۱۲ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۸
کد خبر: 83020922
۰ نفر
صيادان غزه در دام محاصره ظالمانه

غزه - ايرنا - تداوم و تشديد محاصره نوار غزه از سوي رژيم صهيونيستي، كار صيادان در اين منطقه را با مشكل جدي مواجه كرده ، به طوري كه فلسطينيها براي صيد ماهي مجبورند ريسك بازداشت يا حتي مرگ را بپذيرند.

به گزارش ايرنا، حمله دو شب پيش گشتي هاي آبي رژيم صهيونيستي به قايق هاي صيادان غزه و دستگيري 6 تن از آنها حادثه اي بود كه هر هفته به شكل هاي مختلف رخ مي دهد.
صيادان فلسطيني در سواحل غزه بارها هدف تيراندازي و بازداشت نيروهاي رژيم صهيونيستي قرار گرفته اند و همين امر رنج كار آنان را دوچندان كرده است.
بيش از 4 هزار ماهيگير و بيش از 1500 كارگر در اين عرصه در نوار غزه فعاليت مي كنند.
نوار غزه از يك طرف با فلسطين اشغالي همسايه است و از طرفي ديگر مشرف به درياي مديترانه است.
رژيم صهونيستي بيش از يازده سال است كه غزه را تحت محاصره قرار داده و رفت و آمدها و ورود و خروج كالا را با محدوديت و ممنوعيت روبرو كرده است.
در چارچوب اعمال محاصره، رژيم صهيونيستي به قايق هاي صيادي فلسطينيها تنها تا محدوده 9 مايلي (حدود 14 كيلومتري) اجازه تردد و صيد را داده است. هر چند بارها اين محدوده كوچك تر شده است.
گرچه بسياري از صيادان اين محدوده را براي كار ماهيگيري كم مي دانند، اما از اينكه صهيونيست ها بارها در همين محدوده به صيادان حمله يا آنها را بازداشت كرده اند، ناراضي و خشمگين هستند.
«نزار عياش» رئيس اتحاديه صيادان غزه در گفت و گو با ايرنا به حادثه يك هفته پيش اشاره كرد كه طي آن نيروهاي رژيم صهيونيستي در اقدامي غيرقابل توجيه، تعدادي از صيادان را در فاصله يك كيلومتري از ساحل غزه دستگير كردند.
وي گفت كه گشتي هاي رژيم صهيونيستي بارها قايق هاي صيادان را محاصره كرده اند و ضمن مصادره قايق ها، آنها را براي بازجويي دستگير مي كنند.
رئيس اتحاديه صيادان غزه فشارها عليه صيادان فلسطيني را در راستاي تداوم محاصره اين منطقه دانست.
حدود دو هفته پيش مركز حقوق بشري «ميزان» گزارش داد كه رژيم صهيونيستي از ابتداي سال جاري ميلادي (2018) تا كنون 231 بار حقوق صيادان فلسطيني در نوار غزه را نقض كرده است.
فشارهاي اخير به ماهيگيران غزه باعث شده صيد ماهي در ماه هاي اخير حدود هفتاد درصد كاهش يابد .
خاورم**387**2054**1651

سرخط اخبار جهان