۱۲ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۹
کد خبر: 83021044
۰ نفر
روابط تجاري آمريكا و چين در انتظار تنشي ديگر است

تهران- ايرنا- مدير مركز مطالعات سياست تجاري انديشكده 'كاتو' گفت، 'دونالد ترامپ' به احتمال زياد 200 ميليارد دلار كالاي چيني را مرحله به مرحله مشمول تعرفه مي كند و اين امر موجب تشديد تنش هاي تجاري بين واشنگتن و پكن خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از شبكه 'سي ان بي سي' آمريكا، 'سيمون لستر' گفت: جهان در انتظار زمان و چگونگي اجراي تصميم ترامپ در زمينه اعمال تعرفه بر فهرستي از كالاهاي چيني به ارزش 200 ميليارد دلار است و به احتمال زياد اين كار را مرحله به مرحله انجام خواهد داد.
لستر امروز در گفت وگو با اين شبكه آمريكايي افزود: اعمال تعرفه قبلي بر 50 ميليارد دلار واردات از چين، در مرحله نخست با وضع تعرفه بر 34 ميليارد دلار كالاي چيني آغاز و مرحله دوم آن با اعمال تعرفه بر 16 ميليارد دلار محصولات چيني تكميل شد. تعرفه جديد 200 ميليارد دلاري نيز احتمالا مرحله اي و با وضع تعرفه بر 20 ميليارد دلار كالاي چيني شروع مي شود.
به گفته لستر، با توجه به بي ثمري دور جديد مذاكرات چين و آمريكا درباره تعرفه هاي اعمال شده، وضع تعرفه جديد آمريكا بر محصولات چيني باعث تشديد تنش تجاري بين آمريكا و چين به عنوان اقتصادهاي برتر جهان خواهد شد.
آمريكا تا كنون 50 ميليارد دلار از كالاهاي چيني را مشمول تعرفه كرده و پكن نيز به همين روش تلافي كرده است.
بلومبرگ هفته گذشته با استناد به اظهارات مقامات آگاه اعلام كرده بود كه آمريكا اين هفته 200 ميليارد دلار كالاي چيني را مشمول تعرفه مي كند. چين نيز از آمادگي خود براي تلافي اين اقدام آمريكا با وضع تعرفه بر 60 ميليارد دلار كالاي آمريكايي خبر داد.
اروپام**1088**1485