۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۷
کد خبر: 83020199
۰ نفر
عكاسي پنج بعدي با دوربين جديد

تهران – ايرنا - مهندسان آلماني يك سيستم عكاسي جديد ساختند كه قابليت تصويربرداري فراطيفي را در پنج بعد دارد.

به گزارش روز يكشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، اين دوربين قادر است اطلاعات مربوط به طول موج هاي مختلف نور را به همراه مختصات فضايي به عنوان تابعي از زمان گردآوري كند.
اين سيستم از دو دوربين فراطيفي بهره مي برد كه در طيف هاي مرئي نزديك به مادون قرمز عمل مي كنند. بدين ترتيب از دو راستاي منحصر به فرد از موضوع مورد نظر عكاسي مي شود و با استفاده از داده هاي مستقل مربوط به فوكوس هر دوربين مي توان به تصوير به دست آمده عمق داد.
اين سيستم تصاويري با وضوح نوري و فضايي بالا، عمق و نرخ فريم بالا به دست مي دهد و قادر است در هر ثانيه 17 فريم تصوير تهيه كند.
اين سيستم تصويربرداري پنج بعدي در زمينه هاي مختلفي از جمله تصويربرداري پزشكي، كشاورزي و مرتب سازي اشيا بر اساس شكل و موقعيت فضايي آن ها كاربرد دارد.
در حال حاضر ابعاد اين سيستم به اندازه يك لپ تاپ است، اما محققان در تلاشند تا حجم آن را كاهش دهند. به اعتقاد محققان اگر بتوان حسگرهاي سيستم را به قدر كافي كوچك كرد، مي توان آن را درون گوشي هاي هوشمند مورد استفاده قرار داد تا كاربران عادي نيز بتوانند اين فناوري را مورد استفاده قرار دهند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Optics Express منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440