۱۲ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۳۴
کد خبر: 83021180
۰ نفر
مجمع همكاري چين و آفريقا در پكن آغاز بكار كرد

پكن- ايرنا- مجمع همكاري چين و آفريقا (فوكاك) با حضور رهبران 53 كشور و منطقه و سازمان از قاره آفريقا و نمايندگاني از سازمان هاي بين المللي از جمله دبيركل سازمان ملل متحد و دبيركل اتحاديه آفريقا امروز (دوشنبه) در پكن آغاز بكار كرد.

به گزارش ايرنا بنيان مجمع همكاري هاي چين و آفريقا در سال 2000 ميلادي گذاشته شد اين مجمع تا كنون دو نوبت در سال هاي 2006 و 2015 ميلادي به ترتيب در شهرهاي پكن و ژوهانسبورگ برگزار شده است و امسال نيز سومين بار است در اين سطح در پكن برگزار مي شود.
همايش امسال كه در واقع اجلاس سران چين و آفريقا نيز به حساب مي آيد با موضوع ايجاد اجتماع و اتحاد قوي تر با آينده مشترك از طريق همكاري هاي برد - برد برگزار مي شود، سخنران آغازين همايش نيز 'شي جين پينگ' رييس جمهوري خلق چين است كه رياست نشست را به همراه رييس جمهور آفريقاي جنوبي بر عهده دارد.
'شي جين پينگ' رييس جمهوري چين در اين مجمع قرار است علاوه بر تشريح نقشه راه ايجاد جامعه با سرنوشت مشترك چين، پيشنهادها و تدابير چين براي تقويت همكاري با آفريقا را اعلام كند.
اين همايش يك ساختار پويا براي دستيابي به نتايج مطلوب بر اساس همكاري هاي مشترك چين و آفريقا است كه طرفين در آن درباره روابط دوجانبه، چند جانبه و مسايل مهم منطقه اي و بين المللي گفت و گو مي كنند.
'جويو شيايو' سفير و نماينده چين در اين همايش تاكيد مي كند كه ما هرگز به دنبال تحميل اراده خود بر آفريقا نيستيم و نمي خواهيم اين قاره را منطقه نفوذ خود قرار دهيم ولي مي كوشيم تا همكاري هاي ريشه دارتر و عملي با اين قاره داشته باشيم.
وي مي افزايد: رايزني و همكاري مشترك، جستجوي اهداف بر اساس منافع متقابل و احترام به يكديگر با تمركز بر نوآوري در هر عرصه اي از اهداف برگزاري همايش سران است.
در چارچوب اين مجمع همچنين همايش هاي تجاري، نشست هاي مقرر وزيران خارجه و مقام هاي ارشد، نشست فقرزدايي و مساعدت به آفريقا در زمينه هاي مختلف، نشست درباره مسايل بهداشتي و همايش هاي ديپلماتيك چين و آفريقا نيز برگزار مي شود.
'جو' كه پيشتر سفير چين در ليبريا و زامبيا بوده است مي گويد: ما با گام هاي ابتدايي 'فوكاك' را ايجاد كرديم و اقداماتي چون كمك هاي تجاري، كاهش بدهي هاي كشورهاي آفريقايي به چين، برگزاري نشست هايي براي بهداشت و فقرزدايي، فضاي سبز، مدرن سازي كشاورزي و صنعتي كردن در ابتداي كار در دستور بود.
چين در اجلاس ژوهانسبورگ قول داد كه براي پيشبرد طرح هاي زيربنايي و كمك به توسعه كشاورزي و صنعتي شدن قاره آفريقا كمكي به ارزش 60 ميليارد دلار با هدف اجراي دستكم 10 طرح زيرساختي اختصاص دهد.
از صندوق راه ابريشم و بريكس نيز براي پيشبرد طرح هاي زيربنايي در آفريقا استفاده مي شود و همزمان چين به برگزاري دوره هاي آموزشي براي نيروهاي آفريقا مبادرت مي ورزد.
فوكاك و راه ابريشم دو موتور توسعه و رشد روابط چين و قاره آفريقا محسوب مي شوند كه امسال در اجلاس سران در پكن به يكديگر پيوند خورده است.
در اين اجلاس كه امروز آغاز شده است و تا فردا (سه شنبه) ادامه دارد برنامه و نقشه راه سه سال آينده چين و آفريقا تدوين خواهد شد.
ارزش تبادلات چين و قاره آفريقا در سال 2017 ميلادي با بيش از 14 درصد رشد در مقايسه با يك سال قبل از آن به فراتر از 170 ميليارد دلار رسيد كه از اين ميزان 94 ميليارد و 740 ميليون دلار سهم صادرات چين به آفريقا و 75 ميليارد و 260 ميليون دلار واردات چين از اين قاره بوده است كه به ترتيب 2.7 درصد و 32.8 درصد در يك سال رشد كرده است.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان