۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۲۰
کد خبر: 83020484
T T
۰ نفر
تعداد گردشگران خارجی در ایران 38 درصد افزایش یافت

مشهد - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تعداد گردشگران خارجی در ایران طی چهار ماه اول امسال 38 درصد افرایش داشته است.

علی اصغر مونسان روز یكشنبه در شورای اداری شهرستان فیروزه افزود: پارسال پنج میلیون و یكصد هزار گردشگر خارجی به ایران سفر كردند كه بیشترین آنها از كشورهای آذربایجان، تركیه، عراق و عربستان بودند.
وی اظهار داشت: بیش از یك هزار و 900 طرح در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی در كشور با اعتبار 430 هزار میلیارد ریال در دست اجراست كه تا پایان دولت تدبیر و امید یك هزار و 250 طرح به اتمام می رسد.
وی گفت: سرعت ایجاد اشتغال در بخش گردشگری 2 و نیم برابر سریعتر از سایر بخش هاست و توزیع عادلانه ثروت در صنعت گردشگری باعث تحرك روستاها و جلوگیری از مهاجرت به شهرها می شود.
معاون رئیس جمهوری افزود: سال گذشته 281 میلیون دلار صادرات غیر از فرش و زیور آلات و 250 میلیون دلار صادرات چمدانی صنایع دستی به خارج از كشور داشته ایم و بیش از یك هزار و 400 میلیارد تومان صنایع دستی نیز در داخل كشور فروخته شده است.
وی اظهار داشت: در شرایط تحریم، صنعت گردشگری می تواند جایگاه خوبی در اقتصاد كشور داشته باشد و در بودجه امسال نیز این صنعت از اولویت برخوردار است.
وی گفت: ژئو توریسم در استان خراسان رضوی با وجود معدن فیروزه در شهرستان فیروزه این استان آغاز می شود و در این شهرستان به هر میزان اعتبارات استانی اختصاص یابد به همان میزان از اعتبارات ملی برخوردار می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: شهرستان فیروزه در حاشیه شاهراه اصلی ابریشم قرار دارد و زیستگاههایی مربوط به دوران پیش از تاریخ در آن وجود دارد.
ابوالفضل مكرمی فرافزود: در بخش صنایع دستی 600 كارگاه و یك هزار و 200 هنرجو در این شهرستان وجود دارد و بومگردی در این منطقه از قابلیت بسیار برخوردار است كه 2 مجوز در این بخش صادر شده است.
وی اظهار داشت: سالانه 40 تن سنگ فیروزه از معدن این شهرستان استخراج می شود كه از این میزان 12 تن فرآوری می گردد و ثبت شهر فیروزه به عنوان شهر ملی صنایع دستی در حوزه فیروزه در دستور كار قرار دارد.
فرماندار شهرستان فیروزه نیز گفت: در دولت تدبیر و امید اعتبارات مرمت ابنیه تاریخی این شهرستان افزایش یافته و در این زمینه 37 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبارات استانی و 14 میلیارد ریال اعتبارات ملی به این شهرستان اختصاص یافته است.
ابوالفضل حكیم پور با بیان اینكه اعتبارات شهرستان در این بخش كفاف مرمت كاروانسرای شوریاب را نمی كند افزود: نرخ بیكاری در این شهرستان 12 درصد و تعداد جمعیت بیكار یكهزار و 243 نفر است كه با سرمایه گذاری در بخش گردشگری شاهد كاهش بیكاری در این شهرستان خواهیم بود.
وی اظهار داشت: در سفر رئیس جمهوری به استان خراسان رضوی 190 میلیارد ریال و در سه سال گذشته بیش از 2 هزار میلیارد ریال به شهرستان فیروزه اختصاص یافته است.
وی گفت: در حوزه گردشگری امكان سرمایه گذاری در حوزه سنگ فیروزه وجود دارد و احداث موزه تخصصی فیروزه در این شهرستان در دستور كار قرار گرفته است.
شهرستان 42 هزار نفری فیروزه در 152 كیلومتری غرب مشهد واقع است.
9869 / 6053