آستارا بيشترين حجم صادرات بندرهاي شمال ايران را دارد

آستارا - ايرنا - مديركل بنادر و دريانوردي استان گيلان گفت: امسال حدود يكصد هزار تن كالا در بندر آستارا تخليه و بارگيري شد كه 80 درصد آن مربوط به صادرات بوده و اين بندرگاه، رتبه نخست صادرات بندرهاي شمال ايران را دارد.

حسين چراغي در حاشيه در بازديد مسئولان بنادر ايران و جمهوري آذربايجان از بندر آستارا در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بندر آستارا از مهم ترين بنادر شمال كشور است و صادرات كالا از آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 57 درصد افزايش يافته است.
وي بيان كرد: نزديكي بندر آستارا به كشورهاي آسياي ميانه از مزاياي اين واحد بندري است و با ايجاد منطقه آزاد تجاري مشترك ايران و جمهوري آذربايجان با سرمايه گذاري بخش خصوصي، مي توان تحول بزرگي در توسعه اقتصادي دو كشور ايجاد كرد.
به گفته چراغي، افزايش حجم حمل و نقل از برنامه هاي مسئولان بنادر ايران و جمهوري آذربايجان است و سالانه بيش از 40 هزار نفر با هدف زيارت و تفريح، از جمهوري آذربايجان به ايران سفر مي كنند و اين ظرفيت براي رونق سفرهاي دريايي قابل استفاده است.
وي گفت: تا اوايل سال آينده خط مسافربري دريايي باكو به انزلي و باكو به آستارا ايجاد خواهد شد و در اين رابطه، در بندر انزلي با مشاركت بخش خصوصي سالن مسافري ساخته شده و مسافربري دريايي با ساخت كشتي ها محقق خواهد شد.
مديركل بنادر و دريانوردي گيلان افزود: رونق گردشگري دريايي بستر توسعه اقتصادي است و اميدواريم مسئولان بنادر جمهوري آذربايجان نيز با مسافربري دريايي موافقت كنند.
بندر چند منظوره آستارا با 60 هكتار وسعت براي تخليه و بارگيري كشتي هاي 2 هزار و 500 تني پيش بيني و طراحي شده و بعد از تكميل، يك ميليون و 500 هزار تن از ظرفيت آن با يك اسكله اختصاصي به تخليه و بارگيري سوخت و مواد نفتي و 2 ميليون تن به تخليه و بارگيري ساير كالاها اختصاص خواهد يافت و اين بندر ظرفيت پذيرش همزمان پنج كشتي در پنج اسكله اختصاصي را دارد.
مسئولان بنادر ايران و جمهوري آذربايجان عصر ديروز (يكشنبه) از بندر آستارا بازديد كردند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105 / 7124 / 2007