میراث هزار ساله از زیر آوار خانه یك زنجانی سربیرون آورد

زنجان – ایرنا – مسئول پژوهش های اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ظروفی با یك هزار سال قدمت با ریزش خانه یك زنجانی در جنوب شهر، از زیر آوار سر بیرون آورد تا سندی بر قدمت بالای زنجان شود.

ابوالفضل عالی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مردی كه خانه اش در بافت قدیمی شهر بر اثر بالا زدگی آب، نشست و دیوارهای آن ریزش كرده بود، امروز ظروف سفالی تاریخی به دست به این اداره كل مراجعه كرد.
وی یادآورشد: علاوه بر این ظروفی كه مالك این خانه، به میراث فرهنگی تحویل داد، خبرها حاكی از كشف یك سازه در محل كشف همین ظروف است.
عالی اظهار داشت: بررسی های اولیه نشان می دهد كه قدمت ظروف لعابی و ساده تحویل شده این شهروند زنجانی به اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان متعلق به سده های 400 تا 600 هجری قمری و دوران سلجوقیان است.
مسئول پژوهش های اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: مطالعات باستان شناسی دقیقی باید روی این ظروف انجام شود، اما آنچه كه قطعی است، آنها متعلق به دوران پس از اسلام هستند.
وی خاطرنشان كرد: بر سفالینه های كشف شده از شهر زنجان، قدمت این شهر تا زمان حمله اعراب به ایران ثابت شده است اما متون تاریخی تاكید بر قدمت بالای این شهر دارند.
عالی تاكید كرد: این قطعات و ظروف ثابت می كند كه شهر زنجان در دوران اسلام وجود داشته اما از دوران پیش از اسلام تاكنون ظروف و بنایی كشف نشده است.
3001/6085