دانشگاه شیكاگو اكتشاف و در سال 1936 به سرقت رفت. این اثر پس از چند بار دست به دست شدن در پاییز 2017 برای حراج از كانادا به نیویورك رسید. این اثر از سال 1951 تا 2011 در كانادا بوده است.
پس از انتقال این اثر به حراجی نیویورك، شواهدی از دزدی این اثر به پلیس و دادستانی گزارش شد و دادستانی نیز با اذعان به مسروقه بودن آن دستور توقیف داد.
جمهوی اسلامی ایران در اكتبر 2017 با ارائه مدارك مالكیت، استرداد این اثر تاریخی را از دادگاه نیویورك درخواست كرد.
دادگاه هم در 11 جولای 2018 رای نهایی خود را برای استرداد اثر به ایران اعلام كرد و در نهایت در تاریخ 4 سپتامبر(13 شهریور) تحویل نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد شد.
اروپام*1429*شبس*1613

سرخط اخبار جهان