اجرای آزمایشی پوشش بیمه ای خدمات مراقبت در منزل آغاز شد

تهران- ایرنا- معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: پس از تعرفه گذاری خدمات پرستاری در منزل با تصویب اجرای آزمایشی پوشش بیمه این خدمات، كارگروه های این اقدام تشكیل شده و اقدامات لازم برای اجرای پایلوت این طرح شروع شده است.

مریم حضرتی روز یكشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: پس از اینكه طرح پایلوت پوشش بیمه‌ای خدمات مراقبت در منزل در شورای عالی بیمه مصوب شد. كارگروه‌های اصلی و تخصصی خدمات مراقبت در منزل برای پنج دسته بیماری در وزارت بهداشت تشكیل شد و نمایندگان پزشكان، پرستاران و سازمان‌های بیمه‌گر در این كارگروه‌ها حضور دارند.
وی درباره تعرفه‌های خدمات مراقبت در منزل نیز گفت: تعرفه‌هایی كه به صورت تك تك مصوب شده دوباره بازنگری شده و از مراكز مراقبت در منزل نیز نظرخواهی شده است. آنچه در این برنامه در نظر گرفته شده، هزینه كل خدمات ارائه شده به یك بیمار است. به طور مثال می‌گوییم هزینه مراقبت از یك بیمار سكته مغزی به طور كامل چه میزان خواهد شد. اما تا وقتی طرح به صورت پایلوت اجرا نشود، اشكالات طرح به طور كامل مشخص نخواهد شد.
حضرتی اظهار داشت: نظارت بر مراكز مراقبت در منزل بر عهده شورای هماهنگی پرستاری در استان‌ها شامل روسای دانشكده‌ها، روسای هیئت مدیره‌های نظام پرستاری استان‌ها و مدیران پرستاری دانشگاه است و اگر تخلفاتی در این مراكز وجود داشته باشد می‌توان به این شورا اعلام كرد تا پیگیری شود.
وی درباره كنترل هزینه‌های سلامت افزود: نظام سلامت محدود به بیمارستان نیست و روش‌هایی برای كنترل هزینه‌ها در خارج از بیمارستان نیز وجود دارد كه یكی از آنها ارائه خدمات مراقبت در منزل است. اگر پرستاران و پزشكان و كسانی كه به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند پای كار نباشند، مدیریت و كنترل هزینه‌ها امكانپذیر نیست.
معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: حتی اگر موضوع تحریم‌ها مطرح نبود نیز باید برنامه‌هایی در راستای كنترل و مدیریت هزینه‌ها در نظام سلامت انجام شود. این یك اقدام ضروری است كه دانشگاه‌های علوم پزشكی تجارب خود را به اشتراك بگذارند.
وی درباره روش‌های كنترل هزینه‌ها در حوزه خدمات پرستاری گفت: اگر پرستاران و پزشكان و كسانی كه به طور مستقیم با بیمار در ارتباط هستند پای كار نباشند، مدیریت و كنترل هزینه‌ها امكانپذیر نیست. به طور مثال در پیشگیری از اشتباهات پزشكی و دارویی، پرستاران نقش موثری دارند. در جلوگیری از موضوعی مثل افتادن از تخت، عفونت‌های بیمارستانی و غیره، پرستاران نقش موثر و مستقیمی دارند.
حضرتی ادامه داد: اگر بیمار علاوه بر بیماری اصلی خود، دچار افتادن از تخت، زخم بستر و عفونت بیمارستانی شود، علاوه بر افزایش مدت بستری، هزینه‌های نگهداری و نیروهای پرستاری نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین نقش پرستاران و پزشكان می‌تواند بسیار موثر باشد.
اجتمام * الف. پ * 3063

سرخط اخبار جامعه