دومین جشنواره كهن «آواهای تنبور» به كار خود پایان داد

كرمانشاه - ایرنا - دومین جشنواره ملی كهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق كُردنشین پس از 2 روز رقابت گروه های شركت كننده با معرفی نفرات و گروه های برتر در روستای «بان زلان» شهرستان دالاهو به كار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ این جشنواره كه از 9شهریور در خانه تنبور روستای «بان زلان » دالاهو آغاز شده بود شنبه شب با حضور اساتید برجسته موسیقی كشور و جمعی از مسئولان استانی و محلی و با تجلیل از گروه ها و نفرات برتر به پایان رسید.
مدیر اجرایی این جشنواره روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: با اینكه سطح جشنواره منطقه ای است اما حضور اساتید به نام موسیقی سنتی كشور به عنوان داور و نیز استقبال گسترده علاقمندان آن را در سطح یك جشنواره ملی ارتقا داده است.
علی شبستری افزود: این جشنواره در 2 بخش تك نوازی و گروه نوازی برگزار و شنبه شب برگزیدگان هر 2 سطح معرفی شدند.
وی با بیان اینكه امسال 187 اثر به دبیرخانه جشنواره واصل شده بود؛ گفت: وضعیت جشنواره از نظر كمی و كیفی در سطحی بالاتر از سال گذشته قرار داشت و استمرار این جشنواره در سال های آینده جزو برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو خواهد بود.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو در ادامه از حضور هنرمندانی از استان های همدان، ایلام، كردستان، آذربایجان غربی، تهران، قزوین و خراسان های شمالی و رضوی در این جشنواره خبر داد.
وی افزود: اساتید به نام موسیقی كشور نیز از جمله كیهان كلهر، اردشیر كامكار، حسین علیزاده، علیرضا فیض بشی پور، كیخسرو پور ناظری و علی اكبر مرادی در این جشنواره نظارت و داوری كردند.
شبستری اظهار داشت: شركت كنندگان در بخش تك نوازی در سازهای تنبور، شمشال، دوزله و دیوان با هم رقابت داشتند.
او هدف از این جشنواره را آشنایی جوانان با موسیقی سنتی و نیز جلوگیری از موسیقی های زیر زمینی و مبتذل عنوان كرد.

**خانه تنبور روستای بان زلانی
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو در ادامه با اشاره به تعداد بالای تنبور نوازان در شهرستان دلاهو، ساخت خانه تنبور در روستای بان زلان این شهرستان به همت علی اكبر مرادی را حركت مثبتی دانست و گفت: این ساختمان گنجایش 250 نفر را دارد.
شبستری افزود: با توجه به استقبال از این جشنواره، توسعه ساختمان خانه تنبور روستای بان زلان ضروری است به خصوص سالن روباز حیاط ساختمان نیاز به صندلی دارد.
وی همچنین از ظرفیت اسكان 60 نفر در خوابگاه ساختمان خبر داد و گفت: در زمینه اسكان سایر هنرمندان مردم روستا همكاری خوبی داشته اند.
روستای بان زلان سفلی با جمعیتی در حدود 200 تن از توابع بخش گهواره شهرستان دالاهو در حدود 100 كیلومتری غرب شهر كرمانشاه واقع شده است.
شهرستان دالاهو با 37 هزار و 985 تن جمعیت در 100 كیلومتری غرب كرمانشاه قرار دارد.
7457/3033