47 درصد مردان ایلامی در معرض دود دسته دوم سیگار هستند

ایلام - ایرنا - كارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر مركز بهداشت استان ایلام گفت: بر اساس پیمایش بررسی عوامل خطر غیرواگیر 47 درصد از مردان و 30 درصد زنان ایلامی در معرض دود دسته دوم سیگار قرار دارند.

دكتر اسد احسان زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس یافته های تحقیقی ،حدود 6.3 درصد از جمعیت فعال این استان سیگار و 5.6 درصد نیز قلیان مصرف می كنند.
وی افزود: سیگاری به فردی اطلاق می شود كه در طول عمرش 100 نخ سیگار مصرف كرده و در حال حاضر به هر شیوه ای استعمال دخانیات را ادامه می دهد.
به گفته وی دود دسته دوم به دودی اطلاق می شود كه سیگار را فرد میكشد ولی دود آن را اطرافیان هم استنشاق میكنند.
دكتر احسان زاده با بیان اینكه استان ایلام جز استان هایی است كه كمتر سیگار مصرف می كند، یادآور شد: 30 درصد مردان و 2 درصد زنان در استان ایلام سابقه مصرف دخانیات دارند و 20 درصد مردان و یك درصد زنان ایلامی هر روز سیگار می كشند.
وی ادامه داد: سال 85 تعداد زنان سیگاری در ایلام به یك درصد هم نمی رسید اما اكنون این آمار رو به افزایش است.
دكتر احسان زاده گفت: مصرف دخانیات بین جوانان نیز در حال افزایش است و یك عامل خطر برای ایجاد بیماری های قلبی، عروقی است.
وی به مضرات مصرف قلیان اشاره كرد و افزود: دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بیشماری مواد سمی است كه از عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری های قلبی, عروقی و سایر بیماری ها شناخته شده اند.
احسان زاده تاكید كرد: مصرف كنندگان قلیان در هر بار مصرف دود بیشتری را در مقایسه با كشیدن یك نخ سیگار دریافت می كنند و از نظر مواجهه و استنشاق دود هر فرد مصرف كننده قلیان در هر وعده معادل 100 تا 200 نخ سیگار دود حاوی مواد شیمایی سرطان زا دریافت می كند.
وی تاكید كرد: ورزش و تحرك بدنی باعث كاهش فشار و تنش ناشی از ترك دخانیات می شود و آرامش عضلانی بهمراه دارد و پس از 6 ماه ترك میزان ناراحتی های مختلف جسمی و روانی در افراد سیگاری به نصف كاهش می یابد.
7180/6034

سرخط اخبار استان‌ها