دبیركل سازمان ملل: چندجانبه گرایی با چالش جدی مواجه شده است

پكن- ایرنا- دبیركل سازمان ملل متحد در دیدار 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در پكن با اشاره به حمایت این كشور از چندجانبه گرایی در جهان اظهار داشت: چندجانبه گرایی با چالش جدی مواجه شده است.

به گزارش ایرنا 'آنتونیو گوترش' روز یكشنبه در این دیدار توسعه غیرقابل توقف چین را برای صلح و توسعه جهانی مهم دانست و تصریح كرد: سازمان ملل متحد مایل است از طریق تقویت گفت و گو و همكاری با چین، ضمن ایجاد یك جهان چند قطبی بر اساس قوانین، كشورها را به مشاركت در طرح یك كمربند - یك جاده تشویق كند.
او تاكید كرد: سازمان ملل ضمن تشكر از چین برای غلبه بر چالش های جهانی مانند تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، انتظار همكاری و دریافت كمك های بیشتری از چین در زمینه های بین المللی و منطقه ای دارد.
گوترش در این دیدار از حضور خود در نشست سران مجمع همكاری چین و آفریقا در پكن ابراز خرسندی كرد و اظهار داشت: امور آفریقا یكی از مهمترین كارهای سازمان ملل است.
دبیركل سازمان ملل تصریح كرد: مجمع همكاری چین و آفریقا به الگوی همكاری جنوب - جنوب تبدیل شده است و برای صلح و توسعه جهانی خدمات مهمی را انجام خواهد داد.
رییس جمهوری چین نیز در این دیدار، سازمان ملل را پرچم‌دار چندجانبه گرایی معرفی كرد و افزود: با افزایش یك جانبه گرایی و حمایت گرایی و هجوم آن به نظم بین‎المللی و سازوكار مدیریت جهانی، جهان به چند جانبه گرایی و همچنین یك سازمان ملل قوی، بیشتر نیاز دارد.
'شی جین پینگ' اظهار كرد: چین همواره و قاطعانه از چندجانبه گرایی و از حفظ اعتبار و نقش سازمان ملل حمایت می‎كند و امیدوار است سازمان ملل نیز با پایبندی بر عدالت در حفظ صلح جهانی و یاری به توسعه مشترك به ویژه در حل چالش های جهانی، نقش هدایت كننده خود را ایفا كند.
رییس جمهوری چین با اشاره به نشست سران مجمع همكاری چین و آفریقا گفت: این مجمع الگوی همكاری جنوب - جنوب است و توجه این دوره از نشست سران در پكن بر همبستگی، همكاری و توسعه مشترك متمركز خواهد بود كه این امر با اهداف سازمان ملل منطبق است.
شی تاكید كرد: چین مایل است درباره چگونگی پشتیبانی از تقویت ارتباطات در آفریقا با سازمان ملل رایزنی كند.
سومین مجمع همكاری های چین - آفریقا روزهای سوم و چهارم سپتامبر (12 و 13 شهریور) با حضور 52 كشور و سازمان آفریقایی در پكن برگزار می شود.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان