اجازه داشتم و در همه محافل آمریكایی سخنرانی كردم

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه با بیان اینكه درهمه محافل آمریكایی سخنرانی كرده ام ، گفت: اجازه داشتم این كارها را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران انجام دادم. گزارش تك تك این اقدامات را ارائه كردم و از بالا تا پایین كشور نسبت به این اقدامات بنده اشراف داشتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امروز یكشنبه در صحن مجلس شورای اسلامی به سوالات جواد كریمی قدوسی نماینده مردم مشهد پاسخ داد.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال كه چگونه و از چه طریقی 4 نفر از دو تابعیتی ها در تیم كارشناسی و هیات مذاكرات هسته ای نفوذ كردند ، گفت : جمهوری اسلامی برای پیشبرد اهداف خودش در سطح بین المللی از همه ابزارها مانند سایر كشورها استفاده می كند.
وی ادامه داد : شما امروز شاهد هستید كه در جلسه استماع دیوان بین المللی دادگستری از طرف ایران وكلای انگلیسی و فرانسوی هم حضور داشتند و از طرف ایالات متحده هم وكلای انگلیسی حضور داشتند. در این جا كسی سوال نمی كند كه چرا شما از وكلایی با تابعیت های دیگر استفاده كردید گر چه این وكلا در جریان مذاكرات خصوصی و بحث های خصوصی قرار دارند كه این عرف و رسم بین المللی است.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود : در جریان مذاكرات هسته ای موظف بودیم از تمامی امكانات استفاده كنیم همه افرادی كه در مذاكرات با ما كار می كردند را به وزارت اطلاعات معرفی كردیم، آن ها هم خودشان به ما معرفی شده بودند كه ما به وزارت اطلاعات معرفی كردیم و از وزارت اطلاعات اجازه حضور این افراد را گرفتیم.
ظریف گفت: این افراد كه چهار نفر آنان را آقای كریمی قدوسی مطرح كرده است یا از طریق سایر دستگاه ها به ما معرفی شدند یا از طریق شناختی كه در گذشته داشتیم از این ها استفاده كردیم.
وی اظهار داشت: برای این كه بین خود و خدا مسوول نباشم می گویم كه جز خدمت از این افراد در مذاكرات ندیدم. من مسوول روابط دیگر آن ها نیستم و صرفا مسوول استفاده از آنها در مذاكرات بودم ضمن این كه در هیچ یك از جلسات خصوصی ما حضور نداشتند و تنها در مذاكرات تخصصی ما بودند.
وزیر امور خارجه خطاب به كریمی قدوسی گفت: شما مفروض كردید كه مذاكرات شكست خورد. به نظر ما برجام نشان دهنده حقانیت جمهوری اسلامی ایران است و امروز آمریكاست كه شكست خورده است و نتوانسته از برجام به نفع خود استفاده كند و مجبور شده از برجام برخلاف پیش بینی های دوستان مخالف برجام خارج شود.
وی اظهار داشت: همه می گفتند برجام آن قدر به نفع آمریكاست كه هیچ وقت آمریكا از آن خارج نمی شود ولی آمریكا از برجام خارج شد به خاطر این كه برجام خوب مذاكره و نوشته شده بود و خوب كار كارشناسی در آن انجام گرفته بود.

**آقای دری بیشترین نقش را در گرفتن یك میلیارد و 700 میلیون دلار داشت
ظریف خطاب به كریمی قدوسی گفت: شما در سوالی كه از من پرسیده بودید گفتید وقتی انقلابیون شما مذاكره كردند توانستند 1.7 میلیارد دلار از آمریكا بگیرند. گرچه آن مذاكرات هم تحت هدایت بنده بود ولی بیشترین نقش را در گرفتن این مبلغ از آمریكا را آقای دكتر دری اصفهانی داشت ، من كاری به بقیه موارد ندارم ولی بین خودم و خدا باید شهادت دهم كما این ‌كه برای مقامات قضایی هم شهادت دادم ایشان نقش موثری داشت.
وزیر امور خارجه ادامه داد: آقای سیروس ناصری كه نقش ایشان در مذاكرات ایران و عراق در جهت منافع ملی بوده است و بارها توسط رهبر معظم انقلاب از جسارت ایشان در برابر دشمنان حمایت شده است. ایشان در مذاكرات هسته‌ای نقشی نداشت و تنها در حوزه اقتصادی به ما كمك كردند.
وی تصریح كرد: دكتر مشكور نیز مانند دری اصفهانی در تمامی مذاكرات حقوقی ما كه وزارت دفاع در لاهه علیه آمریكا دارد، به عنوان وكلای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و در كمیته‌ای كه ریاست جمهوری تشكیل داد نیز به عنوان متخصص حضور پیدا كرد.

** در وطن پرستی مشاورین خود تردید نداریم
وی افزود: سایرین از متخصصین حقوقی خارجی و مشاوران بانكی و مالی خارجی استفاده می‌كنند اما ما از مشاوران ایرانی استفاده كردیم و در وطن‌ پرستی و توجه به منافع ملی این افراد تردید نداریم.آقای شعبانی نیز هیچ گاه در مذاكرات حضور نداشتند و به عنوان كمك در روابط عمومی استفاده می‌شد.
ظریف گفت: دولت عربستان میلیون‌ها دلار برای روابط عمومی خرج می كند اما ما از هیچ كدام از این موارد استفاده نكردیم و معتقدیم ایرانیان بزرگترین سرمایه‌های ما در خارج از كشور هستند كه امیدواریم دوستان ما در مجلس و سایر قوا كمك كنند از این سرمایه ملی استفاده كنیم.
وزیر امور خارجه در بخش دیگر از اظهارات خود درباره استفاده از افراد دو تابعیتی گفت: این آقایانی كه اسمشان را بردید هیچ كدام مقام و مسئولیتی در جمهوری اسلامی ندارند. در وزارت امور خارجه اگر كسی همسرش تابعیت خارجی داشته باشد نمی تواند كار كند چه برسد اینكه خودش تابعیت خارجی داشته باشد.اما استفاده از مشاورین خارجی هم در دنیا مرسوم است.
رییس دستگاه دیپلماسی اضافه كرد: در دعوای ایران در دیوان بین المللی دادگستری ما وكیل فرانسوی و انگلیسی داریم و بعضا آمریكایی داشتیم. این به خاطر این نیست به آنها اعتقاد داریم ما باید از اینها استفاده كنیم اما افرادی كه با ما در مذاكرات هسته ای مشورت می دادند مسئول مذاكره نبودند.
ظریف گفت: ما اینها را استعلام كردیم و اجازه گرفتیم مثلا ما در كشور مسئول بانكی نداشتیم. دو كارشناس عمده بانكی از طریق بانك مركزی به ما معرفی شد كه هر دو دو تابعیتی بودند ما هم از وزارت اطلاعات استعلام كردیم.
وزیر امور خارجه در ادامه گفت: شما را ارجاع می دهم به فرمایش خودتان زمانی كه از من سوال كردید فرمودید آنجا كه انقلابیون مذاكره كردند یك و هفت دهم میلیارد بگیریم همان انقلابیون عضو اصلی شان آقای دری اصفهانی بود. عضو اصلی گروه مذاكره كننده كه متاسفانه فیلمی كه از ایشان گرفتند در برابر هواپیمای پر پول كه ایشان برای كشور فراهم كرده بود، به عنوان سند جرم مطرح شده است.
وی درعین حال گفت: البته بنده به قوه قضائیه احترام می گذارم و قوه قضاییه خودش تصمیم بگیرد اما من به عنوان شاهد عرض می كنم از ایشان جز خدمت ندیدم ایشان در تمام دعاوی ما از ابتدای انقلاب در مقابل آمریكایی ها حضور داشتند.
رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: آقای دكتر مشكور در دیوان بین المللی دادگستری و دعاوی ایران و آمریكا در لاهه حضور داشتند. بروید از برادران وزارت دفاع بپرسید كه بیشترین میزان دعاوی را آنها داشتند. بروید از نیروهای مسلح بپرسید اینها افرادی وطن پرست و حافظ منافع كشور بودند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: حالا ممكن است شما اطلاعاتی داشته باشید كه بنده نداشتم من آنچه را كه دیدم من بین خودم، خدا و ملت بزرگ ایران موظفم عرض كنم بقیه اش مسئولیت من نیست. من نه قاضی، نه دادستان و نه مسئول اطلاعاتی هستم.
ظریف با بیان اینكه آقای سیروس ناصری و آقای شعبانی هیچ گاه عضو تیم مذاكره كننده نبودند، گفت: انشاء الله آن قدر هم از پختگی سیاسی برخوردارم كه كسی نتواند به من خط بدهد اما حتما كمك كردند و از مشورت آنها استفاده كردم تا بر اساس مصالح كشور بتوانم همه زوایا را ببینم.
وی ادامه داد: هنوز هم برای اقدامات تبلیغاتی كه می كنم از مشورت افراد مختلف استفاده می كنم كه بتوانم كاری بكنم تاثیرگذار باشد برای همین هم است در دنیا معروف است كه می توانم به لطف خدا در كارهای تبلیغاتی تاثیرگذار باشم.
وزیر امور خارجه افزود: برای اینكه بتوانیم چنین كاری را بكنیم باید با محیط هدف آشنا باشیم و با علم به محیط هدف این كار را انجام دهیم . نه اینكه از تهران بنشینیم برای آنها نسخه بنویسیم این كاری است كه دوستان برای من انجام می دهند و من از همه انها متشكر هستم.
رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به سوابق ناصری گفت: سوابق ایشان را مطالعه كنید؛ زحماتی كه ایشان در جنگ ایران و عراق كشیدند، فداكاری ها كه كردند و خدماتی در مذاكرات دور اول هسته ای كردند همه سوابق اینها معلوم است سوال بكنید و اینجا قضاوت نكنیم. قضاوت با خدا و بعد هم مقامات قضایی است و هر تصمیمی بگیرند، چه ما موافق و چه مخالف باشیم به عنوان دستگاه مستقل محترم كه قوه قضائیه كشور باشد را می پذیریم.

**اجازه داشتم و در همه محافل آمریكایی سخنرانی كردم
ظریف همچنین درباره حضور خود در محافل آمریكایی اظهار داشت: بنده در همه محافل آمریكایی سخنرانی كردم. هم در جامعه باز سخنرانی كردم و هم شورای روابط خارجی سخنرانی كردم و می كنم هم در شورای آسیایی سخنرانی كردم هم به مجلس نمایندگان آمریكا رفتم.
وی ادامه داد: هم در كمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان و سنا رفتم و با رئیس كمیسیون ملاقات كردم. اجازه داشتم این كارها را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران انجام دادم. گزارش تك تك این اقدامات را ارائه كردم و از بالا تا پایین كشور نسبت به این اقدامات بنده اشراف داشتند و برای این اقدامات بنده را تقدیر می كردند.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: حالا زمانی اتفاقی افتاد و گروهی كه در ایران فعالیت می كرد مرتكب اشتباهات و خیانت هایی شد كه با آن گروه برخورد كردند بعد از آن هم با آن گروه ارتباطی نداشتم.

** همكاری با موسسه جامعه باز در زمان من قاعده مند شد
رییس دستگاه دیپلماسی اضافه كرد : گروه جامعه باز یا موسسه سوروس قبل از اینكه من نماینده دائم ایران شوم با ایران همكاری داشتند اتفاقا در زمان من این همكاری محدود، منظم و طبق قاعده شد و من به این اقدامی كه كردم افتخار می كنم.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینكه من و شما و همكاران ما در دولت مستخدم مردم هستیم و چشم امید ما به مردم وخدا و به دعای معصومین (ع) است، اظهار داشت: ما چشم امید به هیچ خارجی نداریم اما در روابط خارجی تلاش داریم با كشورهایی كه همانطور رهبری فرمودند با ما خصومت ندارند ارتباط داشته باشیم و تلاش داریم از دیپلماسی عمومی برای تاثیر قلب ها و مغزها استفاده كنیم و با دشمنان مردم و نظام درهمه حوزه ها مقابله كنیم.
وی تصریح كرد: چشم امید ما به مردم خودمان و ظرفیت های ملی خودمان است و اطمینان دارم به خاطر همین ظرفیت ها بود كه شش كشور غربی به پای میز مذاكره آمدند و ما با پشتوانه مردم در مقابل آنها ایستادیم رسما و با صدای بلند اعلام كردیم هرگز یك ایرانی را تهدید نكنید.
ظریف گفت: امروز هم می گوییم هیچ كس نمی تواند در هیچ زمانی یك ایرانی را تهدید بكند بخاطر اینكه ایرانی متكی به خدا و توان لایزال مردم ایران است كه در تاریخ حضور داشته و انشاء الله برای همیشه هم حضور خواهند داشت. ما می مانیم اینها خواهند رفت.

** بر اساس چهارچوب هایی كه رهبری تعیین می كنند حركت می كنیم
ظریف در بخش دیگر از سخنانش گفت: ما براساس دستورات رهبر معظم انقلاب و چهارچوب هایی كه ایشان تعیین می كنند حركت می كنیم؛ افتخار من این است كه مقام معظم رهبری در سخنرانی روز چهارشنبه - كه روز گذشته دیروز از صدا و سیما پخش شد - با روش محبت آمیزی این بنده و سرباز كوچك را مورد تفقد قراردادند كه بسیار از شان و حق من بالاتر است و من همیشه مرهون محبت ها و لطف ایشان هستم.
وزیر امور خارجه خاطر نشان كرد: وزیر خارجه یك وظیفه ای دارد ، از طرفی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز یك سری وظایفی وجود دارد ، اما این ها جزوی از سیاست خارجی است و تمام روابط خارجی نیست، تمام روابط خارجی نه در اختیار من است، نه تصمیم گیری توسط من صورت می گیرد و نه مسئول اجرای آن هستم.
ظریف افزود: قسمتی از روابط خارجی را به من به عنوان وزیر امور خارجه واگذار می كنند، بنده در تصمیم گیری ها مشاركت دارم، اما تصمیم گیری ها توسط نظام صورت می گیرد.
وی یاد آور شد: آن وقت كه من به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل متحد موظف بودم با گروه های مختلف در آمریكا رابطه داشته باشم به این معنی نبود كه چشم امیدی به آنها داشته باشیم، بلكه تلاش داشتیم از شرایط استفاده كنیم و گرنه نیاز نبود بنده را آنجا مسئول بكنند، بلكه می گفتند برو آنجا چهار پنج سال استراحت كن.
وزیر امور خارجه افزود: در آن زمان حضورم در سازمان ملل متحد قسمت كوچكی از وظایف من در نیویورك بود، قسمت عمده آن برای تنویر افكارعمومی و نشان دادن واقعیات ایران بود تا حدی كه یك نفر گفت «مگر تو می خواهی انتخاب شوی كه این قدر در صحنه های عمومی حضور داری».
ظریف افزود: آن زمان این یك وظیفه بود و البته كار سنگینی هم بود، اما این به این معنی نیست شما چشم امید به آنها داشته باشید یا سیاست شما این باشد بدون آمریكا و غرب نمی توانید زندگی كنید.

** بیشترین سفرهای من به چین و روسیه و كشورهای همسایه است
ظریف بیان كرد : سیاست ما تعامل سازنده به كل دنیاست، همواره گفته ام باید با همه دنیا غیر از آنجایی كه خط قرمز نظام است تعامل داشته باشیم.
وزیر امور خارجه با بیان این كه «سیاست بنده در مورد روابط با روسیه و چین كاملا مشخص است» افزود: بیشترین تعداد سفرهای من در طول وزارتم به این دو كشور و به كشورهای همسایه بوده است؛ متاسفانه این خبرها در رسانه ها منعكس نمی شود، بیشتر قسمتی كه مورد توجه افكار عمومی هست در اخبار منعكس می شود.
وی اظهار داشت: اگر فهرستی از سفرهای من در طول پنج سال گذشته حتی در مذاكرات برجام نگاه كنید می بینید تمركز بر همسایگان آسیا و آفریقا است.

** آدرس غلط به دنیا ندهیم؛ چشم انتظار محبت كسی نیستیم
وزیر امور خارجه گفت: تعداد سفرهای من وهمكاران را مقایسه كنید نحوه تعامل ما را نگاه كنید در واقع آدرس غلط به دنیا ندهیم ما چشم انتظار محبت و لطف كسی نیستیم نه غرب، نه شرق.
ظریف گفت: افتخار ما این است كه پشتوانه ما مردم خودمان هستند و به مردم خودمان باید اعتماد كنیم و شما نیز به عنوان نمایندگان این مردم مورد احترام و توجه ما هستید و خواهید بود.
وی افزود: نقد و اعتراض شما نمایندگان از عسل برای ما شیرین تر است و كمك می كند بفهمیم جامعه چگونه در مورد ما فكر می كند.
ظریف در پاسخ به سوال دیگر كریمی قدوسی درباره ماهیت باند نیویورك و نقش وی در شكل گیری این باند اظهار داشت: آنچه كه نماینده مشهد مطرح كرد به زمان حضور من در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در دهه 70 و ابتدای دهه 80 باز می گردد كه موضوع محرمانه ای هم نبوده است.
وی افزود: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، قرار بود از من در مورد فعالیت هایم در زمان مسئولیت در وزارت امور خارجه سوال شود، این پرسش ها را باید در زمان رای اعتماد مطرح می كردید اما من به خاطر ابهامات ایجاد شده به این سوالات پاسخ می دهم.

** نه رییس باند نیویوركی ها هستم و نه چنین باندی وجود دارد
وی اظهار داشت: باند نیویورك یك مفهوم موهوم است كه در دهه 70 هجری شمسی در زمان وزارت دكتر سید كمال خرازی درخصوص كسانی كه با وی در نیویورك كار می كردند در شب نامه های داخلی وزارت امور خارجه مطرح می شد؛ بنده نه رییس باند نیویورك هستم نه چنین باندی وجود دارد.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: اولین بار كه در صحنه علنی اسم باند نیویورك مطرح شد در مقاله ای در روزنامه كیهان بود، در آن مقاله نویسندگان كیهان به باند نیویورك اشاره كردند كه این نشان می دهد یك گروه كوچك توانسته به مسائل امنیتی كشور فائق آید كه روز بعد از انتشار این مقاله از بیان خود عذرخواهی كردند.
وی گفت: باند نیویورك موضوع موهومی است و چنین موردی وجود ندارد، گروهی كه مشكلات صنفی و دعواهای داخلی در وزارت خارجه با آن افراد داشتند، این موضوع را مطرح كردند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط خود با بنیاد جامعه باز و همچنین بنیاد سوروس در زمان حضورش در سازمان ملل گفت : زمانی كه به نیویورك رفتم، بنیاد جامعه باز با ایران ارتباط داشت، به ایران سفر می كردند و با قسمت های مختلف شهرداری ها ارتباط داشتند.
ظریف اظهار داشت: آنچه كه بنده انجام دادم این بود كه ارتباطات را محدود و منظم كرده و آنها موظف بودند هر بار به بنده گزارشی از اقدامات انجام شده، ارائه دهند و اجازه ندادم كاری خارج از منافع ملی انجام شود.
وی ادامه داد: بعدها كه كیان تاج بخش كه نماینده بنیاد جامعه باز در ایران بود، دستگیر شد، این موضوع را به عنوان اعتراف مطرح كرد كه بنده به ظریف گزارش دادم و حتی پیش نویس نامه ها را تدوین می كردم.
وی تصریح كرد: این یك واقعیت است كه بنده به جای اینكه در طی این سال ها در خانه بنشینم، به قدری فعال بودم كه همه فكر می كردند باید با بنده هماهنگ كنند.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: بنده برای تلاش هایم در نیویورك بارها مورد تقدیر رهبری قرار گرفتم، اگر كسی در این زمینه شكی دارد، می تواند با استعلام از دفتر ایشان صحت آن را سوال كند.
ظریف خاطرنشان كرد: هیچ كس علیه السلام نیست، یا باید در خانه نشست یا با گروه های مختلف آمریكایی ارتباط برقرار كرد و وظیفه بنده به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل با توجه به اختیاراتی كه داشتم، این بود كه با همه افرادی كه امكان استفاده از آنها در راستای منافع ملی وجود دارد، ارتباط برقرار كنم.
وی همچنین گفت: خوشحالم كه دستاوردهای مناسبی در زمان تصدی بر دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به دست آورده ام، وقتی این سمت را ترك كردم، گفتند كه ایران یك سخنور بسیار قهار را در نیویورك از دست داد، اكنون می گویم همه توفیق هایی كه داشته ام را مدیون لطف خداوند و محبت های رهبر معظم انقلاب هستم.
نماینده پیشین ایران در سازمان ملل خاطرنشان كرد: اگر حركتی نكرده و دست به عصا حركت كنیم، هیچ گاه مشكلی ایجاد نمی شود اما وظیفه ما این است كه برای منافع ملی خود را قربانی شویم. بارها گفته ام كه نظام نباید برای ما قربانی شود و ما باید قربانی منافع ملی باشیم، ما نباید برای اینكه نامی از خود در تاریخ بگذاریم منافع ملت را فدا كنیم.

** گروهی كه جایگاهی بین مردم ندارد را بزرگ نكنیم
ظریف در پاسخ به این سوال كه چرا بدون برآورد اطلاعاتی و امنیتی و همزمان با برگزاری اجلاس منافقین و دشمنان جمهوری اسلامی در پاریس به كشور فرانسه سفر می كنید؟ به صدا و سیما اجازه حضور در جلسه را نمی دهند و شما هم در این سفر موضع اعتراضی نمی گیرید؟ گفت: متاسفانه منافقین از زمانی كه در حدود 10 سال قبل از فهرست گروه های تروریستی خارج شدند هر ساله مراسمی را در پاریس برگزار می كنند، ما برگزاری این مراسم را اقدامی خصمانه از سوی كشورهای غربی علیه ایران می دانیم.
وی گفت: ما این را یك حمایت غیر قابل پذیرش از تروریسم می دانیم و همواره موضع خود را به صورت صریح و آشكار با دولت فرانسه مطرح كردیم، در تماس تلفنی كه روز گذشته با وزیر امور خارجه فرانسه داشتم همین موضوع به صراحت از سوی بنده مطرح شد.
ظریف اضافه كرد: دیپلماسی به معنی این نیست كه شما سفرهایتان را به خاطر یك گروهك منفور بی مقدار تروریستی لغو كنید. این مراسم به صورت سالانه انجام می شود و ما روابطمان را با دولت فرانسه با توجه به سیاست های نظام دنبال می كنیم و البته در این روابط مواضع خود را مطرح می كنیم.

** گروهك تروریستی منافقین تنها مشكل ما با فرانسه نیست
وزیر خارجه كشور افزود : حضور گروهك تروریستی منافقین در فرانسه تنها مشكل ما با فرانسه نیست ، حمایت های دولت فرانسه از رژیم صهیونیستی، حمایت های این دولت از گروهك های تروریستی در سوریه و حمایت از كودك كشی عربستان سعودی در یمن از موارد اختلاف ماست كه در گفت وگو ها مطرح می شود. این كه كشورهای غربی منطقه ما را انبار سلاح های مخرب كرده اند و از این طریق به ناامنی منطقه ما كمك می كنند موضوعی است كه در این جلسات مطرح می كنیم.
وی تصریح كرد: دیپلماسی به معنای روابط عاشقانه نیست بلكه به معنای این است كه بتوانید از طریق گفت وگو و مذاكره اختلافات را رفع كنید این روش ما بوده و همواره این روش مورد توجه بوده است و دنیا همواره جمهوری اسلامی را به عنوان یك كشور منطقی و در صف مقدم مبارزه با تروریست است می شناسد كه ما این روش را ادامه می دهیم.
وی گفت: ما امروز با این روش توانسته ایم آمریكا را در دنیا منزوی كنیم و بتوانیم نشان دهیم كه مردم ما هستند كه اهل منطق هستند كه آمریكا و رژیم صهیونیستی و تروریست ها هستند كه قانون شكن هستند و در مقابل خواست جامعه بین الملل ایستاده اند.
ظریف در مورد عدم حضور خبرنگاران صدا و سیما گفت : ورود خبرنگاران به جلسات دیدار مقامات كشورها در هر كشوری بر اساس پروتكل خاص آن كشور است، در خصوص اینكه چرا صدا و سیما اجازه حضور خبرنگار در جلسه دیدار با مقامات فرانسه را نداد باید تاكید كرد كه تا آنجا كه بنده اطلاع دارم طبق پروتكل كشور فرانسه بعد از ملاقات ها یك جلسه مصاحبه تشكیل شده و در آن همه خبرنگاران حضور دارند.
رییس دستگاه دیپلماسی افزود : این موضوع كه در جلسه مذكور خبرنگار بوده یا نبوده به مباحث پروتكلی بستگی دارد و باید تلاش كرد از این مباحث موضوعات محتوایی بسازیم، هیچ موضوع مخفی وجود نداشته و همه ذكر شده است.
وزیر امور خارجه گفت: در این جلسه نسبت به برگزاری مراسم منافقان اعتراض و آن را به عنوان حمایت از تروریسم مطرح كردیم اما مقامات كشور فرانسه گفتند با این گروه هیچ ارتباطی نداریم.
وزیر امورخارجه در خصوص سفربه فرانسه وهمزمانی با جلسه گروهك منافقان در پاریس اظهار داشت: ما در جریان ریز قضایا بودیم، سفر ما با توجه به همه این قضایا برنامه ریزی شده بود. سفارت ما (در پاریس) حتما می دانست كه چه زمانی آن برنامه وجود دارد و با عنایت به همه محاسبات پس از شور و مشورت با داخل و بیرون وزارت خارجه، این سفر انجام شد.
ظریف تصریح كرد: هم توسط من و هم سخنگوی وزارت امور خارجه موضع گیری علنی انجام شد، البته بازهم تاكید می كنم گروهی كه هیچ جایی میان مردم ایران ندارد را ما نباید بزرگ كنیم و كماكان هم بر این سیاست معتقد هستم.
به گزارش ایرنا پس از سخنان وزیر امور خارجه، كریمی قدوسی از رییس جلسه خواست كه این سوال را به رای بگذارد و در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 67 رای موافق، 119 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر، سوالات جواد كریمی قدوسی را وارد ندانستند و از پاسخ های وزیر خارجه قانع شدند.
سیام**