نظارت مانع سوءاستفاده مالي در طرح ساحلي صدف آستارا شد

آستارا - ايرنا - فرماندار بندر آستارا گفت: اعمال مديريت و نظارت دقيق بر طرح ساحلي صدف اين شهرستان، موجب مقابله با سوءاستفاده مالي و كاهش هزينه هاي زائد آن نسبت به سال قبل شد.

يونس رنجكش روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: ابهام در دخل و خرج طرح ساحلي، مورد پذيرش نيست و بر اعمال شفافيت در هزينه ها و مخارج و پرداخت به موقع حقوق عوامل اجرايي آن تاكيد شده است.
وي بيان كرد: مهلت فعاليت طرح ساحلي صدف تا پايان شهريور ماه است اما در صورت موافقت دستگاه هاي متولي با تمديد آن، امكان بهره مندي گردشگران از خدمات گردشگري و درآمدزايي براي عوامل اجرايي آن در ساير ماه ها نيز فراهم خواهد شد.
فرماندار بندر آستارا ادامه داد: اين شهرستان علاوه بر جمعيت ثابت، در طول سال ميزبان ميليون ها گردشگر و مسافر داخلي و خارجي است و سه طرح سالمسازي در آن براي تفريح در ساحل درياي خزر فعال است.
بخشدار لوندويل آستارا نيز گفت: مديريت ضعيف و ابهام در دخل و خرج سال گذشته طرح ساحلي صدف اين بخش، دغدغه مردم و مسئولان بود و امسال منابع و مصارف مالي آن با نظارت مستمر، شفاف و بخشي از بدهي هاي سال قبل نظير بهاي آب و برق پرداخت شده است.
احمد قديمي بيان كرد: هزينه ورود هر گردشگر به اين طرح ساحلي نسبت به سال قبل افزايش نيافته اما شمار گردشگران آن، به علت مشكلات اقتصادي مردم به يك چهارم سال قبل كاهش يافته است.
وي ادامه داد: طرح ساحلي صدف در سال گذشته 2 و نيم ماه فعال بود و حقوق عده اي از همياران پليس و ناجيان غريق آن پرداخت نشده بود، اما امسال با وجود افزايش هزينه نگهداري و خدمات، از اوايل بهار تا پايان شهريور ماه فعال است و حقوق عوامل اجرايي معوق نشده است.
وي افزود: درآمد اين طرح ساحلي براي تامين هزينه خدمات، حقوق عوامل اجرايي و نظافت آن صرف مي شود و امسال تاكنون 2 بار به حساب مالي آن رسيدگي و سود حاصله به حساب تعاوني دهياران بخش لوندويل واريز شده است.
بخشدار لوندويل گفت: اين طرح محل سودآوري نيست بلكه به منظور خدمات رساني به گردشگران و استقبال از مسافران داير شده و براي ده ها نفر زمينه اشتغال فراهم كرده و در پايان شهريورماه، به درآمد و هزينه هاي آن به طور دقيق رسيدگي و سود مازاد به حساب تعاوني دهياران واريز خواهد شد.
رئيس شوراي اسلامي روستاي سيبلي نيز گفت: طرح ساحلي صدف در محدوده اين روستا 17 هكتار وسعت و 25 دكه خدماتي دارد و حدود 100 نفر در آن به عنوان دكه دار و فروشنده مشغول كار هستند و 35 عامل اجرايي نظير 10 عضو هيات نجات غريق، 10 هميار پليس، شش كارگر متفرقه، يك نفر راننده و سه نفر فروشنده بليت در آن شاغل شده اند.
بهرام آژند افزود: مسئول يا فروشنده هر دكه به پرداخت 30 ميليون ريال بابت اجاره آن يا محل فعاليت متعهد شده و روزانه 50 تا 100 خودرو گردشگران به اين طرح وارد مي شود و با وجود كاهش گردشگر نسبت به سال قبل، شمار مسافران ورودي در برخي مناسبت ها نظير اعياد قربان و غديرخم افزايش يافته بود.
وي ادامه داد: بهاي بليت ورود به طرح سالمسازي صدف 50 هزار ريال است و حدود 20 درصد آن به حساب اداره حفاظت محيط زيست و بقيه بعد از تامين هزينه ها، به حساب تعاوني دهياران بخش لوندويل واريز مي شود.
آژند گفت: تاكنون يكبار 88 ميليون و 631 هزار و 800 ريال و بار دوم 11 ميليون و 475 هزار ريال به عنوان درآمد مازاد طرح با اطلاع و حضور نماينده بخشداري لوندويل و نماينده تعاوني دهياران و مسئولان ديگر، به حساب تعاوني دهياران بخش لوندويل واريز شده و بقيه دخل و خرج ها در پايان شهريور ماه محاسبه خواهد شد.
تعدادي از همياران پليس و اعضاي هيات نجات غريق فعال در طرح سالمسازي صدف نيز با اعلام دريافت حقوق ماهانه و گاه وجه علي الحساب از سوي مجري و متولي طرح، از مديريت مالي و شفاف آن ابراز خرسندي و قدرداني كردند و پيگيري مطالبات سال قبل خود را توسط مسئولان امر خواستار شدند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي عليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان، با سه طرح سالمسازي دريا در 18 و نيم كيلومتر نوار ساحلي خزر و با ميزباني ميليون ها مسافر و تردد 800 هزار گردشگر داخلي و خارجي از مرز آن در سال، يكي از 20 شهر گردشگرپذير ايران است.
گزارش از عيسي پاشاپور
7124 / 2007