تخصیص 1.2 میلیارد دلاری برزیل برای تداوم همكاری با ایران

تهران- ایرنا- سفیر برزیل در تهران از برنامه‌ریزی بانك توسعه این كشور برای تخصیص اعتبار یك میلیارد و 200 میلیون دلاری به فعالان اقتصادی خود برای توسعه همكاری تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد.

به گزارش ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، «رودریگو دی آزردو سانتوس» امروز (سه شنبه) در نشست اتاق مشترك ایران و برزیل، به علاقه دولت برزیل برای تداوم همكاری‌های اقتصادی و تجاری با ایران حتی بعد از شروع تحریم‌ها در آبان ماه اشاره كرد و گفت: برای این منظور راهكارهایی در مذاكره با طرف‌های ایرانی پیدا كرده‌ایم كه اجرایی خواهد شد.
وی گفت: تخصیص اعتبار یك میلیارد و 200 میلیون دلاری به فعالان اقتصادی برزیل برای همكاری با طرف ایرانی در مراحل نهایی قرار دارد.
«قرار است این اعتبار توسط بانك توسعه برزیل، تخصیص داده شود.»
سفیر برزیل اظهار داشت: از آنجا كه این اعتبار فقط به خدمات و كالاهایی غیر از محصولات كشاورزی مربوط می‌شود، لازم است برای حوزه كشاورزی از ظرفیت دیگر بانك‌ها استفاده كرد.
وی هدف دولت برزیل در همكاری با ایران را اشتغال‌زایی و انتقال تكنولوژی به این كشور با هدف ایجاد روابط طولانی‌مدت بیان كرد و گفت: بانك مركزی برزیل هیچ مانعی در برابر حضور بانك‌های ایرانی در كشورمان نمی‌بیند و معتقد است این كار به تداوم همكاری‌های مالی دو كشور كمك می‌كند.

**ضرورت استفاده از روش های جدید برای همكاری تجاری
«كاوه سعادت» رئیس اتاق مشترك ایران و برزیل نیز در این نشست، وجود روابط بانكی فعال را از اولویت‌های اصلی همكاری دو كشور بیان كرد و گفت: باید متناسب با حجم بالای تجارت ایران و برزیل راهكارهایی مناسب برای تداوم روابط بانكی بین دو كشور در نظر بگیریم.
وی همچنین با بیان اینكه در دوره قبلی تحریم‌ها نیز برزیل همكاری خود را با ایران ادامه داد، تاكید كرد: لازم است ابتكارات جدیدی برای امكان همكاری تجاری بین دو كشور در نظر بگیریم كه در این رابطه به همكاری بانك مركزی، وزارت امور خارجه و دیگر دست‌اندركاران مربوط در هر دو كشور نیاز داریم.
این فعال اقتصادی همچنین در مورد اهمیت بازار ایران برای برزیل به دلیل حجم بالای صادرات این كشور به ایران نیز گفت: در سال 2017 میلادی، صادرات برزیل به ایران 2.55 میلیارد دلار برآورد شده كه از این میان 780 میلیون دلار ذرت، 560 میلیون دلار گوشت و 470 میلیون دلار سویا بوده است.
زرگران ادامه داد: دولت برزیل برای حفظ بازار ایران باید به خواسته‌های بخش خصوصی این كشور توجه بیشتری داشته باشد.
به گزارش ایرنا، حجم تجارت ایران و برزیل پارسال 642 میلیون دلار اعلام شده است كه 28 میلیون دلار سهم صادرات ایران و 614 میلیون دلار سهم صادرات برزیل است.
مهمترین اقلام صادراتی ایران به برزیل در سال 96 شامل كف پوش ها، انگور بی دانه، پسته، كشمش و سایر ظروف شیشه ای است و مهمترین اقلام صادراتی برزیل به ایران شامل گوشت، قطعات منفصله تراكتور، توتون و تنباكو، روغن سویا و قطعات منفصله تولید وسایل حمل و نقل می شود.
اقتصام**9189** 2023