چین از حضور آفریقا در طرح یك كمربند - یك جاده حمایت می كند

پكن- ایرنا- رییس جمهوری خلق چین تاكید كرد كشورش از حضور كشورهای آفریقایی در ساخت مشترك یك كمربند - یك جاده حمایت می كند و تمایل دارد پیوند همه جانبه با آفریقا را تقویت بخشد.

به گزارش ایرنا 'شی جین پینگ' روز دوشنبه در نشست گفت و گوی بلندپایه رهبران كشورهای چین و آفریقا و آیین گشایش ششمین كنفرانس موسسه داران چین و آفریقا در پكن افزود: پكن همچنین تمایل دارد راه توسعۀ كیفی منطبق با وضعیت ملی، فراگیر و بر اساس سود متقابل و برد برد را برقرار كند تا مردم به مشترك در راه رفاه بیشتر گام بردارند.
وی گفت: سه سال پیش من در نشست سران مجمع همكاری چین و آفریقا در ژوهانسبورگ برنامه ای 10 ماده ای برای همكاری با هدف توسعۀ مشترك چین و آفریقا مطرح كردم و اكنون این اقدامات به نتایج فراوانی رسیده است.
رییس جمهوری چین اظهار كرد: چین و كشورهای آفریقایی با تقویت پیوند راهبردی و نزدیك كردن ارتباط اقتصادی و تجاری، در ابعادی مانند كمك به صنعتی شدن آفریقا، تاسیسات زیربنایی، تسهیل سازی تجارت و سرمایه گذاری، توانمندسازی و فقرزدایی به پیشرفت های چشمگیری نائل آمده اند.
شی با اشاره به اینكه نتایج همكاری چین و آفریقا برای مردم آفریقا رفاه فراهم كرده است اظهار داشت: آفریقا یك ششم جمعیت جهان را تشكیل می دهد تحقق ثروت مشترك مردم كشورهای مختلف از جمله مردم آفریقا موضوع مهم برقراری جامعه بشری با سرنوشت مشترك است.
او یاداوری كرد: دوستی سنتی چین و آفریقا ریشه عمیقی دارد در گذشته برادرانی خوب بوده اند كه در كنار هم جنگیده اند و اكنون نیز شركای خوب توسعه مشترك هستند.
در این آیین 35 تن از رهبران كشورهای آفریقایی و حدود هزار تن از مسئولان موسسات مشهور صنعتی و بازرگانی چین و آفریقا و نمایندگان سازمان های بین المللی حضور داشتند.
**آساق**1904**