ضرورت پرهیز از نگاه سربی به صنعت طلایی چاپ

تهران – ایرنا – برخی صاحب نظران و كارشناسان معتقدند كه علوم و فناوری صنعت چاپ فرصت های ارزشمندی برای شكوفایی اقتصاد كشور دارد و نگاه فعلی به این صنعت نیازمند تحول است، صنعتی كه گفته می شود به لحاظ فناوری سومین صنعت پیشرفته یا«های-تك» جهان محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، صنعت چاپ در حال حاضر تمام امور زندگی انسان امروزی را تحت تاثیر خود قرار داده است، زمانی صنعت چاپ تنها محدود به چند بخش خاص همچون كاغذ و مقوا بود اما امروز محصولی نیست كه تولید شود و اثر صنعت چاپ را نتوان بر آن مشاهده كرد.
فرایند چاپ امروز در تمام محصولات از جمله شیشه، فلز، چوپ و پلاستیك قابل رویت است، از شناسنامه و كارت ملی و انواع و اقسام چاپ های كاغذی گرفته تا مراودات بخش اقتصاد ملی و سرمایه های مالی كشورها از جمله انواع اسكناس ها، برگه های تجاری و مسكوكات و سكه همه با فرایند چاپ در چرخش است.
مهندس محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران در این خصوص تعبیر جالبی دارد و می گوید: فرایند چاپ و تاثیر آن در زندگی بشر در واقع از قبل از تولد فرد با برگه آزمایش بارداری مادر آغاز می شود و تا بعد از مرگ روی سنگ قبرش ادامه دارد.
وی كه روز شنبه در آستانه روز ملی صنعت چاپ و به مناسبت آغاز چهارمین نكوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با خبرنگار ایرنا سخن می گفت، افزود: در واقع انسان از صبح كه از خواب برمی خیزد تا پایان امور روزانه خود با چاپ سر و كار دارد و هرجایی را كه می نگرد اثر چاپ را بعنوان صنعت راهبردی امروز دنیا می بیند.
بیطرفان با بیان اینكه امروز فرایند چاپ دیگر تنها افست را شامل نمی شود و حوزه های مختلف و متنوعی از جمله فرهنگ، اجتماع، سیاست، گردشگری و سلامت و حتی حوزه نظامی را در بر گرفته است افزود: امروز تنها در یك صنعت مانند خودروسازی فرایند چاپ روی 25 درصد قطعات خودرو انجام می شود؛ از كیلومتر پشت آمپر گرفته تا پلاك ماشین و شماره روی موتور انواع قطعات دیگر كه بصورت غیرمستقیم روی جعبه آنها چاپ صورت گرفته است.
صنعتی كه هنوز جایگاه استراتژیك آن در كشورمان به گفته رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با وجود سیطره و تاثیرگذاری وسیع در همه سطوح و میزان فناوری و البته گردش مالی آن، شناخته نشده است.
وی با بیان اینكه،'چاپ' رشته ای است كه گذشته را به حال و حال را به آینده پیوند داده است. افزود: صنعت چاپ در طی دهه‌های اخیر با رشد و گسترش روزافزونی روبرو بوده است؛ بویژه از دهه 80 میلادی كه انقلاب چاپ الكترونیك، موج شدیدی در دیجیتالی كردن فرآیندهای صنعت چاپ ایجاد شد.

**وقتی خالق تقویم جایی در تقویم ندارد
اما یك گلایه فعالان صنعت چاپ آن است كه روز ملی شان، صنفی كه خود تقویم و سررسید را چاپ می كند به بخش ضمائم تقویم منتقل شده است، این درحالی است كه در طول سنوات گذشته روز 11 شهریور بعنوان روز ملی چاپ در بخش اصلی تقویم درج می شد و به قولی حالا دیگر كوزه گر از كوزه شكسته آب می خورد.
مهندس بیطرفان در این زمینه می گوید: صنعت چاپ از زمانی كه در ایران مطرح شد با مسائل كتاب و روزنامه گره خورد. از آنجا كه نگاه به كتاب و مطبوعات در گذشته نه چندان دور مانند دوره قاجار نگاهی امنیتی بود این تصور نیز نسبت به صنعت چاپ وجود داشت كه با توجه به اینكه ابزاری در اطلاع رسانی است، می‌تواند مخل آسایش و امنیت در فضای جامعه باشد و دولت باید به تمام ابعاد آن نظارت كند.
وی اظهار داشت: البته تا مدتی پیش هم كه چاپ زیر نظر دفتر امور چاپ وزارت ارشاد بود، هیچگاه روز ملی چاپ را در 11 شهریور برگزار نمی كردند و بعد از گذشت چند وقت برگزار می شد.

**زنده كردن صنعت چاپ، هدف اصلی انجمن علمی فناوری چاپ
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ در ادامه می گوید: علوم و فناوری چاپ در ردیف علوم و فناوری با فناوری بالا محسوب می شود و نیازمند همكاری همه بخش ها به ویژه وزارت صمت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
بیطرفان با بیان اینكه، این انجمن همزمان با روز ملی چاپ 11 شهریورماه، هفته نكوداشت فناوری چاپ را راه اندازی كرده است افزود: البته ما شش یا هفت برنامه هرساله داریم و در دانشگاه ها و مراكز دولتی یا مراكز صنعتی نشست هایی علمی و تخصصی با محورهای نام گذاری شده برگزاری می كنیم.

**صنعت چاپ به شهرك علوم و فناوری تخصصی چاپ نیازمند است
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران در ادامه با اشاره به این كه مهمترین اولویت در موضوع اقتصاد مقاومتی و توجه به كالای ایرانی توجه به صنعت چاپ است، گفت: در شرایطی كه كشورمان برای صادرات نفت و محصولات نفتی با تحریم های جدید مواجه است توجه به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان یك صنعت اشتغالزا و كارآفرین بسیار با اهمیت است.
بیطرفان ایجاد منطقه اقتصادی چاپ را یك ضرورت دانست و گفت: ایجاد چنین منطقه ای ایران را به عنوان قطب صنعت چاپ برای منطقه و قطب اشتغال رشته ها و فارغ التحصیلان این صنعت مطرح خواهد كرد.
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به اینكه صنعت چاپ یكی از صنایع كلیدی در توسعه اشتغال و اقتصاد كشورهاست ،گفت: ما امروز خوشحالیم كه بیش از 400 هزار نفر در صنعت چاپ كشور فعال هستند.

**ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه، موثرترین كار انجمن علمی فناوری چاپ
اما بیطرفان در ادامه موثرترین كار انجمن علمی فناوری چاپ را ایجاد پل ارتباطی و پیوند بین بخش دانشگاه و صنعت دانست و اظهار داشت: تا پیش از آن هیچ ارتباطی بین این دو بخش وجود نداشت چراكه هركدام دیگری را قبول نداشتند.
وی با تاكید براینكه، در حال حاضر یك ارتباط محكم بین پژوهشگران دانشگاهی و بخش صنعت ایجاد شده است، حمایت از پایان نامه ها و پروژه های دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری در زمینه علوم و فناوری چاپ را یكی از برنامه های اصلی این انجمن عنوان كرد.
رئیس انجمن علمی چاپ اظهار داشت: یكی از موفقیت های دیگر ما كه همواره به آن افتخار كرده ایم این است كه صنعت چاپ را به جامعه دانشگاهی و دولتمردان در جایگاه حقیقی معرفی كرده ایم و این شناسایی را از حد كتاب فراتر برده ایم.
وی در خصوص همكاری انجمن علمی فناوری چاپ با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور ارتقای هرچه بیشتر صنعت چاپ نیز گفت: چندی است كه تعاملات خود را با ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته این معاونت در خصوص چاپ سه بعدی آغاز كرده ایم.
وی با اشاره به انقلاب چاپگرهای سه بعدی(3D Printed Art) در كشورهای صنعتی در عین حال گفت: البته در این كشورها هنوز در خصوص این چاپگرهای سه بعدی اختلاف نظرهایی وجود دارد كه آیا اینها جز فناوری چاپ محسوب می شوند یا خیر، اما در حال حاضر چندین دوره است كه نمایشگاه دروپا (نمایشگاه چاپ و بسته بندی)، بعنوان المپیك چاپ جهانی كه تمام غول های تولید كننده را دور یكدیگر جمع می كند، بخش هایی از نمایشگاه خود را به بحث تریدی پرینترها اختصاص داده است.

**چهارمین نكوداشت هفته علوم و فناوری چاپ
مهندس محمد بیطرفان رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران در ادامه ضمن تشریح چهارمین نكوداشت هفته علوم و فناوری چاپ خاطرنشان كرد: یازدهم شهریور روز ملی صنعت چاپ است و همزمان با این روز برای چهارمین سال متوالی و با حضور دولتمردان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دست اندركاران تشكل های صنفی سراسر كشور، جامعه علمی، دانشگاهی، كارشناسان و دانشجویان رشته های چاپ در تهران و استان مازندران برگزار می شود.
وی با اشاره به مشكلاتی كه تحریم ها برای اقتصاد كشور و بخش صنعت چاپ ایجاد كرده است، خاطرنشان كرد: در این راستا چشم انداز صنعت چاپ بین دو وزارتخانه و ضرورت هم افزایی با آموزش عالی برای بررسی چالش های پیش رو صنعت چاپ در دانشگاه امیركبیر برگزار می شود.
بیطرفان در ادامه صنعت چاپ را مصداق اقتصاد مقاومتی و موتور محركه كالای ایران ساخت عنوان كرد و گفت: نشست علمی و تخصصی صنعت چاپ در خدمت كالای ایران ساخت و صادرات غیرنفتی در سازمان توسعه تجارت ایران و نشست بازتعریف مفهوم چاپ در تحول و تعاملات اجتماعی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می شود.
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به همكاری خوب دانشگاه های صنعتی امیركبیر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی و دانشگاه هنر با بخش صنعت چاپ یادآور شد: بررسی راهكار های اشتغال فارغ التحصیلان صنعت چاپ و ورود سایر علاقمندان دانشگاهی به این حوزه، اهمیت ایجاد شهرك و منطقه ویژه اقتصادی چاپ، بررسی ایجاد بازارهای جدید برای كالاها و تولیدات ایرانی به دور از فله فروشی و با بسته بندی های مناسب و بررسی تحولات رشته ای و دانشگاهی رشته های چاپ را از موضوعات محوری چهارمین سال بزرگداشت هفته علوم و فناوری چاپ توسط دانشگاه ها و انجمن علمی و فناوری چاپ در كشور عنوان كرد.
وی با تبریك هفته دولت گفت: صنعت چاپ جزو پنج صنعت برتر و درآمدزای كشورهای توسعه یافته است و اعتقاد داریم فرصت های این صنعت با مشاركت وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همین طور مشاركت فعالان این بخش در زمینه های مختلف اقتصادی و اشتغال نمایان می شود.

**دانشگاه ها دیر به رشته های چاپ پرداختند
بیش از 500 سال از اختراع چاپ می گذرد و در طول این قرن ها و سالها صنعت چاپ مراحل مختلفی را طی كرده است. این صنعت همزمان با تحولات جامعه ایران بویژه در دو قرن گذشته وارد ایران شد ولی مشكل اصلی این صنعت در ایران این است كه آموزش های آكادمیك آن همزمان با ورود این صنعت به كشور شكل نگرفته است.
دكتر مهرداد بیات عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا با اشاره به اینكه گوتنبرگ در سال 1438 چاپ را اختراع كرد افزود: این درحالی است كه پس گذشت 576 سال از این رویداد نخستین فارغ التحصیل رشته چاپ در مقطع كارشناسی ارشد از دانشگاه امام رضا(ع) مشهد فارغ التحصیل شد كه این حاكی از بی توجهی به این صنعت در ایران است.
وی گفت: دیگر نمی‌توان همچون گذشته به روش استاد و شاگردی این صنعت را فرا گرفت بلكه لازم است مدیر یك چاپخانه یا ناظر چاپ، این صنعت مهم و حیاتی را كه هم جنبه فنی و هم جنبه هنری دارد، به صورت آكادمیك بیاموزد .
بیات با اشاره به اینكه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خیلی دیر به اهمیت آكادمیك رشته چاپ پی برد افزود: امروزه صنعت چاپ یكی از مهمترین صنایع و با اشتغال و كارآفرینی بسیار بالا محسوب می شود و در صورت توجه به این صنعت و ارتباط خوب بین صنعت و دانشگاه می توان بازار منطقه را در زمینه چاپ به دست گرفت.
بر پایه همین نیاز، در سال گذشته، رشته چاپ را به عنوان یكی از رشته‌های گروه آزمایشی هنر در دانشگاه هنر ارائه كرد.در رشته چاپ، دانشجویان با سه مرحله پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا می‌شوند و در نهایت می‌توانند یك محتوای گرافیكی یا بصری را بر روی یك محصول فیزیكی پیاده سازند.
**
براساس این گزارش روزنگار برنامه های هفته چاپ به شرح ذیل است:
10 شهریور – شنبه - صنعت چاپ در خدمت كالای ایران ساخت و صادرات غیرنفتی در محل سازمان توسعه تجارت ایران – سالن میلاد – طبقه دوم – ساعت 30/14 الی 17
11شهریور - یكشنبه - چشم انداز صنعت چاپ بین دو وزارتخانه و ضرورت هم افزایی با آموزش عالی در دانشگاه امیركبیر – ساختمان فارابی – طبقه هشتم – ساعت ١٠- ١٤
12شهریور – دوشنبه - باز تعریف مفهوم چاپ در تحول و تعاملات اجتماعی در دانشگاه علم و فرهنگ – طبقه پنجم - سالن شهدای جهاد دانشگاهی - ساعت 30/14 الی 17
13 شهریور – سه شنبه - جایگاه علوم و فناوری های نوین و چاپ سه بعدی در صنعت چاپ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری – ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته ساعت 30/14 الی 17
14شهریور - چهارشنبه - چاپ سبز، زیست سازگار و استانداردهای ملی در دانشگاه هنر – سالن كنفرانس پژوهشكده هنر و معماری - ساعت 10 الی 13
15 شهریور – پنج شنبه - ارزش آفرینی صنعت چاپ در اقتصاد ملی در دانشگاه شهید بهشتی – پردیس زیرآب
16 شهریور – جمعه - محدودیت های تحریم 2 و راهكارهای تامین مواد اولیه در صنعت چاپ كشور در دانشگاه شهید بهشتی – پردیس زیرآب
توضیح اینكه نشست های روز پنج شنبه و جمعه بطور همزمان در روز پنج شنبه برگزار می شود.
علمی ** 1836 **2017

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش