۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۱۴
کد خبر: 83020525
۰ نفر
لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به تصویب مجلس رسید

قصرشیرین - ایرنا - نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین امروز (یكشنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و با 141 رای موافق و 75 رای مخالف به تصویب نمایندگان مردم در خانه ملت رسید.

فرهاد تجری روز یكشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: كلیات لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین با اجماع بسیار خوب نمایندگان مردم در خانه ملت به همراه سایر مناطق هفتگانه آزاد تجاری - صنعتی هفته گذشته مصوب و امروز نیز جزییات آن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و به تصویب رسید.
وی اظهار داشت: لایحه منطقه آزاد تجاری قصرشیرین همراه با سایر مناطق هفتگانه پس از تصویب نمایندگان مردم در خانه ملت به شورای نگهبان ارسال می شود و پس از تایید نهایی این شورا، برای اجرا تقدیم دولت خواهد شد.
وی ادامه داد: به دنبال اضافه كردن یك سری الحاقات و پیشنهاداتی برای منطقه آزاد تجاری هستیم تا بتوانیم منطقه ویژه اقتصادی را برای شهرستان های سرپل ذهاب و گیلانغرب تعریف كنیم.
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی بیان كرد: با وجود كارشكنی ها، مخالفت ها و جوسازی برای تصویب نشدن لایحه مناطق آزاد تجاری قصرشیرین، با رایزنی های صورت گرفته و اجماع بسیار خوب نمایندگان، شاهد تصویب لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری در مناطق مختلف كشور بودیم.
تجری با قدردانی از تلاش های مجمع نمایندگان برای طرح منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان یك مطالبه و خواست اصلی مردم استان كرمانشاه برای مجاب نمودن دولت جهت تصویب آن برای الحاق به مناطق هفتگانه آزاد تجاری كشور در سفر رئیس جمهوری به این شهرستان، گفت: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین باعث رونق اقتصادی و تحول و توسعه شهرستان و استان كرمانشاه خواهد شد.
وی اضافه كرد كه با تصویب نهایی لایحه پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی، شاهد ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، كردستان (بانه - مریوان)، هرمزگان (جاسك)، بوشهر (بوشهر)، كرمانشاه (قصرشیرین) خواهیم بود.
تجری اضافه كرد: پیشنهاد لایحه مناطق آزاد تجاری هفتگانه را رئیس جمهوری تیرماه 95 تقدیم مجلس كرد و كلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید.
نام قصرشیرین پس از قول رئیس جمهوری در سفر استانی كرمانشاه (تیر 95) به این لایحه اضافه شد.
مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال 86 تاسیس و راه اندازی شد كه هم مرز با اقلیم كردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.
هم اكنون عمده كالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق كردنشین عراق به ویژه شهرهای كلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و كركوك در بخش مركزی این كشور انجام می شود.
پرویزخان اكنون یكی از مرزهای راهبردی و مهم كشورمان است كه 54 درصد صادرات غیرنفتی كشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش كلیدی و حیاتی در جذب بازار این كشور همسایه دارد.
مرز پرویزخان كه در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیكترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول 900 كیلومتر به كشورهای اروپایی است و در زمان كنونی كه كشور عراق در زمینه زیرساخت ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این كشور و كردستان عراق است.
شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب كرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت، با عراق 186 كیلومتر مرز دارد.
روزانه 800 دستگاه كامیون كالاهای صادراتی به طور میانگین از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم كردستان عراق و همچنین 500 دستگاه كامیون كالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حكومت مركزی عراق (بخش مركزی) صادر می شود.
همچنین روزانه به طور میانگین 500 دستگاه تانكر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم كردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی كشورمان، وارد خاك جمهوری اسلامی ایران می شود.
7079/3012/3033