۱۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۲۳:۲۹
کد خبر: 83019543
۰ نفر
ظریف و وزیر خارجه فرانسه تلفنی گفت وگو كردند

تهران- ایرنا- وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه عصر امروز (شنبه) در گفت وگویی تلفنی در خصوص آخرین وضع روابط دو جانبه، برجام و تحولات منطقه ای رایزنی و تبادل نظر كردند.

به گزارش ایرنا، این دومین تماس تلفنی و تبادل نظر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان با 'ژان ایو لو دریان' در روزهای اخیر است كه در خصوص مسایل منطقه ای بویژه برجام و تعامل ایران و اروپا صوت گرفته است.
روز گذشته نیز سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان در واكنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه فرانسه، به بیان مواضع جمهوری اسلامی ایران پرداخت.
وزیرخارجه فرانسه پیش تر در مورد برجام اظهار كرده بود كه ایران نمی تواند از گفت وگو در مورد برنامه موشك های بالستیك و نقش خود در خاورمیانه «حذر» كند. وی همچنین در اظهارات دیگری گفته بود كه یافتن راه هایی برای حفظ فعالیت های تجاری ایران حائز اهمیت است اما ایران نیز باید به بنیان های برجام احترام بگذارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در واكنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه فرانسه گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها مواضع روشن و شفاف خود را در خصوص نگرانی های بی مورد و ناشی از برداشت های نادرست و از سر ناآگاهی برخی كشورها اعلام داشته است.
بهرام قاسمی در این خصوص تصریح كرد: مذاكرات برجام كه به توافقی مستحكم و بین المللی انجامید، نشانی از حسن نیت ایران و پایبندی به اصل گفت وگو و تلاش در جهت بهره گیری از روش های منطقی و مسالمت آمیز بود كه می توانست مبنایی اصولی و خردمندانه برای سنجش میزان حسن نیت و پایبندی كشورهای غربی به تعهدات خود باشد كه با خروج یكجانبه یكی از مدعیان غوغا سالار، زیاده جو و زیاده گو و كاستی و كاهلی دیگران كارنامه غیر قابل قبولی از خود برجای گذاشته اند.
وی تأكید كرد: جهانیان و دولتمردان فرانسه نیز بخوبی می دانند سیاست منطقه ای ایران در راستای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است و اگر چنین مبارزه ای خوشایند برخی كشورها كه اساسا تنش زا و بحران سازند، نیست می توانند سیاست های خود را اصلاح كنند. در خصوص برنامه موشكی كشور هم مجددا تأكید می كنیم این برنامه دفاعی، بومی و مشروع است و برای حفظ و حراست از كیان كشور و مردم ایران حیاتی است و به هیچ وجه قابل مذاكره نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: وزیر امور خارجه فرانسه می داند كه در این شرایط و بر اساس تفاهمات انجام شده قبلی، آنان را گزیر و گریزی از انجام تعهدات شان نیست و ایران و ایرانی را نیز تا عدم انجام تمامی تعهدات آنان هیچ گزیری و گریزی از بی اعتمادی به آنان نیست.
سیام**شبس**1504