۱۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۵۳
کد خبر: 83022264
۰ نفر
طرح توان افزايي بانوان در كرمان اجرايي شد

كرمان- ايرنا- مديركل امور بانوان و خانواده استانداري كرمان گفت: طرح توان افزايي زنان با رويكرد كارآفريني به منظور توسعه و اشتغالزايي در اين استان اجرايي شده است.

به گزارش ايرنا، فاطمه السادات حسيني روز سه شنبه در آئين افتتاح طرح توان افزايي زنان با رويكرد كارآفريني در استان كرمان افزود: اين طرح به منظور ايده پردازي، خلاقيت و نوآوري و پيوند با فناوري و حركت به سمت شركت هاي دانش بنيان به مدت سه روز در كرمان برگزار مي شود.
وي گفت: با اجراي اين طرح به تحكيم بنيان خانواده، ارزش افزوده و اشتغال پايدار براي بانوان و دختران جوان فارغ التحصيل توجه شده است.
حسيني با اشاره به اينكه تاكنون طرح هاي ملي متعددي در زمينه كارآفريني و توان افزايي بانوان اجرايي شده است، افزود: معتقديم فرهنگ كار و تلاش برگرفته از مباني ديني ما است و در روايات اسلامي نيز تاكيد بسيار زيادي به كار شده است.
وي به شناسايي زنان كارآفرين در استان كرمان اشاره و بيان كرد: در اين راستا 30 زن تاجر (بازرگان )و ساير زنان كارآفرين شناسايي شده اند و تلاش مي شود از تجربيات آنها براي توسعه كارآفريني و اشتغال استفاده شود.
وي عنوان كرد: در حوزه كارآفريني به دنبال مدرك گرايي نيستيم بلكه تلاش مي شود تا مهارت هاي بانوان را ارتقا بخشيده و با اجراي طرح هاي توان افزايي، مشاغل خانگي در روستاها نيز رونق يافته و به شكلي علمي و ساختاري دنبال شود.
حسيني با اشاره به اينكه طرح كارآفريني در مساجد نيز اجرايي شده است تا از ظرفيت هاي اين حوزه نيز به خوبي در راستاي توسعه خلاقيت، نوآوري، كارآفريني و نيز توسعه فعاليت هاي فرهنگي استفاده شود.
مديركل امور بانوان و خانواده استانداري كرمان ادامه داد: زنان با ايده هاي نو و خلاقانه مي توانند به سمت ايجاد شركت هاي دانش بنيان رفته و براي خود و ديگران نيز كارآفريني كنند.
وي با اشاره به اين مطلب كه استان كرمان رتبه برتر كشوري در نرخ مشاركت اقتصادي بانوان را به خود اختصاص داده ، گفت: بعد از شناسايي بانوان كارآفرين، سند اشتغال بانوان نيز تدوين و در ادامه سامانه سما بانو راه اندازي شده است .
وي با بيان اين مطلب كه يكي از شاخص هاي مهم در سال 97 رونق كسب و كار بانوان با رويكرد تحكيم بنيان خانواده است، ادامه داد: در هر شهرستان پنج روستا را با يك محصول برند انتخاب كرده ايم تا خانه مهارت در اين روستاها راه اندازي شود و تاكنون نيز چندين خانه مهارت راه اندازي شده است.
حسيني بيان كرد: با همكاري صندوق كارآفريني اميد، 70 صندوق كارآفريني در سطح استان راه اندازي مي شود و 40 ميليون تومان نيز به اين صندوق ها تزريق مي شود تا در توسعه كارآفريني و اشتغال نقش اساسي داشته باشند.
وي وجود پيوست فرهنگي در كنار كارهاي اقتصادي را الزامي دانست و گفت: براي كاهش آسيب هاي اجتماعي بايد به توسعه كسب و كارها و فعاليت هاي اقتصادي توجه ويژه اي صورت گيرد.
حسيني گفت: در ادامه بحث كسب و كار به توسعه سواد رسانه اي نيز تاكيد شده است و همايش سواد رسانه و خانواده را در استان كرمان اجرايي خواهيم كرد تا زنان بتوانند در حوزه كسب و كار از اين سواد استفاده كنند.
معاون پژوهش و فناوري دانشگاه تحصيلات تكميلي صنعتي و فن آوري پيشرفته استان كرمان نيز گفت: طرح ملي توان افزايي زنان با رويكرد كارآفريني با حمايت معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري، بنياد توسعه كارآفريني زنان و جوانان و با مشاركت ادارات كل امور بانوان و خانواده استانداري ها در سطح كشور در حال برگزاري است.
زهرا حسني با بيان اينكه طرح توان افزايي زنان با رويكرد كارآفريني يك طرح مديريتي است كه نياز كسب و كار سازمان ها را تامين مي كند، افزود: زنان بخش عظيمي از افراد جامعه را تشكيل مي دهند و بايد براي آنها برنامه ريزي هاي اصولي انجام شود.
وي با اشاره به اينكه توانمندسازي زنان موجب بهبود كيفيت زندگي و بهبود معيشت خانواده مي شود، اظهارداشت: توانمندسازي زنان بايد متناسب با شرايط بومي استان ها، فرهنگ بومي، توانمندي ها و ظرفيت هاي محلي استان ها و مناطق باشد تا الگوي كارآمدي در حوزه كارآفريني تعريف شود.
وي بر تدوين قوانين و سياست هاي مناسب، اصلاح نگرش ها، آموزش و گسترش آموزش هاي فني و حرفه اي تاكيد و بيان كرد: امروزه براي ورود به بازار كار، صرف داشتن مدرك لازم نيست و افراد بايد در كنار مدرك، مهارت هاي فني و تخصصي را نيز فراگيرند.
حسيني با بيان اين مطلب كه 12 درصد شركت هاي دانش بنيان در كشور مديريت زن دارند، گفت: بايد طرح هايي براي افزايش مشاركت بانوان در اين حوزه نيز تدوين و اجرايي شود.
وي اظهارداشت: براي ايجاد شركت هاي فن آور و دانش بنيان در پارك علم و فناوري ظرفيت ها و حمايت هاي بسيار خوبي وجود دارد تا كارآفريني هاي جديد محقق شود.
7440/ 5054