فروش عمده كالاهای اساسی به اتباع خارجی در آستارا ممنوع شد

آستارا - ایرنا - رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا از ممنوعیت فروش عمده كالاهای اساسی یارانه دار به اتباع خارجی و خروج آن از مرز این شهرستان به خارج از كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا محسن آهنی روز سه شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار در فرمانداری آستارا گفت: این تصمیم به علت مقابله با خروج عمده كالاهای یارانه دار نظیر روغن نباتی، قند و شكر، برنج داخلی، گوشت، مرغ و فراورده های خام دامی از مرز این شهرستان اتخاذ شده است.
وی افزود: اداره كل گمرك آستارا در این رابطه با اداره صنعت، معدن و تجارت همكاری می كند و با توزیع اطلاعیه ای، بازاریان نیز به همكاری در این راستا توصیه شده اند و برحسن اجرای این تصمیم نظارت می شود.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرماندار آستارا نیز در این جلسه با تایید اقدام اداره صنعت، معدن و تجارت در ممنوعیت فروش عمده كالاهای یارانه دار به اتباع خارجی، تدبیر برای ثبات و آرامش بازار و رفاه حال شهروندان و گردشگران را ضروری دانست.
كامبیز لقمانی مقدم گفت: دشمن قصد بر هم زدن آرامش اقتصادی كشور را دارد اما برنامه ریزی مسئولان و همراهی مردم و بازاریان، مانع دستیابی بیگانگان به هدف شوم خود خواهد شد.
وی همچنین از ساماندهی نرخ و كیفیت دوخت و دوز پوشاك مدارس آستارا توسط اداره های آموزش و پرورش، صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف این شهرستان قدردانی كرد و تعامل دستگاه های عضو ستاد تنظیم بازار را در كنترل قیمت ها خواستار شد.
به علت الزامی نبودن تهیه روادید برای اتباع جمهوری آذربایجان در سفر به ایران، روزانه بیش از 2 هزار نفر از اتباع آن كشور به آستارا وارد می شوند و با توجه به فاصله قیمت ریال با منات (پول رایج جمهوری آذربایجان) مایحتاج خود را ارزان تر از سال های گذشته خریداری و خارج می كنند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی علیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و با میزبانی چند میلیون مسافر و تردد 800 هزار گردشگر داخلی و خارجی از مرز آن در سال، یكی از 20 شهر گردشگرپذیر ایران است.
7124 / 2007