۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۵
کد خبر: 83020465
۰ نفر
پوشاك مدارس آستارا وصله گراني ندارد

آستارا - ايرنا - تدبير دستگاه هاي اداري متولي پوشاك مدارس و همت خياطان آستارا، مانع گراني لباس دانش آموزان اين شهرستان و سبب ارتقاي كيفيت دوخت و دوز آن شد.

مدير اداره آموزش و پرورش آستارا روز يكشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: از مهرماه امسال 17 هزار دانش آموز دختر و پسر در مدارس اين شهرستان به تحصيل علم مشغول خواهند شد و با همكاري دستگاه هاي مرتبط، بر قيمت و كيفيت لباس آنها نظارت مي شود.
سيد سجاد موسوي افزود: از انحصارگرايي در دوخت لباس مدارس جلوگيري شده و تعداد خياطان داراي پروانه فعاليت، با هدف ارتقاي كيفيت كار، تقليل يافته است.
وي ادامه داد: اوليا دانش آموزان براي تهيه لباس مدرسه فرزندان خود مجبور به مراجعه به خياطان طرف قرارداد با مدارس نيستند و براي رجوع به هر خياط ديگري مختار هستند.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا نيز گفت: در سال هاي گذشته گاهي دوزندگان كم تجربه و غيرمجاز به توليد پوشاك مدرسه اقدام مي كردند و توليدات اغلب آنها از اندازه مناسب، كيفيت مطلوب و دوخت خوب برخوردار نبود.
محسن آهني افزود: امسال با همكاري اداره آموزش و پرورش و صنف خياطان به قيمت گذاري لباس مدرسه اقدام كرديم و توليدكنندگان با تمكين به كمترين سود، با ما در مقابله با افزايش قيمت پوشاك دانش آموزان همكاري كردند.
وي بيان كرد: 21 واحد توليدي و توزيعي در رابطه با دوخت و دوز و توزيع لباس مدارس آستارا با ما همكاري مي كنند و با توجه به كاهش تعداد آنها نسبت به سال قبل، سهم دوخت لباس براي هر خياط افزايش يافته و كاهش سود آنها را جبران كرده است.
سلامي يكي از خياطان طرف قرارداد با مدارس آستارا نيز با اشاره به دغدغه جدي والدين در تهيه لباس فرزندان دانش آموز خود در آستانه سال تحصيلي، جلب رضايت خدا و مشتريان خود را بهترين سود همكاري خود با ادارات مرتبط در مقابله با افزايش قيمت ها اعلام كرد.
وي گفت: قيمت دوخت لباس هر دانش آموز دختر يا پسر به تناسب افزايش قيمت كالاهاي مختلف در بازار روز، ارتقا نيافته و نسبت به قيمت سال قبل نيز تغيير زيادي نكرده است.
والدين يك دانش آموز نيز در حين خريد مانتو مدرسه براي دختر خود از يك خياطي طرف قرارداد با مدرسه، با تعجب از افزايش نيافتن قيمت آن نسبت به سال قبل، احساس مسئوليت مديران امر و همراهي توليدكنندگان لباس را در تثبيت قيمت ها ستود و اين كار را در شرايط اقتصادي معاصر، بسيار خوب و ارزنده توصيف كرد.
درك نگراني والدين از قيمت لباس مدارس، همت مسئولان و دلسوزي خياطان متعهد در آستارا سبب اجماع بر پايين نگهداشتن بهاي پوشاك مدارس و ايجاد آرامش و ثبات قيمت در بازار آن شده و مراجعه كنندگان را خرسند كرده است.
با اجراي اين مدل همكاري و همياري در توليد و ارائه ساير كالاها و خدمات، مي توان قيمت ها را تعديل و بازار را كنترل كرد و تنظيم عرضه و تقاضا با اقناع به سود كم و پايدار، به سود همه به خصوص اقشار كم درآمد است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
گزارش از عيسي پاشاپور
7124/2007