قایقرانی؛ فدراسیونی با كارنامه ای سرشار از موفقیت و ناكامی

تهران - ایرنا - با پایان هجدهمین دوره بازی ها آسیایی 2018 جاكارتا یكی از مهمترین اقدامات، بررسی میزان موفقیت و تحلیل هزینه - فایده حضور ورزشكاران رشته های مختلف در جشنواره بزرگ آسیا است.

به گزارش ایرنا، فدراسیون قایقرانی 39 ورزشكار را در پنج رشته (آبهای آرام، روئینگ، اسلالوم، بادبانی و كانوپولو) به هجدهمین دوره بازی های آسیایی اعزام كرد. بررسی عملكرد ورزشكاران تحت حمایت فدراسیون قایقرانی در بازی های آسیایی نشان از آن دارد كه عملكرد قایقرانان ایران در آوردگاه بازی های آسیایی جاكارتا، با موفقیت و ناكامی هایی همراه بوده است.
تیم قایقرانی یكی از امید‌های كسب مدال برای كاروان ایران در این مسابقات محسوب می شد، با این حال نمایندگان ایران در این دوره از بازیها دستشان به طلای جاكارتا نرسید.

** بانوان پیشرو در كسب مدال
در این دوره از بازی ها موفقیت بانوان مواد مختلف قایقرانی چشمگیرتر از بخش آقایان بود. «نازنین ملایی» به عنوان یكی از مدعیان قهرمانی رویینگ تك‌نفره سبك وزن بانوان با ثبت زمان 8 دقیقه و 19 ثانیه و 28 صدم ثانیه پس از نماینده چین مدال نقره گرفت.
در روئینگ سبك وزن دو نفره، بانوان ایران با تركیب «نازنین رحمانی» و «مریم امیدی پارسا» به آب زدند و در نهایت با ثبت زمان 7 دقیقه و 48 ثانیه و 38 صدم ثانیه پایین‌تر از حریف چینی به مدال نقره بازی‌های آسیایی رسیدند.
این دو قایقران به همراه «مهسا جاور» و «مریم كرمی»،‌ در رقابت‌ های رویینگ چهار نفره بانوان بازی‌ های آسیایی به مدال نقره رسیدند. در رقابت‌های كایاك تك‌نفره 500 متر زنان هدیه كاظمی بعد از نماینده چین به مدال نقره بازی‌های آسیایی رسید.
همچنین تیم روئینگ دونفره سنگین وزن بانوان‌ با تركیب مریم كرمی و پریسا احمدی در این دوره از بازی ها به مدال برنز دست پیدا كردند.
اما در بخش كایاك دو نفره 500 متر بانوان «هدیه كاظمی» و «آرزو حكیمی» به آب زدند و در نهایت با ثبت زمان یك دقیقه و 51 ثانیه و 655 صدم ثانیه در رده پنجم قرار گرفتند. در این مسابقه قایق‌های چین، ازبكستان و ژاپن به ترتیب اول تا سوم شدند.
تیم كانوپولو زنان ایران در این دوره از مسابقات، عنوان قهرمانی را از آن خود كرد. مسابقات كانوپولو به صورت آزمایشی برگزار شد و مدال آن در جدول رده‌بندی مدال ها محاسبه نشد. تیم كانوپولو مردان در این بخش به عنوان چهارم دست یافت.
«فرحناز امیرشقاقی» معاون بانوان فدراسیون قایقرانی در زمینه موفقیت بانوان ایرانی در كسب مدال های قایقرانی جاكارتا روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اگر بخواهیم یك جمع بندی كلی از نتایج بانوان قایقران ایران در جاكارتا داشته باشم، بدون شك پس از موفقیت تیم كبدی در قهرمانی بازی های آسیایی، بهترین عملكرد این دوره به بانوان قایقران خواهد رسید. زیرا آنان توانستند با درایت و پشتكار رنگ مدال های خود را نسبت به دوره قبل تغییر داده و از برنز به نقره برسند.
وی در ادامه با اشاره به راهبرد فدراسیون قایقرانی برای تكرار این موفقیت ها گفت: با توجه به اینكه بیشتر مدال هایی كه كسب شد، در رشته های المپیكی بود و ورزشكاران ایرانی با اختلاف صدم ثانیه از رقیبان دوم شدند، ضرورت دارد برای كسب سهمیه المپیكی شاكله اصلی تیم حفظ شود. ما در بخش روئینگ از خانم «مرادخانی» سرمربی تیم خواهش داریم كه به تیم بازگردد و در قسمت آب های آرام نیز كمیته فنی نسبت به تعیین كادر فنی برای تیم اقدام خواهد كرد.

** قایقرانی مردان و پاروی مدال برنز
در بخش ورزشكاران مرد اعزامی از سوی فدراسیون قایقرانی، «محمدنبی رضایی» ملی‌پوش قایقرانی كشورمان با ثبت زمان 4 دقیقه و 6 ثانیه و 434 ثانیه پس از حریفانی از ازبكستان و تاجیكستان در رده سوم بازی های آسیایی جاكارتا قرار گرفت و تیم كایاك 4 نفره مردان ایران متشكل از احمدرضا طالبیان، امین بداغی، علی آقامیرزایی و پیمان قویدل در فینال رقابت مسافت 500 متر توانستند پس از تیم‌های قزاقستان و كره جنوبی گردن آویز برنز را از آن خود كنند.
محسن شادی امید نخست مدال آوری در بخش آقایان در بخش مردان در رقابت های فینال روئینگ تك‌نفره سبك‌وزن بازی‌های آسیایی با ثبت زمان 7 دقیقه و 22 ثانیه و 86 صدم ثانیه پایین‌تر از قایقرانان كره‌جنوبی، هنگ‌كنگ، هند و ازبكستان ایستاد و به مقام پنجم رسید.
همچنین در كایاك تك نفره، «امیرمحمد فتاح‌ پور» با ثبت ركورد 100 ثانیه و 26 صدم ثانیه هشتم شد و به فینال راه پیدا كرد. فتاح‌پور در فینال با ركورد 89 ثانیه و 39 صدم ثانیه در مكان پنجم قرار گرفت.
پس از ناكامی شادی و فتاح پور در بازی های آسیایی، تیم كانوی دو نفره مردان متشكل از «عادل مجللی» و «پژمان دیوسالار»، در مسافت 200 متر، نتوانست عنوانی بهتر از چهارمی را به خود اختصاص دهد. همچنین در بخش كانوی 2 نفره، ایران در رقابت های 1000 متر با تركیب شاهو ناصری و علی اوجاقی به مصاف حریفان خود رفت كه در نهایت با ثبت ركورد 3 دقیقه و 49 ثانیه و 265 صدم ثانیه چهارم شد.
امین بوداغی و علی آقامیرزایی نیز در بخش كایاك 2 نفره، به مصاف حریفان خود رفتند كه در نهایت با ثبت ركورد 3 دقیقه و 35 ثانیه و 339 صدم ثانیه رتبه ششم را كسب كردند.

** مدال آوران قایقرانی ایران در جاكارتا
* نقره:
نازنین ملایی (روئینگ سبك‌ وزن انفرادی بانوان)
تیم روئینگ سبك‌ وزن دونفره بانوان با تركیب نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا
تیم روئینگ چهار نفره سبك‌ وزن بانوان با تركیب مریم كرمی، مهسا جاور، نازنین رحمانی و مریم امیدی پارسا
هدیه كاظمی (كایاك یك‌نفره 500 متر بانوان)
* مدال برنز
تیم روئینگ دونفره بانوان‌ با تركیب مریم كرمی و پریسا احمدی
نبی رضایی (كانوی یك‌نفره 1000 متر مردان)
تیم كایاك چهارنفره 500 متر مردان با تركیب احمدرضا طالبیان، پیمان قوی‌دل، علی آقامیرزایی و امین بداغی
بررسی نتایج دوره های پیشین ورزشكاران قایقرانی نشان از آن دارد كه پاروزنان ایران در بازیهای آسیایی 2010 گوانگژوی چین 2 مدال طلا، یك نقره و 2 برنز كسب كردند و این تعداد مدال در بازی های 2014 اینچئون كره جنوبی به یك مدال طلا، 2 نقره و 6 برنز افزایش پیدا كرد.

** مدال آوران قایقرانی در گوانگژو
محسن شادی نقده سبك وزن تك نفره مردان/ طلا
احمدرضا طالبیان كایاك تك نفره 1000 متر مردان/طلا
شاهو ناصری كانو تك نفره 1000 متر مردان/ نقره
تیم ملی زنان سبك وزن چهار نفره زنان / برنز
تیم ملی مردان كایاك چهار نفره تیمی 1000 متر مردان/ برنز

** مدال آوران قایقرانی در اینچئون
روئینگ یك نفره: محسن شادی، مدال طلا
كایاك یك نفره هزار متر: احمدرضا طالبیان، مدال نقره
كایاك دونفره، هزار متر: علی آقامیرزایی، سعید فضل‌الله، مدال نقره
كانو یك نفره 200 متر: عادل مجللی، مدال برنز
كایاك یك نفره 200 متر: آرزو حكیمی، مدال برنز
اسلالوم انفرادی: سونیا گماری، مدال برنز
روئینگ دونفره: سید مجتبی شجاعی، امیر رهنما، مدال برنز
روئینگ یك نفره: سولماز عباسی‌زاده، مدال برنز
روئینگ 4 نفره زنان: مدال برنز
ورزشی ** 2052**1597

سرخط اخبار ورزش