استفاده از سامانه های نوین آبیاری ضروری است

شیراز- ایرنا- مشاور استاندار فارس در بخش كشاورزی گفت: حدود 250 تا 300 هزار هكتار باغ در فارس وجود دارد كه به سیستم آبیاری قطره ای سطحی مجهز هستند كه اگر آنها را كه به سیستم آبیاری قطره ای زیرسطحی مجهز كنیم می توانیم در هر هكتار حدود 2 هزار متر مكعب صرفه جویی كنیم.

امیر رضا توكلی یكشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سهم كشاورزی از آب در تمام دنیا حدود 50 درصد است كه متوسط آن در كشور ما بیش از 75 درصد است كه ضروری است به بحث مدیریت برداشت آب از چاه ها با نصب كنتورهای هوشمند توجه ویژه شود.
وی ادامه داد: اما این به تنهایی نمی تواند چاره ساز باشد و به همین میزان در حوزه توزیع و مصرف آب هم باید بهره وری را بالا برد، در كشورهای پیشرفته از لحاظ كارایی مصرف آب، به ازای مصرف هر متر مكعب آب سه كیلوگرم ماده خشك تولید می شود در حالی كه در كشور ما به ازای هر متر مكعب 900 گرم تولید می شود.
مشاور استاندار فارس در بخش كشاورزی افزود: هدفگذاری باید به این سمت باشد كه چه میزان تولید در واحد سطح بر اساس میزان آب مصرفی داریم.
توكلی، با اشاره به تاكید استاندار فارس بر لزوم توجه همه مجموعه ها به مساله آب گفت: معتقدیم كه باید تمام فرآیندهای تولید، توزیع و مصرف در تمام صنایع آب محور باشد.همچنین لازم است كه در بحث مدیریت آب، دستگاه ها از پراكنده كاری و جزیره ای عمل كردن خودداری كنند.
او اضافه كرد: طی ماه های اخیر شاهد تشكیل كمیته سازگاری با كم آبی با حضور سازمان های آب، جهاد كشاورزی، صنعت و معدن و تجارت و محیط زیست بوده ایم كه این دستگاه ها برنامه های خود را به شكل راهبردی به استانداری آورده اند و در قالب یك پكیچ ارائه كرده اند.
توكلی، كسری آب استان فارس را سالانه حدود 600 میلیارد متر مكعب برشمرد و افزود: اگر رویكرد ما بهره وری مناسب در تمام زمینه ها باشد جبران این كسری كار دشواری نخواهد بود.
او اظهار داشت: دیدگاه متولیان امر تولید محصولات كشاورزی از گذشته كاشت، داشت و برداشت بوده در حالی كه در دنیای امروز مرحله پس از برداشت عامل اصلی در تعیین ارزش افزوده و ایجاد اشتغال است.
وی گفت: در كشورهای پیشرفته بابت مصرف هم متر مكعب آب 35 دلار ثروت تولید می شود در حالی كه این رقم در كشور ما سه دلار است و علت آن هم این است كه نسبت به مرحله بعد از تولید محصول و تكمیل زنجیره تولید بی تفاوت بوده ایم.
مشاور استاندار فارس در بخش كشاورزی، یكی از اقدامات انجام شده برای افزایش بهره وری در مزارع را روش به نژادی و استفاده از بذرهای مرغوب دانست و افزود:وقتی یك نمونه گندم تولید می كنیم كه یك دوره آبیاری كمتر نیاز داشته باشد این یعنی یك هزار متر مكعب صرفه جویی در مصرف آب و اگر سالانه حدود 200 تا 300 هزار هكتار گندم در استان كاشت می شود یعنی سالانه 200 تا 300 میلیون متر مكعب صرفه جویی فقط در كاشت گندم داشته ایم.
توكلی ادامه داد: البته رویكرد ما گندم هم نیست بلكه توجه به كاشت محصولات كم آب برتر مانند جو است.
وی، میانگین تبخیر آب در فارس را سه برابر میانگین تبخیر در دنیا دانست و افزود: این یعنی حدود 40 درصد منابع آبی استان بر اثر تبخیر از دست می رود و اگر همین سیستم آبیاری قطره ای سطحی را به زیر سطح زمین و به سمت پیاز رطوبتی گیاه ببریم علاوه بر بهره وری بیشتر و جلوگیری از تبخیر آب، به حذف علف هرز، كنترل بیماری ریشه و كاهش مصرف كود كمك كرده ایم.
او افزود: یك راهكار دیگر برای افزایش بهره وری و كاهش مصرف آب، تغییر شیوه های تولید از كاشت در فضای باز به كاشت گلخانه است كه این روند باید در استان سریعتر اتفاق بیافتد.
6122 /1876