منطقه آزاد كیش و اكو تفاهمنامه همكاری امضا كردند

كیش -ایرنا - تفاهمنامه همكاری فرهنگی، هنری، گردشگری، آموزشی، فناوری و پژوهشی در حوزه فرهنگ و تمدن مشترك منطقه اكو بین سازمان منطقه آزاد كیش و موسسه فرهنگی اكو امضا شد.

این تفاهمنامه با هدف تقویت جایگاه گردشگری جزیره كیش در سطوح ملی و بین المللی، در آیینی با حضور محمد ابراهیم انصاری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش و مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اكو منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد كیش در این مراسم، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش از حضور دكتر مظاهری در سمت ریاست موسسه فرهنگی اكو به عنوان فرصتی ارزشمند جهت توسعه همكاری های منطقه ای و بهره گیری از ظرفیت های اكو بویژه در حوزه های فرهنگی و هنری یاد كرد.
وی با اشاره به راهبردها و سیاستگذاریهای سازمان منطقه آزاد كیش برای توسعه و تقویت حوزه فرهنگی و گردشگری؛ تغییر مقصد گردشگران ایرانی از كشورهای خارجی به كیش را از جمله اهداف و سیاستگذاریهای این سازمان ذكر كرد.
دكتر انصاری لاری، برگزاری هفته های مشترك فرهنگی بین كیش و كشورهای عضو اكو و تقویمی كردن این برنامه ها را زمینه ساز معرفی جاذبه های گردشگری كیش به مردم كشورهای عضو اكو عنوان كرد و افزود: با مطالعه لازم می توان مناطق آزاد فعال در كشورهای عضو اكو را شناسایی و مراودات و تعاملات فرهنگی، گردشگری و اقتصادی بین كیش و آن مناطق ایجاد كرد.
وی همچنین از برنامه ریزی سازمان منطقه آزاد برای رقابت با برندهای گردشگری منطقه خبر داد و تشریح كرد: ایجاد خط پروازی مستقیم بین كیش و پایتخت كشورهای عضو اكو با بهره گیری از ظرفیت شركت هواپیمایی كیش به عنوان دستور كار مشترك كیش و اكو، تشكیل كار گروه مشترك ویژه برای برنامه ریزی و جذب گردشگر از كشورهای عضو اكو و همكاری موسسه فرهنگی اكو در برگزاری جشنواره پیامبر مهربانی در هفته وحدت از موضوعاتی است كه می تواند زمینه ساز توسعه تعاملات بین كیش و كشورهای عضو اكو باشد.
برگزاری اجلاس مشترك وزرای فرهنگ كشورهای عضو اكو و بهره گیری از ظرفیت های مشترك كیش و اكو در بخش های مختلف علمی، فرهنگی و گردشگری از دیگر موارد مطرح شده از سوی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد كیش در دیدار با دكتر مظاهری بود.
رییس موسسه فرهنگی اكو نیز در این نشست با بیان اینكه اتحادیه فرهنگی اكو از حیث جمعیت و جغرافیا، دومین اتحادیه سازمان ملل است گفت: دیپلماسی فرهنگی بی تردید مكمل دیپلماسی سیاسی است و از این جهت كه 96 درصد مردم كشورهای عضو اكو مسلمان هستند و زبان رسمی بسیاری از این كشورها فارسی است ، این قرابت و همگونی در زبان و دین رسمی، زمینه ساز تعاملات ارزشمند بین ایران و كشورهای عضو اكو است.
دكتر مظاهری افزود: در این میان جزیره كیش با ظرفیت های غنی طبیعی و گردشگری یكی از بهترین فرصت ها برای تقویت این روابط است و موسسه فرهنگی اكو در قالب این تفاهمنامه آماده هرگونه همكاری با سازمان منطقه آزاد كیش برای بهره گیری بهتر از ظرفیت های فرهنگی وگردشگری این جزیره است.
افزایش آگاهی نهادها، شركت ها و موسسات فعال در منطقه آزاد كیش نسبت به میراث مشترك فرهنگی و تمدنی كشورهای منطقه و ضرورت حفظ آن، شناساندن ظرفیت های گردشگری و فرهنگی منطقه آزاد كیش به كشورهای حوزه اكو به عنوان مقصد برتر گردشگری، تقویت ارتباطات علمی، فرهنگی، فناوری و پژوهشی میان دانشگاههای مستقر در كیش و دانشگاه های كشورهای حوزه اكو از محورهای این تفاهمنامه است .
همچنین تاسیس دفتر همكاری، برگزاری كنفرانس ها و سمینارها، جشنواره ها، همایش ها و نمایشگاه ها، شناسایی و ایجاد شبكه ارتباطی بین موسسات فرهنگی و پژوهشی كیش با كشورهای حوزه اكو، مشاركت دو سویه در توزیع و نشر محصولات فرهنگی و هنری، تشكیل گروه های هنری چند ملیتی، تقویت بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی در حوزه گردشگری و تعامل دو طرفه برای اجرای هنرمندان كیش و كشورهای عضو اكو كه در این مراسم مورد توافق و تفاهم گرفت و به امضای محمد ابراهیم انصاری لاری و محمد مهدی مظاهری رسید.
* سازمان همكاری های اقتصادی (ECO) ، یك سازمان منطقه ای است كه در سال 1985 توسط ایران ، پاكستان و تركیه به منظور توسعه همكاری های اقتصادی، فنی و فرهنگی میان كشورهای عضو تاسیس شد.
در سال 1992 سازمان اكو گسترش یافت و هفت عضو جدید از جمله جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، جمهوری قرقیزستان، جمهوری تاجیكستان، تركمنستان و جمهوری ازبكستان به آن اضافه شد.
پس از تبدیل شدن سازمان RCD به سازمانECO و افزایش تعداد كشورهای عضو به ده كشور، این سازمان به عنوان یك سازمان منطقه ای نقشس ویژه پیدا كرد زیرا كشورهای عضو این سازمان كشورهایی دارای فرهنگ و تاریخ مشترك هستند و در یكی از استراتژیك ترین مناطق جهان واقع شده اند.
این وجوه مشترك ضرورت تاسیس بخش فرهنگی اكو را مورد تاكید قرار داد و سرانجام با امضای اساسنامه آن، در سومین اجلاس سالانه اكو كه در 15-14 مارچ 1995 در اسلام آباد پاكستان برگزار شد با رویكرد « تحكیم قرابت های فرهنگی، پیوندهای معنوی و روابط دوستانه میان ملت های كشورهای عضو از طریق روش های اجتماعی و فرهنگی بصورت نظری و عملی» محقق شد.
تشویق و ترویج همكاری های نزدیك تر میان مردم منطقه بطور كلی و میان رسانه های گروهی، اندیشمندان و هنرمندان بطور خاص، انجام پژوهش هایی در زمینه میراث فرهنگی مشترك كشورهای منطقه، انتشار نتایج مطالعات و پژوهش ها در قالب كتاب، رساله و نشریات ادواری به زبان انگلیسی و دیگر زبان های منطقه، انتشار آثار برگزیده نویسندگان برجسته معاصر، نقاشان، عكاسان كشورهای عضو و فراهم كردن تمهیدات لازم برای آموزش زبان های منطقه از جمله مهمترین اهداف مؤسسه فرهنگی اكو است .
1339