۱۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۸:۱۴
کد خبر: 83021972
۰ نفر
ضرورت برگزاری سالانه جشنواره مدارس فوتبال یزد

یزد - ایرنا - جمعی از مسئولان و كارشناسان فوتبال با اشاره به اینكه تقویت و گسترش این ورزش در استان یزد بستگی به برگزاری منظم و مستمر جشنواره مدارس و توجه به آن در مقطع پایه دارد، بر انجام آن تاكید كردند.

به گزارش ایرنا ، جشنواره ( فستیوال) مدارس فوتبال همه ساله زیرنظر كمیته جوانان فدراسیون فوتبال و با همكاری هیات فوتبال استان ها در یك الی 2 نوبت برگزار می شود.
در جشنواره، نونهالان عضو مدارس فوتبال دارای مجوز از هیات فوتبال یك روز در رده های مختلف سنی در یك محل نسبت به برگزاری بازی های دوستانه اقدام می كنند.
جشنواره فوتبال سال 1397 استان در رده های سنی زیر 10 ، 11 و 12 سال با حضور حدود 600 نونهال از 10 مدرسه فوتبال یزد و برخی شهرستان ها در ورزشگاه شهید نصیری مركز استان برگزار شد.
پس از مراسم اختتامیه چند استعدادیاب ار هر رده سنی، 12 الی 14 نفر نونهال را برحسب نیاز و معیارهای ابلاغی فدراسیون انتخاب كردند و منتخبان با برگزاری اردوی آمادگی در جشنواره ملی حضور می یابند.
تعدادی از مسئولان مدارس فوتبال یزد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه جشنواره یادشده هر سال یك بار در مركز استان و برخی سال ها نیز تا 2 نوبت برگزار می شود، با توجه به علاقه نونهالان و نقشی كه فوتبال در توسعه این رشته در قشرهای مختلف دارد، كافی ندانستند.
به باور آنها، دست اندركاران امر فوتبال یزد باید در طول سال نسبت به جذب و آموزش نونهالان اقدام كنند و برای ایجاد انگیزه بیشتر و رقابت سازنده بین مدارس و شناسایی افراد مستعد باید جشنواره در قالب برنامه مشخص حداقل فصلی یكبار برگزار شود.
رضا حسینی می گوید: اختصاص یك روز برگزاری جشنواره با حضور 200 نونهال خیلی كم است و فرصت بازی به همه فوتبال آموزان زیرپوشش داده نمی شود.
وی ادامه داد: باید اعضای مدارس فوتبال در قالب جشنواره به طور ستمر بارها با هم بازی كنند تا با ایجاد شور و شوق موجب جذب بیشتر نونهالان به مدارس و پرورش و تربیت بهتر آنها شود.
حسین كمالی هم كه در مدرسه فوتبال یزد فعالیت دارد با تایید سخنان حسینی معتقد است: هدف جشنواره مسابقه نیست بلكه ایجاد نشاط ، سلامتی و شناسایی نونهالان مستعد است.
وی تصریح كرد: بهترین راه ها برای تقویت فوتبال استان توجه به مدارس و فوتبال پایه است، با وجود اهمیتی دارد در یزد به خوبی از آن استفاده نمی شود و مورد حمایت قرار نمی گیرد.
به گفته این مربی رشته فوتبال یزد ، نه یك یا 2 بار در سال بلكه در موارد متعدد، این كار توسط هیات فوتبال و با همكاری مدارس نسبت به برگزاری جشنواره های متعدد انجام شود كه خیلی مورد علاقه نونهالان زیر پوشش است.
كمالی اظهار داشت: اصلا برد و باخت در جشنواره معیار نیست و رقابت ها با « شعار بازی جوانمردانه» پیگیری می شود و مورد استقبال فوتبال آموزان و خانواده ها نیز است.
وی یادآور شد: در جشنواره، استعدادیاب ها نسبت به شناسایی نونهالان مستعد برای معرفی به جشنواره كشوری اقدام می كنند بنابراین راه توسعه فوتبال یزد توجه به فوتبال پایه و برگزاری منظم اینگونه جشنواره هاست.
همچنین به گفته رئیس هیات فوتبال یزد، یكی از برنامه های مهم ، برگزاری جشنواره مدارس فوتبال است كه سالانه یك الی 2 بار بر حسب ضرورت برگزار می شود.
عبدالرضا دستا با تاكید بر اینكه در سال های اخیر جشنواره با همكاری مسئولان مدارس فوتبال در مركز استان برگزار شد، اظهار امیدواری كرد كه با برنامه ریزی و هماهنگی برای تقویت این رشته در طول سال در چند نوبت تكرار شود.
وی تصریح كرد: بدون شك پایه فوتبال ملی كشورها، توجه به مدارس فوتبال و برگزاری جشنواره با حضور فوتبال آموزان است،هر كاری در این خصوص انجام شود، مناسب است، باید گسترش یابد.
همچنین مسئول كمیته جوانان و استعدادیابی هیات فوتبال یزد اظهار داشت: سال های اخیر جشنواره در 2 نوبت برگزار شد و با همكاری مدارس می توان در قالب یك برنامه تعداد آنها را اضافه كرد.
به گفته سید محمود انصاری، افراد برتر در رده سنی زیر 10، 11 و 12 سال توسط استعدادیاب ها انتخاب و به جشنواره كشوری كه در برخی استان ها برگزار می شود،راه می یابند.
این كارشناس و مربی فوتبال یزد ادامه داد: هدف جشنواره فوتبال مدارس، شناسایی استعدادها و معرفی به جشنواره ملی است كه باید در طول سال در چند نوبت برگزار شود.
حمید آسیابان پور افزود: یكی از راهكارهای مهم توسعه فوتبال هر استان توجه به مدارس فوتبال پایه و برگزاری جشنواره است، امید می رود در یزد با همكاری مدارس در طول سال و در چند نوبت برگزار شود.
رضا ترابی پدر یك فوتبال آموز با بیان اینكه جشنواره مدارس فوتبال در شناسایی استعدادها موثر است بر انجام آن در طول سال در چند نوبت تاكید كرد.
وی برگزاری جشنواره یك روزه را برای سرگرمی، ایجاد نشاط و شناسایی استعدادها خیلی كم دانست.
همچنین مادر شركت كننده دیگری معتقد است كه فوتبال آموزان به انجام مسابقات و حضور در این برنامه فرهنگی و ورزشی علاقه دارند.
زهرا رضایی با قدردانی از دست اندركاران برگزاری جشنواره انجام آن را در یك برنامه مشخص در طول سال برای ایجاد انگیزه و رقابت سازنده بین شركت كنندگان موثر دانست.
استان یزد با یك میلیون و 138 هزار نفر جمعیت 24 مدرسه فوتبال دارد.
7536/ 2047/