۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 83019924
۰ نفر
هفته دولت در همدان؛ تجلی تدبیر در چشم انداز امید

همدان - ایرنا - هفته دولت فرصتی برای معرفی اقدامات و دستاوردهای دولت است؛ هفته ای كه به مناسبت آن 516 طرح در استان همدان به بهره برداری رسید و تجلی از تدبیر در چشم انداز امید بود.

به گزارش ایرنا، هرسال در سالنامه خورشیدی كشور، هفته اول شهریور به مناسبت شهادت دولتمردان بزرگ جمهوری اسلامی ایران به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است كه می توان از این هفته به عنوان فرصتی برای معرفی عملكرد نظام یاد كرد.
حالا در این هفته، دولت تدبیر و امید واقعیت ها و اقدام های خود را در همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی برای مردم به صورت شفاف بیان می كند تا عامل دلگرمی ملت بزرگ ایران به نظام و انقلاب اسلامی شود.
دولت های مختلف به ویژه دولت تدبیر و امید تاكنون اقدام های شایسته ای را در جای جای كشور عزیزمان ایران از جمله استان همدان انجام داده اند، اما هنوز هم جای كار وجود دارد. آب، حمل و نقل و اشتغال از مهمترین مشكل های این استان است كه در دولت تدبیر و امید اقدام های قابل توجهی در این زمینه انجام شده یا در دست اجراست.
شاید بهترین نمود از علمكرد دولت تدبیر و امید در استان همدان را بتوان برگزاری شایسته اجلاس بین المللی همدان 2018 پایتخت گردشگری آسیا با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و دهها مقام ارشد از كشورهای مختلف جهان ارزیابی كرد؛ اجلاسی كه آورده آن نقطه عطفی در صنعت پاك گردشگری دیار هگمتانه و كشورمان ارزیابی می شود.
در حوزه حمل و نقل نیز با افتتاح راه آهن همدان گام بزرگی در اتصال دیار هگمتانه به خط ریلی كشور برداشته و در بخش نیرو برای جبران هدر رفت آب در نیروگاه برق همدان، نیروگاه خورشیدی احداث شد و این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی و خارجی، به خط تامین نیروی برق استان متصل شد.
در حوزه اشتغال نیز دستاوردها چشمگیر بود و ظرف یك سال 33 هزار شغل در این استان ایجاد شد و طبق اعلام مركز آمار ایران، همدان با نرخ بیكاری 8.2 درصد، جزو سه استانی است كه كمترین آمارها را در این حوزه دارند.
استاندار همدان در این زمینه اعلام كرد: همزمان با هفته دولت 516 طرح عمرانی با حدود هفت هزار میلیارد ریال اعتبار در این استان بهره برداری شد كه این از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید است.
محمدناصر نیكبخت گفت: همچنین در هفته دولت امسال عملیات اجرایی 94 طرح با اعتبار یكهزار و 190 میلیارد ریال در استان همدان آغاز شد.
وی با بیان اینكه شفافیت لازمه كار هر مسئولی است، اظهار داشت: در این چارچوب باید بكوشیم یكی باشیم و هم افزایی را كه باعث می شود خدمات شایسته تری را به مردم ارایه كنیم، را سرلوحه كار خود قرار دهیم.

** 6 واحد تولیدی صنعتی به بهره برداری می رسد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز با اشاره به بهره برداری از 6 واحد تولیدی صنعتی در هفته دولت، گفت: این طرح ها تا پایان شهریور با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری می رسد.
حمیدرضا متین اعتبار بهره برداری از این طرح ها را بیش از پنج هزار و 500 میلیارد ریال اعلام و اضافه كرد: سه واحد بزرگ فرو سیلیس، نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی، 2 واحد داروسازی در فرسفج، گنده له سازی اسدآباد و شركت ارابه نسیم كبودرآهنگ از مهمترین طرح های هفته دولت هستند و برای 470 تن به صورت مستقیم اشتغالزایی می كنند.
وی از راه اندازی خط تولید بخاری كم مصرف خبرداد و افزود: قرارداد تعویض 2 میلیون بخاری كهنه با بخاری نو با شركت شوكت رزن، تولید كننده بخاری كم مصرف بسته شده است كه یكهزار فرصت شغلی ایجاد می كند.

** سه هتل به بهره برداری رسید
همزمان با هفته دولت سه هتل 'امیران 2' و 'كتیبه' در همدان و هتل 'فاران' در تویسركان و 6 اقامتگاه بوم گردی به صورت همزمان با حضور معاون اول رئیس جمهوری بهره برداری شد.
كارشناس سرمایه گذاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان به خبرنگار ایرنا گفت: با بهره برداری از این سه هتل برای 267 تن به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.
اسحاق تركاشوند با بیان اینكه ساخت هتل چهار ستاره امیران 2 از سال 94 در زمینی به مساحت یكهزار و 458 متر مربع آغاز شد، افزود: این طرح با 6 هزار و 157 متر زیر بنا، 60 اتاق، 160 تخت و با سرمایه گذاری 280 میلیارد ریال بهره برداری شد.
وی بیان كرد: با بهره برداری از این طرح برای 50 تن به صورت مستقیم و 75 جویای كار به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شد.
كارشناس سرمایه گذاری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان اظهار داشت: عملیات اجرایی هتل سه ستاره كتیبه نیز با سه هزار و 547 متر زمین و پنج هزار 225 مترمبع زیر بنا از سال 93 آغاز شد.
تركاشوند بیان كرد: ظرفیت اقامتی ایجاد شده در این استان 107 اتاق با گنجایش 295 تخت است و در مجمع ظرفیت اقامتی ایجاد شده تاكنون به 817 اتاق با 2 هزار و 478 تخت رسیده است.
وی طرح های در دست اجرای این استان را شامل 478 هتل و هتل آپارتمان و مهمانپذیر و مجتمع اقامتی با یكهزار و 326 تخت عنوان كرد.

** بهره برداری از 27 طرح منابع طبیعی
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان نیز در این ارتباط اعلام كرد: همزمان با هفته دولت 27 طرح در حوزه های آبخیزداری، جنگل، مرتع و بیابان زدایی در این استان بهره برداری شده است.
اسفندیار خزائی تبیین كرد: پنج طرح در كبودرآهنگ، چهار طرح در ‎همدان، چهار طرح در نهاوند، چهار طرح در ملایر، سه طرح در فامنین، 2 طرح در رزن، 2 طرح در تویسركان، 2 طرح در اسدآباد و یك طرح در رزن اجرایی شد.
وی افزود: برای اجرای این طرح ها 17 میلیارد و 823 میلیون ریال از محل منابع ملی و استانی هزینه شده است.
خزائی گفت: هفت طرح مقابله با بیابان زایی و مدیریت مناطق بیابانی به وسعت 530 هكتار با 6 میلیارد و 645 میلیون ریال اعتبار در شهرستان های همدان، فامنین، كبودرآهنگ و ملایر بهره برداری شد.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: هشت طرح بهبود و اصلاح مراتع نیز با اعتبار 288 میلیون ریال در 109 هكتار از اراضی این استان اجرا شد.
وی ساخت بندهای رسوبگیر، ایجاد كمربند حفاظتی، احیا و باز سازی معدن، توسعه جنگل با نهال با رویكرد صیانت از جنگل و بوته كاری را از دیگر طرح های بهره برداری شده، برشمرد.

** افتتاح 6 طرح آموزشی
مدیركل نوسازی و تجهیز مدارس همدان نیز گفت: همزمان با هفته دولت 6 طرح آموزشی و ورزشی در این استان بهره برداری شد.
فرزاد تیموری در گفت و گو با ایرنا گفت: این اداره كل با تحویل 17 كلاس درس و اتاق در قالب سه طرح آموزشی و سه طرح ورزشی به استقبال هفته دولت رفت.
وی افزود: این طرح ها در زمینی به مساحت سه هزار و 493 متر مربع و با اعتباری افزون بر 16 میلیارد و 420 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

** 89 طرح برق رسانی در همدان بهره برداری شد
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق همدان گفت: همزمان با هفته دولت 89 طرح برق رسانی با اعتبار 109 میلیارد و 131 میلیون ریال در نقاط مختلف این استان بهره برداری شد.
محمد مهدی شهیدی افزود: عملیات اجرایی 29 طرح نیز با اعتبار 21 میلیارد و 469 میلیون ریال در هفته دولت آغاز شده است.
وی اظهار داشت: از مجموع طرح ها قابل افتتاح 12 طرح با 27 میلیارد و 210 میلیون ریال اعتبار در شهرستان همدان، 11 طرح با 32 میلیارد و 48 میلیون ریال در ملایر، 13 طرح با اعتبار 10 میلیارد و 80 میلیون ریال در نهاوند و هفت طرح با پنج میلیارد ریال در تویسركان به بهره‌ برداری رسیده است.
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق استان همدان اضافه كرد: همچنین در این هفته 9 طرح با اعتبار 12 میلیارد و 210 میلیون ریال در اسدآباد، هشت طرح با اعتبار 10 میلیارد و 949 میلیون ریال در بهار، 21 طرح با اعتبار هفت میلیارد و 303 میلیون ریال در كبودرآهنگ، 2 طرح با اعتبار 2 میلیارد و 740 میلیون ریال در رزن و 6 طرح با اعتبار یك میلیارد و 591 میلیون ریال در فامنین بهره برداری شده است.
شهیدی با اشاره به استفاده از انرژی پاك و پیشگامی استان همدان در این حوزه گفت: تاكنون پنج نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 35 مگاوات وارد مدار شده و سه نیروگاه نیز در دست اجراست.
شهیدی با اشاره به انشعابات واگذار شده عنوان كرد: در طی پنج ماه نخست امسال نیز هفت هزار و 640 انشعاب برای تامین برق مشتركان جدید واگذار شد.

** بهره برداری از 31 طرح گازرسانی
مدیرعامل شركت گاز استان همدان نیز از بهره برداری از 31 طرح گازرسانی در هفته دولت خبر داد و افزود: در شهرستان همدان 10 طرح با اعتبار 8 میلیارد و 422 میلیون ریال، در شهرستان بهار 6 طرح با اعتبار 3 میلیارد و 668 میلیون ریال و در شهرستان ملایر همین تعداد طرح با اعتبار 11میلیارد و 270 میلیون ریال بهره برداری شد.
عبدالله فیاض با بیان اینكه در شهرستان نهاوند سه طرح با اعتبار 2 میلیارد و 304 میلیون ریال افتتاح شد، ادامه داد: در شهرستان كبودرآهنگ 2 طرح با اعتبار یك میلیارد و 620 میلیون ریال به بهره برداری رسید.
وی افزود: در هر یك از شهرستان‌های اسدآباد، رزن، تویسركان و فامنین نیز یك طرح افتتاح شد.

** تحویل 36 واحد مسكن به مددجویان بهزیستی
مدیركل بهزیستی استان همدان گفت: همزمان با سراسر كشور 36 واحد مسكن مددجویان این نهاد در همدان با اعتبار سه هزار و 850 میلیون ریال به بهره برداری رسید.
حمید رضا الوند افزود: این واحد ها به خانواده های دارای 2 معلول، یك معلول و زنان بی سرپرست زیر پوشش این نهاد تحویل شده است.
وی ادامه داد: 300 میلیون ریال برای هر واحد مسكن شهری در قالب یك تفاهم نامه چهار جانبه از سوی سازمان بهزیستی، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، انجمن خیریه مسكن سازان و بیناد مستضعفان، برای مسكن مددجویان پرداخت شد.
الوند با اشاره به اعتبار تخصیص یافته از سوی دستگاه های مرتبط برای مسكن مددجویان روستایی، اظهار داشت: 230 میلیون ریال اعتبار نیز به واحد های مسكن مددجویان روستایی پرداخت شد.

** 27 طرح راهداری در همدان بهره برداری شد
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان گفت: 27 طرح راهداری با اعتبار 123 میلیارد ریال در هفته دولت امسال در نقاط مختلف این استان به بهره برداری رسید.
حمید پرورشی خرم افزود: از این میزان اعتبار 32 میلیارد ریال آن استانی و بقیه از اعتبارات ملی تامین شده است.
معاون راهداری استان همدان افزود: لكه گیری و روكش آسفالت محورهای روستایی رزن، سه راهی فامنین - آوج، سه راهی پایگاه - قیدار، كبودرآهنگ - سوباشی، ملایر- آورزمان، قهاوند - كوریجان، مریانج - امامزاده محسن، همدان - سنندج، محور روستایی بهار، اسدآباد - آجین- سنقر، فیروزان - كارخانه، نهاوند - بروجرد و تویسركان - كنگاور بخشی از طرح‌های افتتاحی این اداره كل است.
پرورشی خرم ادامه داد: علاوه بر طرح‌های لكه گیری و روكش آسفالت، طرح‌های دیگری در بخش ایمن ‌سازی راه‌ها انجام شده است كه می‌توان به روشنایی گردنه ماهنیان رزن، روشنایی گردنه پیرمیشان ملایر، روشنایی تقاطع رسول آباد بهار، نصب نیوجرسی بتنی، مفصلی محور رزن - همدان و تكمیل زیرگذر بادخوره اسدآباد اشاره كرد.
معاون راهداری اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای همدان اظهار داشت: در هفته یاد شده همچنین 2 مجتمع خدماتی رفاهی بین ‌راهی در این استان بهره برداری شد.
وی یادآور شد: مجتمع قبادی با 38 میلیارد ریال آورده شخصی و سه هزار و 800 میلیون ریال هزینه دولتی و مجتمع ایران‌ زمین با 35 میلیارد ریال آورده شخصی و سه میلیارد و 800 میلیون ریال هزینه دولتی احداث شده كه هر دو دارای امكاناتی شامل رستوران، سرویس بهداشتی، نمازخانه، كارواش، تعمیرگاه، فروشگاه و جایگاه گازوئیل و بنزین هستند.
پرورشی خرم با بیان اینكه مجتمع خدماتی رفاهی قبادی برای 15 نفر و مجتمع ایران‌ زمین برای 18 نفر اشتغالزایی كرده‌اند، اضافه كرد: 68 موافقت اصولی احداث مجتمع خدماتی رفاهی بین ‌راهی در استان همدان صادر شده است كه این تعداد در حال دریافت پروانه ساخت و اقدامات اولیه هستند.

** بهره برداری از 38 طرح تعاونی
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی همدان گفت: همزمان با هفته تعاون 38 طرح تعاونی با اشتغالزایی 271 نفر با گرایش های مختلف در این استان به بهره برداری رسید.
احمد توصیفیان در گفت و گو با ایرنا افزود: از این تعداد 10 تعاونی با فرصت شغلی 114 نفر در رشته صنعتی، 2 تعاونی با فرصت شغلی 12 نفر در رشته عمرانی، چهار تعاونی با فرصت شغلی 36 نفر در قالب روستا تعاون، 18 تعاونی با فرصت شغلی 85 نفر در رشته خدمات و چهار تعاونی با فرصت شغلی 24 نفر در رشته كشاورزی شروع به فعالیت كردند.
وی با اشاره به وجود یكهزار و 141 تعاونی كه 12 هزار و 928 فرصت شغلی در استان ایجاد كرده است، بیان كرد: 270 تعاونی در بخش صنعت معادل 24 درصد تعاونی‌های استان، 236 تعاونی در بخش كشاورزی معادل 21 درصد تعاونی‌ها و 446 تعاونی در بخش خدمات معادل 39 درصد تعاونی‌های استان فعالیت دارند.

** آغاز عملیات احداث زورخانه بین المللی همدان
استاندار همدان در آیین آغاز عملیات احداث زورخانه بین المللی همدان گفت: با حمایت دولت این طرح ورزشی با اعتبار 22 میلیارد ریال در زمینی به مساحت 650 متر مربع احداث می شود.
نیكبخت بیان كرد: مدت زمان ساخت و تكمیل این طرح بین المللی 2 سال پیش بینی شده است و با بهره برداری از این مجموعه می توانیم میزبان رویدادهای مهم ملی و فراملی باشیم.
باب الله فتحی معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر نیز گفت: همزمان با هفته دولت 134 طرح عمرانی با اعتباری بیش از 2 هزار و 260 میلیارد ریال در این شهرستان بهره برداری و از این تعداد عملیات اجرایی 12 طرح آغاز شد.
آب رسانی به سه روستا، عملیات اجرایی پارك یخدان میرفتاح و همزمان پارك محله مسكن مهر و دیوار چینی كانال محله شمس آباد از محل طرح های ستاد بازآفرینی با اعتبار 20 میلیارد و 760 میلیون ریال، گازرسانی 2 روستای ناصح آباد و بهمن آباد ملایر با اعتبار 2 هزار و 200 میلیارد ریال، سالن ورزشی روستای كهكدان با اعتبار 6 میلیارد و 830 میلیون ریال، سه طرح آموزش و پرورش سامن با 700 میلیون ریال، طرح توسعه تالار و رستوران سنتی كوهسار شهر سامن با یك میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار و چند طرح شهرداری سامن با اعتبار چهار میلیارد و 380 میلیون ریال از جمله طرح های هفته دولت در شهرستان ملایر بود.
مدیر اداره جهاد كشاورزی ملایر نیز گفت: همزمان با هفته دولت 11 طرح جهاد كشاورزی ملایر بهره برداری و عملیات اجرایی سه طرح آغاز شد.
علی مروت امیری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در مجموع 52 میلیارد و 119 میلیون ریال اعتبار برای اجرای این تعداد طرح هزینه شده است.
وی بیان كرد: از این تعداد چهار طرح آبیاری بارانی و كم فشار در روستاهای حسین آباد شاملو، حرم آباد، توتل و انوج با اعتبار پنج میلیارد و 822 میلیون ریال به بهره برداری رسید.
مدیر شبكه بهداشت و درمان ملایر نیز از بهره برداری از دستگاه ام.آر.آی ( 1.5 تسلای GE 16 كاناله ) مركز جامع تصویر برداری كوشای این شهرستان خبر داد.
محسن تركاشوند بیان كرد: دستگاه ام.آر.آی مركز تصویربرداری 16 كاناله مدل 2018 با آخرین فناوری روز جهان با هزینه ای افزون بر 910 هزار یورو توسط بخش خصوصی خریداری و در مركز تصویربرداری دكتر شمعدانی نصب شده است.
در این هفته همزمان مركز خدمات جامع سلامت روستای جوزان نیز با 9 میلیارد ریال اعتبار در زمینی به مساحت پنج هزار و 500 مترمربع در 2 طبقه به بهره برداری رسید.

** 84 طرح در شهرستان فامنین بهره برداری شد
فرماندار فامنین از بهره برداری 84 طرح در هفته دولت خبر داد و افزود: عملیات اجرایی ساخت بخش دیالیز بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) هم در این هفته آغاز شد.
سید مجید شماعی با اشاره به اینكه برای اجرای این طرح ها 220 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، اظهار داشت: مجتمع سلامت فامنین، كارگاه های تولید صنایع دستی، آسفالت ریزی و جدول گذاری معابر شهری، بهسازی روستاها، آبیاری نوین، آب رسانی به روستاها و گازرسانی به سه روستای بالای 20 خانوار مهمترین این طرح هاست.
وی از اشتغالزایی 100 نفری با بهره برداری از این طرح ها خبر داد و افزود: عملیات اجرایی پنج طرح هم در این هفته آغاز شد كه چهار مورد آن اصلاح شبكه و برق رسانی به روستاها با یك میلیاردریال اعتبار است.
شماعی اعلام كرد: گسترش اورژانس بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) و ایجاد بخش دیالیز در این بیمارستان كه در سفر وزیر بهداشت به فامنین مصوب شد از دیگر طرح‌هایی است كه عملیات اجرایی آن‌ در هفته دولت آغاز شد.
علیرضا كریمی رئیس شعبه تامین اجتماعی شهرستان فامنین نیز از بهره برداری شعبه تامین اجتماعی شهرستان فامنین خبر داد و افزود: بیش از ١٨ هزار نفر از جمعیت شهرستان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.
9904*2090