۱۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۲
کد خبر: 83022835
۰ نفر
روابط چين و آفريقا، بر مدار پيشرفت

پكن- ايرنا- نگاه آماري به مناسبت هاي اقتصادي چين و آفريقا، كه هم اكنون در پكن در حال برگزاري سومين مجمع همكاري هاي خود هستند نشان مي دهد سطح روابط تجاري دو طرف، بيش از گذشته توسعه يافته و همچنان در حال رشد است.

به گزارش ايرنا مجمع همكاري هاي چين و آفريقا از روز گذشته در پكن آغاز شده و عصر امروز سه شنبه پايان مي يابد موضوع اين مجمع «ايجاد اتحاد و اجتماعي قوي تر با آينده مشترك از طريق همكاري هاي برد - برد» است.
اين سومين بار از سال 2006 ميلادي است كه چنين همايشي برگزار مي شود، كليد برگزاري اين نشست در واقع از سال 2000 ميلادي زده شد، دو اجلاس قبلي در سال هاي 2006 و 2015 ميلادي در پكن و ژوهانسبورگ تشكيل شد.
آمارهاي رسمي نشان مي دهد كه از سال 2000 ميلادي كه اين همكاري ها آغاز شد تا زمان حاضر حجم تجارت ميان چين و قاره آفريقا 17 برابر شده است.
ارزش تبادلات تجاري طرفين در سال 2017 ميلادي با نظرداشت اينكه چين بزرگترين شريك تجاري آفريقا در 9 سال متوالي بوده است به 170 ميليارد دلار رسيد و در نيمه اول سال جاري ميلادي با 16 درصد رشد در مقايسه با دوره مشابه سال گذشته به افزون بر 100 ميليارد دلار رسيده است.
آمارها حاكي است كه سرمايه گذاري چين در آفريقا از 2000 تا 2017 ميلادي 100 برابر شده است در همين حال در سه سال گذشته سرمايه گذاري مستقيم چين در آفريقا سالانه 3 ميليارد دلار بوده اما كل سرمايه گذاري چين در اين قاره كه تقريبا همه كشورهاي آن را شامل مي شود از 100 ميليارد دلار فراتر رفته است.
در سال 2015 ميلادي در اجلاس ژوهانسبورگ چين 10 طرح زيربنايي را پيشنهاد كرد و به دنبال آن 60 ميليارد دلار كمك اختصاص داد تا تضميني براي اجرايي شدن اين طرح ها باشد.
اين بسته كمكي، امور تجاري و اقتصادي، سرمايه گذاري، بانكي و مالي، صنعتي سازي و رشد كشاورزي، فضاي سبز، بهداشت و فقرزدايي و اجراي طرح هاي زيربنايي و تبادلات انساني را شامل مي شود.
اين سرمايه گذاري براي ساخت 30 هزار كيلومتر جاده، افزايش ظرفيت بار بنادر به 85 ميليون تن در سال، ايجاد 900 هزار فرصت شغلي و افزايش 20 هزار مگاواتي ظرفيت توليد برق اختصاص يافته بود.
چين همچنين يك منطقه تجارت آزاد بين المللي در جيبوتي ساخته است كه در طول دو سال آينده، حجم تجارت صورت گرفته در آن به بيش از 7 ميليارد دلار خواهد رسيد.
نزديك به يك ميليون چيني هر سال به آفريقا سفر مي كنند و در طرف ديگر 130 قرارداد خواهر خواندگي بين شهرهاي چين و آفريقا تنظيم و امضا شده است.
چين كه با 53 كشور آفريقا روابط رسمي دارد تاكنون 54 موسسه آموزشي كنفوسيوس در 39 كشور آفريقايي تاسيس كرده است و قصد دارد 200 هزار متخصص آفريقايي را در آن قاره و 40 هزار كارشناس و مهندس را در داخل چين آموزش دهد.
اما در اجلاس امسال نيز 'شي جين پينگ' روز گذشته از سرمايه گذاري 60 ميليارد دلاري در قاره آفريقا خبر داد، او گفت كه كمك هاي مالي چين ور به آفريقا 'پروژه‌‌هاي بيهوده اي' نيستند بلكه به منظور ايجاد زيرساخت هايي است كه موانع پيش روي توسعه اين قاره را از مقابل بر مي دارد.
اين كمك مالي قرار است به شكل كمك دولتي، سرمايه‌گذاري و فراهم كردن سرمايه براي موسسات و شركت‌هاي آفريقايي در اختيار كشورهاي مختلف قرار گيرد.
همچنين چين قصد دارد واردات خود از آفريقا را افزايش دهد و مي‌خواهد صدور اوراق قرضه را براي موسسات مالي آفريقايي تسهيل نمايد.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان