ادامه لغو اعتراضی برنامه هنرمندان سرشناس جهان در اسرائیل

تهران - ایرنا - هنرمندان سرشناس جهان همچنان با لغو برنامه های خود درسرزمین های اشغالی به خشونت ها و سركوب فلسطینی ها از سوی رژیم صهیونیستی اعتراض می كنند.آخرین مورد 'لانا دل ری' خواننده آمریكایی است كه اعلام كرد كنسرت خود را در اسرائیل لغو می كند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، هنرمندان برجسته ای از ابتدای سال 2018 به دلیل خشونت رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها سفر خود را به سرزمین های اشغالی لغو كرده اند . آنها با اهداف مختلفی از جمله دریافت جایزه، شركت در فستیوال یا اجرای كنسرت قصد عزیمت به سرزمین های اشغالی را داشتند كه سركوب فلسطینی ها و تنش های تشدید شده علیه مردم مظلوم فلسطین موجب شد تا این هنرمندان با اعتراض از انجام این سفرها خودداری كنند.
لانا دل ری خواننده آمریكایی روز جمعه پس از درخواست‌های مكرر برای عدم برگزاری كنسرت در اسرائیل سفر خود را به سرزمین های اشغالی لغو كرد. وی روز جمعه در صفحه توئیتر خود نوشت: 'برای من مهم است كه هم در فلسطین و هم در اسرائیل، اجرا داشته باشم و با تمام هوادارانم به شكل برابر رفتار كنم.'
'متأسفانه هماهنگی هر دو سفر در این مدت كوتاه ممكن نیست و به همین دلیل حضورم در جشنواره میتئور را تا زمانی كه بتوانم سفرهای خود را هم برای هواداران اسرائیلی و هم هواداران فلسطینی و نیز سایر هوادارانم در كشورهای این منطقه برنامه‌ریزی كنم، به تعویق می‌اندازم.'
اگر چه دل ری به دلیل نگرانی از فشارهای مقامات سیاسی رژیم صهیونیستی و لابی های صهیونیستی از اعلام روشن لغو این كنسرت خودداری كرده، اما به نوشته رسانه های بین المللی این اقدام با رایزنی‌های مسئولان جنبش بی‌دی‌اس (تحریم اسرائیل) صورت گرفته است.
پیش از این نیز چهره های بسیار برجسته ای در دنیای هنر به اقدامات بی رحمانه رژیم صهیونیستی به شیوه های مختلف انتقاد كرده اند.«ناتالی پورتمن»بازیگر سرشناس یهودی هالیوود، در ماه آوریل(فروردین) در اعتراض به خشونت ها در غزه از سفر به سرزمین های اشغالی برای دریافت جایزه بنیاد «ژنسیس» كه سالانه جایزه ای به یكی از شخصیت های سرشناس یهودی در جهان اعطا می كند، خودداری كرد. این جایزه قرار بود روز 28 ژوئن (6 تیر) به پورتمن اهدا شود اما مدیر برنامه های او ناراحتی این هنرپیشه از حوادث بوجود آمده در غزه را علت عدم حضورش بیان كرد.
دقیقا یك ماه پس از این موضوع خبرگزاری آسوشیتد پرس از عدم حضور تیاگو رودریگز كارگردان تئاتر پرتغالی در یك جشنواره بزرگ فرهنگی در سرزمین های اشغالی به نشانه اعتراض به كشتار فلسطینی ها بدست نیروهای صهیونیست خبر داد. رودریگز گفت كه در این جشنواره اسرائیلی شركت نمی كند تا كار هنری او در آنجا منجر به 'تشویق رژیمی كه عمدا حقوق بشر را نقض می كند'، نشود.
برخی از چهره های هنرمند و موسیقیدان عرصه جهانی به كمپین تحریم علیه اسرائیل ملحق شدند كه رودریگز نیز یكی از این شخصیت ها بشمار می آید. حتی در سال های گذشته شاهد حمایت های گسترده دیگر هنرمندان با استفاده از شیوه های دیگر برای تحریم اسرائیل بودیم.
رژیم صهیونیستی با برگزاری این جشنواره ها و كنسرت ها سعی در فرهنگی و آرام جلوه دادن فضای سرزمین های تحت تصرف خود دارد اما با این تحریم ها كه بخاطر نقض حقوق بشر انجام گرفته، زیر فشار قرار دارد.
این فشارها از طرق دیگر نیز به اسرائیل وارد آمده است. پیش از آغاز جام جهانی 2018 روسیه فدراسیون فوتبال رژیم صهیونیستی بازی دوستانه ای را با تیم ملی آرژانتین تدارك دیده بود كه به گزارش رسانه های محلی آرژانتین به علت درخواست بازیكنان شاخص این تیم و اعتراض گسترده مردم فلسطین و طرفداران این تیم در مناطق مختلف جهان لغو شد.
رژیم صهیونیستی همواره قصد داشته با میزبانی از رویدادهای فرهنگی و ورزشی بر سابقه ضد حقوق بشری خود تاثیر بگذارد اما برعكس همیشه توجهات را به آن جلب كرده است.
اروپام**3234**1590