ادعاي فرمانده نظاميان آمريكا در كابل: به صلح نزديك شده ايم

كابل - ايرنا - فرمانده سابق نظاميان ناتو مستقر در افغانستان در آيين توديع فرمانده جديد آمريكايي اين نيروها ، مدعي شد كه افغانستان بيش از هر زمان ديگر به صلح نزديك شده است.

به گزارش ايرنا ؛ ژنرال «جان نيكلسون» روز يكشنبه در مراسمي كه به شكل رسمي مسئوليت فرماندهي نيروهاي خارجي ناتو تحت عنوان حمايت قاطع در افغانستان را به همتاي خود ژنرال « هاستون اسكات ميلر» تحويل داد گفت كه زمان آن رسيده است تا جنگ افغانستان خاتمه يابد و امروز شماري از طالبان نيز صلح مي ‌خواهند.
نيكلسون گفت كه كشورهاي عضو ناتو از برنامه‌هاي دولت افغانستان درباره صلح پشتيباني مي ‎كنند و خطاب به مردم افغانستان گفت كه در برخي موارد اشتباهاتي از نيروهاي غربي سرزده است كه ابراز اميدواري كرد آنها را ببخشند.
او گفت كه روسيه از تلاش هايش براي بي ثبات كردن افغانستان و ايجاد اختلاف بين آمريكا و شركاي ائتلافيش دست بردار نيست.
اسكات ميلر نيز در اين مراسم گفت كه براي موفقيت راه حل سياسي در جنگ افغانستان ، نياز است تا به گروه‌هاي تروريستي فشارهاي نظامي وارد شود.
وي افزود: براي ما مشخص است كه در افغانستان براي ايجاد ثبات سياسي، فشار نظامي ضروري است و به همين دليل به شركاي افغان خويش به گونه اي مشترك براي تأمين امنيت كمك مي كنيم.
ميلر 57 سال سن دارد و در برخي از محرمانه ترين ماموريت هاي نظاميان آمريكايي در جهان شركت داشته و فرماندهي نيروي ويژه از جمله «دلتا » و تيم ششم نيروهاي ويژه دريايي آمريكا را فرماندهي كرده است.
وي پيش از اين در عراق، افغانستان، بوسني ، آمريكاي لاتين و سومالي نيز هدايت چند ماموريت نظامي را بر عهده داشته ايت.
در حال حاضر حدود 14 هزار نظامي آمريكايي و شش هزار و 400 نظامي ديگر همپيمانان آمريكا زير عنوان پيمان آتلانتيك شمالي - ناتو- در افغانستان حضور دارند.
روز جمعه گذشته وزيردفاع انگليس نيز كه به كابل آمده بود ؛ در ديدار با رهبران دولت وحدت ملي افغانستان از تعهد دولتش براي آموزش نظاميان افغان توسط مستشاران نظاميان انگلستان سخن گفت و افزود كه تعداد نظاميان خود را در اين كشور افزايش مي دهد.
«حمدالله محب» مشاور امنيت ملي رئيس جمهوري افغانستان نيز كه به تازگي جايگزين «محمد حنيف اتمر» شده ؛ در مراسم معرفي ميلر از حضور نظاميان خارجي در اين كشور حمايت كرد و گفت كه با كمك آنها مي توان بر تروريست ها غلبه كرد.
آساق*291*1104*

سرخط اخبار جهان