تعاونی ها نقش مهمی برای دستیابی به اقتصاد پایدار دارند

قم ـ ایرنا ـ معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری قم گفت: برای دستیابی به اقتصاد پایدار، باید اقتصاد مردمی شود و بهترین راهكار برای تحقق این هدف، تشكیل و فعالیت تعاونی ها است.

به گزارش ایرنا، مهرداد غضنفری عصر دوشنبه در نشست با مدیران عامل تعاونی های برتر و شاخص استان قم با اشاره به جایگاه تعاونی ها در اقتصاد كشورمان، خاطرنشان كرد: مدیران كشور آنگونه كه باید و شاید از ظرفیت تعاونی ها استفاده نكرده اند.
وی با بیان این كه متاسفانه در حال حاضر حدود 40 درصد از تعاونی های ثبت شده استان قم فعال هستند، ظرفیت اقتصادی و اشتغالزایی تعاونی ها را مورد توجه قرار داد و گفت: باید علت فعال نبودن 60 درصد از تعاونی ها مورد بررسی قرار گرفته و زمینه لازم برای توسعه و فعالیت مجدد آنها را فراهم بیاوریم.
وی با اشاره به اهمیت جذب سرمایه گذاری تصریح كرد: اقدام های بسیار موثری برای جذب سرمایه گذاری ها در استان قم انجام شده و دیدگاه مدیران نسبت به این امر مهم بسیار تغییر یافته است.
وی با بیان این كه باید از ظرفیت عظیم تعاونی ها برای برطرف كردن مشكلات اقتصادی در جامعه به خوبی بهره مند شویم، گفت: مشكلات و موانع در مسیر توسعه تعاونی ها باید احصا شده و بسته های قانونی برای حمایت از آنها فراهم شود.
غضنفری با بیان این كه مدیران دستگاه های اجرایی باید از ظرفیت های قانونی برای برطرف كردن مشكلات اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاران و تعاونی ها استفاده كنند، گفت: استان قم با وجود بالاترین درصد شهرنشینی، در جذب تسهیلات اشتغالزایی روستایی بسیار موفق عمل كرده و در رتبه پنجم قرار دارد.

** مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان قم نیز در این جلسه گفت: از میان حدود 2 هزار و 500 تعاونی ثبت شده، یك هزار و 65 تعاونی در این استان فعال هستند.
مصطفی كاویانی همچنین از بررسی مشكلات و موانع تعاونی های استان قم در جلسات هفتگی خبر داد و گفت: مشكلات و دغدغه های تعاونی ها در جلسات منظم و مستمر مورد بررسی قرار گرفته و راهكارهایی برای برطرف كردن آنها تبیین می شود.
وی در پایان با اشاره به برخی مشكلات و چالش های اقتصادی در كشورمان، خاطرنشان كرد: امروز بخش تعاون همچون سال های نخست انقلاب اسلامی باید حضوری پررنگ و موثر در جامعه داشته باشد و به دست فراموشی سپرده نشود.
در اصل 44 قانون اساسی، بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مطرح و شرح و تفصیل آن در 13 شهریور 1370 به تصویب مجلس رسیده است، از این رو 13 شهریورماه به عنوان روز تعاون نامگذاری شده است.
8146 / 1175