۱۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۹
کد خبر: 83019778
۰ نفر
راز بقای استارتاپ ها

گرگان - ایرنا - استارتاپ ها، ایده های خلاقانه جوانان با انگیزه و مشتاق به تولید و كسب و كار است اما رونق آن در برخی استان ها همچون گلستان با موانعی مواجه است كه از حركت جهش وار و شتابان فعالان این عرصه می كاهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شكل گیری استارتاپ یا كسب و كارهای نوین كه بیشتر با اتكا به فناوری های روز متولد شده اند، در جهان به سرعت و در ایران تا شتاب كمتری در حال گسترش است.
كارآفرینان پر شور و با انگیزه این كسب و كارها با ایده و نوآوری به دنبال اثبات ارزش و توانایی های خود و گرفتن سهم بیشتر از بازار برای كسب درآمد پایدار هستند.
ضریب نفوذ حدود 70 درصدی اینترنت در گلستان فرصت مناسبی برای فعالیت استارتاپ ها در شاخه های گوناگون است اما آنچه بیش از همه فراروی كسب و كارهای نوین استان قرار گرفته سیل ناامیدی ناشی از بی توجهی و بی مهری به آن ها است.
بر همین اساس ایده های نوین در ابتدای شكل گیری خشكیده یا به سرانجام نمی رسد به گونه ای كه گویی انگیزه ها و آرزوهای دور و دراز طراحان و ایده پردازان بر باد رفته است.
حال و روز این شركت های استارتاپ با راز بقایی كه در حیات وحش می شناسیم چندان هم بیگانه نیست؛ آن ها مایوسانه به دنبال راهی برای بقا و نه ارتقای شركت های خود می گردند تا از دنیای شتابان رونق كسب و كارهای نو فقط عقب نمانند.
كار به جایی رسیده كه صدای استاندار گلستان هم درآمده و می گوید: طرح های حوزه فناوری و اطلاعات استان به نتیجه نرسیده و انتظار از این بخش در ایجاد اشتغال و كارآفرینی برآورده نشده است.
سید مناف هاشمی می افزاید: یك هزار و 500 طرح اشتغال ارزان قیمت در حوزه فناوری كه به بانك های عامل استان معرفی شده است؛ سرانجامی نداشت.
با وجود تاكید مسوولان دولتی، وجود زمینه فعالیت استارتاپ ها و بازارهای فراوان و تقریبا بكر، این ایده ها در استان گلستان به سرانجام نرسیده و ناكام مانده است.
نمایشگاه الكامپ گلستان و دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال و فناوری اطلاعات، مخابرات و بورس كه چندی پیش در گرگان برگزار شد فرصت مناسب ارزیابی اقدامات مسوولان و تعمق در دلایل نارسایی و كمبودها برای شتاب بخشیدن به فعالیت استارتاپ های استان است.
یكی از ایده های استارتاپی گرگان شركت «دیجی یدك» است كه با گستره كشوری ایده ارسال لوازم یدكی خودرو برای مشتریان سرگردان در راه مانده را مورد نظر قرار داد.
مسوول این شركت استارتاپی به خبرنگار ایرنا گفت: در ابتدای فعالیت، مسوولان از ایده ما استقبال كردند اما هر چه به مرحله عمل نزدیك شدیم پشتیبانی مسوولان كمتر و مشكلات افزون تر شد.
سینا رنجبر اظهار داشت: یكی از معضلات جدی كه با آن روبه رو هستیم، ناتوانی در دریافت تسهیلات بانكی است.
وی بیان كرد: بارها و با ارائه ایده راه اندازی این كسب و كار جدید به مسوولان و بانك ها مراجعه كردیم اما توفیقی در دریافت وام كه بتواند زمینه گسترش فعالیت ها را فراهم كند به دست نیاوردیم.
ایده پرداز گرگانی این استارتاپ افزود: برای طراحی نرم افزار موبایلی این شركت 200 میلیون ریال هزینه كردم اما هر چه می گذشت از موفق شدن طرح ناامیدتر شدم.
رنجبر ادامه داد: در مدت كوتاه فعالیت درخواست های متعددی از استان های دور و نزدیك داشتم اما در زادگاهم گرگان این ایده مورد استقبال قرار نگرفت.
وی گفت: یكی دیگر از مشكلات این استارتاپ پیدا نكردن بازار فروش در استان گلستان به دلیل تبلیغات اندك و دسترسی آسان مردم به خدمات مشابه و سنتی است.
رنجبر اظهار داشت: پس از ماه ها تلاش و فعالیت به این نتیجه رسیدم كه ایده ارسال لوازم یدكی خودرو در شهرهای كوچك به نتیجه نمی رسد و این گونه استارتاپ ها فقط برای كلان شهرها مناسب است.
وی گفت: قبل از راه اندازی این استارتاپ مغازه كوچكی در گرگان داشتم و می خواستم محل كسبم را به انباری بزرگ برای كالاهای مورد تقاضای مشتریان تبدیل كنم اما با استمرار مشكلات موجود تصور می كنم راهی جز بازگشت به كار و كاسبی قبلی و سنتی ندارم.
مسوول یكی دیگر از استارتاپ های گلستان كه با محور گردشگری فعالیت می كند هم به ایرنا گفت: پیچ و خم های اداری برای كسب مجوزها و تفاوت اندك فعالیت این گونه استارتاپ ها با شركت های حقیقی كار را برای ما دشوار و سخت كرده است.
خانم لاریجانی اظهار داشت: در حالی كه مشخصه اصلی استارتاپ ها بی نیازی از صرف این گونه هزینه ها و اتكا به فناوری است باید همانند همه شركت های مجازی برای دریافت مجوز مكان ثابت و مشخصی را تادیه و معرفی كنیم.
وی كه در زمینه ذخیره آن لاین اقامتگاه های شهری فعالیت می كند، گفت: اگر دولت می خواهد كسب و كارهای نوین تقویت شود باید با تسهیل و روان سازی قوانین فرصت فعالیت و رقابت را برای افراد و شركت ها فراهم كند.
لاریجانی ادامه داد: ظرفیت های گردشگری استان گلستان فرصت مناسبی برای ایجاد اشتغال است كه اگر از ایده هایی مانند شركت ما حمایت شود، امكان شغل آفرینی برای عده زیادی وجود خواهد داشت.
وی بیان كرد: به جز گرگان در شهرهای اطراف هم متقاضیانی برای همكاری داریم اما امید ما برای توسعه فعالیت ها؛ رفع موانع دست اندازهای دولتی و حمایت برای تبلیغ بیشتر فعالیت این استارتاپ است.
لاریجانی دشواری های ثبت شركت مجازی، وجود نداشتن نهادهای پشتیبان و همكاری بین سازمانی، نبود زیرساخت های فنی مناسب مانند پهنای باند و سرعت اینترنت و مشكلات فرهنگی و اجتماعی كه در نتیجه آن و به كارآفرینی به عنوان یك حرفه و یك مسیر شغلی نگریسته نمی شود را از دیگر مشكلات استارتاپ ها دانست.
مدیركل آموزش فنی و حرفه ای گلستان با قبول برخی از مشكلات مرتبط با آموزش ایده پردازان استارتاپی به ایرنا گفت: یكی از اقداماتی كه می تواند استارتاپ ها را از خطر شكست نجات دهد، فراگیری آموزش های لازم پیش از شروع فعالیت است.
سید علیرضا حسینی طلب اظهار داشت: مطالعه كافی، بررسی ظرفیت های استان گلستان و جستجو برای بازارهای مصرف، الزاماتی است كه انجام آن می تواند به راه اندازی ایده جدید و موفق منجر شود.
وی بیان كرد: حركت به سمت راه اندازی شركت های متكی به فناوری های نوین یك ضرورت اجتناب ناپذیر است اما باید در این مسیر ویژگی های بازار سنجیده شده و با معیار انعطاف پذیری مقابل تحركات بازار اقدام به راه اندازی كسب و كار جدید كرد.
رییس پارك علم و فناوری استان هم به برگزاری نمایشگاه الكامپ گلستان و دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال و فناوری اطلاعات، مخابرات و بورس اشاره كرد و گفت: در این نمایشگاه 35 شركت با ایده و خلاقیت های گوناگون ثمره تلاش مداوم برای معرفی كسب و كار نوین را عرضه كردند.
موسی حسام اظهار كرد: اگر چه برخی شركت ها از كمبودها و مشكلاتی رنج برده و آن را اعلام كردند اما در گلستان شركت های استارتاپی حضور دارند كه پس از مدتی فعالیت به دلیل گستردگی تقاضا، محل فعالیت خود را به تهران منتقل كردند.
وی بیان كرد: آن چه بیش از همه در مسیر فعالیت این گونه شركت ها اهمیت دارد، شناخت كامل فضای جامعه قبل از آغاز فعالیت است تا در روند اجرا آسیبی به شركت و كسب و كار عرضه شده وارد نشود.
رییس پارك علم و فناوری استان گلستان یكی از مهمترین مشكلات رونق گرفتن فعالیت شركت های استارتاپ در گلستان را كمبودهای زیرساختی دانست و گفت: فضای فیزیكی و زمین های قابل واگذاری برای فعالیت این گونه شركت ها اندك است و این مانع بزرگ فرآیند تقویت و توسعه كار كسب و كارهای نو را با دشواری همراه كرده است.
حسام بر لزوم حضور موثرتر بخش خصوصی برای شتاب دادن بیشتر به فعالیت استارتاپ ها تاكید كرد و گفت: تعدادی از شركت های گلستان با وجود داشتن ایده های قابل اعتنا به دلیل نداشتن سرمایه كافی برای رونق كسب و كار، فعالیت خود را در حالت تعطیلی قرار داده اند.
با این وجود وی به حضور 30 شركت استارتاپ گلستان از مجموع 135 شركت ثبت شده و رسمی استان در برگزاری نمایشگاه الكامپ گلستان و دومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال و فناوری اطلاعات ، مخابرات و بورس اشاره ای نكرد.
در همین پیوند چندی پیش معاون وزیر ارتباطات به جایگاه استان گلستان در حوزه فناوری اطلاعات اشاره و بر لزوم سرعت شتابان تر استان در عرصه فناوری و كسب و كارهای نوین تاكید كرد و گفت: گلستان به واسطه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی همانند نیروی انسانی مستعد و دانشگاه های پویا در حوزه توسعه كسب و كارهای نوپا و اپلیكیشنی در جایگاه خوبی نسبت به دیگر نقاط كشور قرار دارد.
رسول سراییان اظهار داشت: پتانسیل رشد شركت‌های نوپا در گلستان وجود دارد و می‌تواند محور توسعه خدمات در استان باشد.
وی اظهار امیدواری كرد اعتماد بخش خصوصی و حضور آن در عرصه كسب و كارهای نوین و استارتاپ ، منجر به حمایت بخش دولتی در مسیر توسعه این شركت‌ها شود.
سعید مازندرانی مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی گلستان هم به برنامه دولت برای پرداخت تسهیلات به متولیان و طراحان روستایی فنآوری های جدید اشاره كرد و گفت: نرم افزارهای مرتبط با فروش تولیدات روستایی، بومگردی، حمل و نقل و سلامت مورد توجه و حمایت این اداره كل است كه پرداخت تسهیلات برای راه اندازی و رونق آن ها با جدیت بیشتری دنبال می شود.
وی بیان كرد: سود 4 درصد این تسهیلات و بازپرداخت 6 ساله آن فرصت مناسب استفاده جوانان فعال در عرصه آی تی و فناوری های استارتاپی است اما تاكنون این خدمات آن گونه كه انتظار میرفت مورد توجه جوانان و فعالان این عرصه در گلستان قرار نگرفته است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی گلستان افزود: طرح های ارائه شده برای دریافت تسهیلات مشاغل روستایی در بخش استارتاپ بسیار اندك است و سهم بسیار اندكی از اعتبار 400 میلیارد ریالی این بخش در گلستان را شامل می شود.
مازندرانی ادامه داد: با توجه به نیاز و اهمیت فعالیت شركت های استارتاپی، حمایت حداكثری از این طرح انجام می شود كه امیدواریم جوانان شهری و روستایی گلستان با ورود به این بخش علاوه بر تامین بازار و زمینه سازی برای ایجاد مشاغل گوناگون از مزایای تسهیلات كم بهره نیز بهره مند شود.
وی گفت: سال گذشته حدود 2 میلیارد ریال وام مشاغل خانگی در گلستان پرداخت شد كه بخش عمده آن مرتبط با فناوری و كامپیوتر به مراكز تایپ و تكثیر اختصاص یافت.
باوجود اظهارات بعضا متنقاض مسوولان؛ بر اساس یافته های خبرنگار ایرنا بكر بودن فضای كسب و كار و تجارت استارتاپی گلستان فرصت مناسب ورود علاقمندان به این عرصه برای تغییر روند داد و ستد در استان را فراهم آورده اما موانع و مشكلات اجرای آن را كند كرده است.
مسیر حركت بازار در دنیای كنونی بهره مندی حداكثری از فناوری های جدید در قالب شركت های استارتاپی است كه اگر در گلستان امكان بهره مندی از آن با توان داخلی فراهم نشود، شركت های خارج از استان این گوی را ربوده و نیاز بازار را تامین خواهند كرد كه در آن صورت فرصت اشتغال آفرینی كمتری نصیب اهالی منطقه خواهد شد.
كم توجهی برخی مدیران محلی و رغبت اندك بانك ها برای پرداخت تسهیلات به فعالان این عرصه چالش جدی توسعه و گسترش فعالیت های مرتبط با استارت آپ است همچنان كه با وجود پیگیری های مكرر خبرنگار ایرنا و قول چند باره مدیر شعب بانك ملی گلستان به عنوان رییس شورای هماهنگی بانك های استان، وی از گفت و گو و پاسخگویی طفره رفت.
گفته می شود بی میلی بانك ها برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان راه اندازی و توسعه استارتاپ ها؛ كاغذی (مجازی) بودن این شركت ها از نگاه مدیران بانكی است به طوری كه در این رویكرد ارزش و اعتبار یك حجره فرسوده در بازار قدیمی هر شهر بسیار بیشتر از شركتی معتبر و بزرگ اما مجازی و شناور است.
بر اساس آنچه از رویگردانی مدیران بانكی از پاسخگویی به عنوان اصلی ترین حلقه این زنجیره می توان استنباط كرد؛ آسیب های زیرساختی و كمبودهای پایه ای و بنیادین گلوی شركت های استارتاپی را فشرده و به این آسانی نمی توان برای حل مشكل شركت هایی كه آینده بازار و اشتغال به رونق آن ها چشم دوخته؛ امیدوار بود هرچند این مهم نافی وظیفه ذاتی سایر دستگاه های اجرایی نیست.
استان گلستان با جمعیت 1.9 میلیون نفر در گستره 14 شهرستان اقتصاد مبتنی بر كشاورزی دارد هرچند در حوزه گردشگری نیز دارای مزیت نسبی است.
3091/2729