واقعه غدیر سرنوشت بشر را تا ابد تعیین كرد

تهران - ایرنا - دبیركل بنیاد بین المللی غدیر با تبیین و تشریح فلسفه این واقعه گفت: آنچه سرنوشت بشر را تا ابد تعیین كرد همان جریان غدیر است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین كاظم صدیقی روز شنبه در سومین همایش غدیر با عنوان «بزرگداشت علامه شرف الدین عاملی» در سازمان تبلیغات اسلامی افزود: در جریان غدیر از سوی پیامبر (ص) برای همگان دستور تبلیغ آمده باید این تبلیغ مورد تأكید پیامبر اسلام (ص) استمرار داشته باشد و پیامبر (ص) همه را مأمور به تبلیغ این امر مهم كرده‌اند.
وی با تأسی از آیه ابلاغ یادآور شد: «پیامبر خدا در روز واقعه غدیر فرمودند؛ « حاضران به غائبان و پدران به فرزندان این پیام مرا تا روز قیامت برسانند، یعنی اینكه نسل به نسل این پیام باید منتقل و منعقد شود و این گنج را به دیگران منتقل كنند، چون رسالت پیامبر رسالت تبلیغی بود ( و مابلغت رسالته..)»»
امام جمعه موقع تهران در ادامه گفت: فتنه گران در روز غدیر به دنبال ایجاد فتنه بودند كه خداوند فرمود: « والله یعصمك من الناس» فلذا خداوند متعال پیامبر را از گزند فتنه ها نجات داد، این همان فتنه قدرت بود، فتنه تشنگان دنیا بود، در مسئله‌ نفی غدیر هم قضیه بر سر بدست آوردن قدرت بود.»
حجت الاسلام والمسلمین كاظمی افزود: فتنه 88 نیز برای قدرت بود، برای مردم نبود، برای خدمت نبود و خلاف جهت ولایت بود. مسأله موضوع قدرت است، این فضای سیاسی است كه این فتنه ها را می آورد، همیشه فتنه ها توسط تشنگان قدرت ایجاد می شود.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: جریان غدیر یك مكتب است، یك پرچم است، یك منشور حكومتی است. آنچه سرنوشت بشر را تا ابد معین می كند همان غدیر است، فلذا در روز غدیر نسخه عملیاتی اداره حكومت از سوی پیامبر معلوم شد.
وی اظهار داشت: اگر مردم زیر پرچم ولایت باشند از حوادث و گمراهی‌های دین و دنیای خود مصون خواهند ماند، بنابراین اگر پرچم دست علی (ع) باقی مانده بود بشریت را به یك زندگی بی مرگ و به یك چشمه سیراب هدایت می‌كرد،لذا هرجا ولایت باشد آنجا نجات و هدایت است و هر جا خالی از ولایت باشد منشأ قدرت، گمراهی و ضلالت است.
به گفته وی برای همین غدیر چون ترسیم كننده زندگی بشر، قانون بشر، اقتصاد بشر و دنیای بشریت است بیشترین اهمیت را دارد.
حجت الاسلام صدیقی افزود: علمای بزرگی مانند شیخ مفید،علامه امینی، شیخ طوسی و سایر علمای بزرگ تلاش فراوان كردند تا تشیع را محكم نگه دارند و آن را با تألیفات و مواضع خودشان زنده نگه داشتند.
از جمله این علمای فرهیخته كه منشأ خدمات زیادی به عالم تشیع بوده، مرحوم میرحامد حسین هندی صاحب «عبقات الانوار فی أمامة ائمة الأطهار» است، امثال این عزیزان در تاریخ تشیع كم نیستند كه اینطور عاشقانه برای ولایت خدمت كردند، در بین علمای شیعه فراوان هستند كسانی كه خالصانه برای احیاء تشیع خدمت كرده‌اند، تا اینكه به شیخ شرف الدین كه «المراجعات» را تالیف كرد می‌رسیم.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ما امروز به تربیت عالمانی همچون شیخ شرف‌الدین عاملی ها نیازمندیم تا بتوانیم با اتخاذ تدابیر لازم دین و دنیای مسلمانان را از گزند هجمه‌های فرهنگی و اقتصادی مستكبران عالم در امان نگاه داریم.
در ادامه این همایش «حسین ظریف منش» مدیرعامل بنیاد بین‌المللی غدیر ضمن تشریح وضعیت سیاسی كشور و لزوم شناخت عمیق ریشه‌ها و اصول معارف تشیع از مبلغین حاضر در این همایش خواست كه برای معرفی و شناساندن شخصیت های بزرگ عالم تشیع از جمله علامه سید شرف‌الدین عاملی(ره) به نسل جوان و دانشگاهی كشور تلاش نمایند.
در بخش دوم این همایش یكی از اساتید حوزه به ارائه مقاله‌ای درخصوص شخصیت علمی سید شرف‌الدین عاملی(ره) پرداخت.
میرزاآقابابا مدیر روابط عمومی بنیاد بین المللی غدیر نیز یادآورشد: این همایش علمی كه با هدف تجلیل از مقام شامخ علمای شیعه در سال 89 آعاز شده در دو دوره گذشته از شخصیتهای بزرگ شیعه همچون علامه امینی (ره) مولف بزرگ عالم تشیع و كتاب گرانسنگ الغدیر و در سال گذشته نیز مراسم تجلیل از مقام حضرت آیت الله علامه سید مرتضی عسگری برگزار شد.
فراهنگ ** 1355 ** 1418

سرخط اخبار سیاست