۱۳ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱:۱۶
کد خبر: 83021913
T T
۰ نفر
هفته فرهنگی ایران در روسیه آغاز شد

مسكو - ایرنا - هفته فرهنگی ایران در روسیه از روز دوشنبه با هدف آشنایی بیشتر مردم روسیه با فرهنگ ایرانی آغاز شد.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، مهدی سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در مراسم رسمی افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در روسیه در تئاتر شهر مسكو اظهار داشت: در شرایطی كه هیات های رسمی بلند پایه دو كشور در روزهای آتی برای گسترش روابط سیاسی و اقتصادی تشكیل جلسات می دهند، برگزاری برنامه های فرهنگی برای ارتقای روابط و شناخت در این عرصه نیز اهمیت خاصی دارد.
وی ضمن اشاره به سنت، فرهنگ و هنر چند هزار ساله ایران و همچنین سطح بالای ادبیات و هنر روسیه در عرصه بین المللی افزود: این مولفه ها امكان مناسبی برای گسترش همكاری های فرهنگی را در كنار حوزه های اقتصادی و سیاسی و همچنین بشردوستانه فراهم می كند.
سنایی در ادامه تاكید كرد: با اضافه شدن برنامه های فرهنگی، علمی و دیپلماسی مردمی به عرصه همكاری های ایران و روسیه، همه جوانب ممكن پوشش داده می شود.
وی ابراز امیدواری كرد كه در آینده نیز شاهد برگزاری چنین برنامه هایی باشیم و از نهاد های دخیل در سازماندهی هفته فرهنگی ایران در روسیه تشكر كرد.
«ابوذر ابراهیمی ‌تركمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنان كوتاهی بر پیام صلح و دوستی ملت ایران به جهانیان اشاره كرد و گفت: امروز هنرمندان مسلمان ایرانی برای نشان دادن پیام دوستی، برادری و صمیمیت ملت ایران با سایر مردم جهان از جمله روسیه، هنر خود را در هفته فرهنگی ایران به نمایش می گذارند.
وی گفت: فرهنگ و هنر ایران اسلامی مانند رودخانه ای است كه از دوستی و صمیمیت سرچشمه گرفته است و هر كجا كه می رود، پیام آور صلح و دوستی میان ملت ها است.
تركمان ادامه داد: بین ایران و روسیه مشتركات فرهنگی بی شماری وجود دارد و هر دو كشور آثار مخرب جنگ را تجربه كرده اند و پدران ما با كوله باری از تجربه تصمیم گرفتند كه روابط فرهنگی گسترده ای را با یكدیگر برقرار كنند.
وی در تاكید اظهارات خود گفت: حدود 200 سال پیش نخستین كتاب فارسی به روسی ترجمه شد و در مقابل یكصد سال پیش در ایران نخستین كتاب روسی به فارسی برگردانده شد و ما اینجا آمده ایم كه بگوئیم، «زنده باد صلح و دوستی میان ملت ها».
ولادیمیرویچ استپانوف معاون وزیر فرهنگ روسیه نیز در این مراسم پیام وزیر این كشور را خواند.
وی به نقل از وزیر فرهنگ روسیه اعلام كرد: ایران و روسیه در سالیان اخیر روابط فرهنگی خود را روز بروز بیشتر كرده اند و هنرمندان، موسیقی دانان، سینماگران و سایر فعالان هنری ایران روابط دوجانبه و تنگاتنگی با یكدیگر پیدا كرده اند.
استپانوف افزود: رفت و آمد هیات های فرهنگی دو كشور و ارتباطات مستقیم ناشران و هنرمندان ایران و روسیه گویای نزدیكی بیش از پیش دو كشور به یكدیگر است و ما امیدواریم روز بروز شاهد گسترش بیشتر روابط فرهنگی دو ملت باشیم.
در این مراسم همچنین از ویتالی نائو مكین رئیس انستیتوی مطالعات شرق شناسی آكادمی علوم روسیه، میخائیل باریسویچ پتروفسكی مدیر موزه ارمیتاژ و ولادمیر سرگویچ مالیشف رئیس انستیتوی نسخ خطی روسیه به خاطر فعالیت های آنان در شناساندن هر چه بیشتر فرهنگ و هنر ایرانی به مردم روسیه تجلیل شد.
به گزارش ایرنا، هفته فرهنگی ایران 12 تا 18 شهریور و با هدف آشنایی بیشتر مردم روسیه با فرهنگ ایرانی در شهرهای مسكو و اوفا برگزار می شود.
در طول برگزاری هفته ایران در روسیه، برنامه های مختلفی توسط گروه های موسیقی و هنرمندان فعال در زمینه صنایع دستی، قهوه خانه و سفره خانه سنتی، نقالی، كتاب آرایی برگزار می شود و محصولات ایرانی به نمایش در خواهند آمد.
تعدادی فیلم سینمایی و مستند ایرانی نیز در هفته فرهنگی ایران در مسكو به نمایش گذاشته می شود و یك هیات رسمی از ایران برای رایزنی و گفت وگو با مقامات فرهنگی روسیه به این كشور سفر می كنند.
نفس، شیار 143، پری دریایی، سكوت رعنا و فصل نرگس از جمله فیلم های ایرانی هستند كه قرار است در طول هفته فرهنگی ایران در مسكو به نمایش گذاشته شوند.
شبد**اروپام ** 1346 **1379

سرخط اخبار جهان