۱۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۵۵
کد خبر: 83019305
۰ نفر
جشن جهاني شدن گليم دارستان در سيرجان برگزار شد

كرمان - ايرنا - جشن رويداد تاريخي و فرهنگي جهاني شدن گليم دارستان امروز (شنبه) در سالروز اعلام ثبت جهاني اين گليم، در روستاي دارستان از توابع شهرستان سيرجان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان در جشن جهاني شدن گليم دارستان گفت: اين رويداد تاريخي، كرمان و شهرستان سيرجان را جهاني كرد.
غلامرضا فرخي ادامه داد: اينگونه رويدادهاي فرهنگي موجب جذب گردشگران به كرمان شده و استان ما از نظر منظرهاي گردشگري، صنايع دستي و هنرهاي معماري و ميراث فرهنگي در كشور مطرح است.
وي افزود: ثبت جهاني گليم سيرجان موجب شد از بافندگان و توليدكنندگان گليم كه زنان روستايي و عشايري هستند حمايت شود و روستاي دارستان و اين شهرستان جايگاه خود را در هنر و معماري به دست آورد.
فرماندار سيرجان نيز گفت: هنر دست زنان گليم باف سيرجان امروز به ثمر نشسته و رويداد فرهنگي ثبت جهاني گليم بيانگر تلاش، كار و زحمت زنان عشاير و روستايي در خودكفايي و استقلال اقتصادي است.
منصور مكي آبادي افزود: سالانه بيش از 50 هزار مترمربع گليم در شهرستان سيرجان توليد مي شود كه شهرت جهاني دارد و بايد با حمايت مسئولان مشكلات بافندگان اين هنر اصيل ايراني مرتفع شود.
گليم شيريكي‌ پيچ از شاخص‌ ترين دست ‌بافته ‌هاي زنان روستايي و عشايري شهرستان سيرجان است كه خاستگاه اصلي آن روستاي دارستان در 25 كيلومتري مركز شهرستان سيرجان است.
شوراي جهاني ‌صنايع ‌دستي در شهريور ماه سال گذشته بعد از بررسي گزارش ارزيابان اعزامي به ايران، با ثبت سيرجان و مريوان به ‌عنوان شهرهاي جهاني گليم و كلاش و روستاي كلپورگان به‌ عنوان دهكده جهاني سفال موافقت كرد.
استان كرمان در طول فعاليت دولت تدبير و اميد شاهد ثبت جهاني پنج اثر تاريخي و جاذبه طبيعي روستاي تاريخي و دستكند ميمند، كوير لوت شهداد، و قنات هاي گوهر ريز چوپار، قاسم آباد و اكبر آباد بم بوده است.
سيرجان در فاصله 180 كيلومتري غرب كرمان قرار دارد.
3029/7435

سرخط اخبار استان‌ها