۱۰ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۴
کد خبر: 83019008
۰ نفر
«پارك گام» به همدان رسيد

همدان- ايرنا- طرح ملي «پارك گام» با هدف توسعه ورزش همگاني و ارتقاي نشاط و تندرستي شهروندان در همدان رونمايي شد تا جزو نخستين شهرهاي ايران در آغاز اين طرح ورزش خانوادگي باشد.

به گزارش ايرنا، براساس اصل سوم قانوني اساسي، دولت موظف است خدمات ورزشي عمومي را براي آحاد مردم فراهم كند كه در اين راستا معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان طرح 'پارك گام' را براي تعطيلات پايان هفته خانواده ها اجرايي كرد.
هر چند اين طرح هنوز در بسياري از شهرهاي كشور اجرايي نشده اما همداني ها كه پيشتاز اجراي طرح هاي ورزش همگاني كشور به شمار مي روند، اين بار نيز جزو نخستين شهرها در اجرايي كردن اين طرح شدند.
طرح «پارك گام» يا همان «پارك ران» در جهان قدمتي 14 ساله دارد و شروع آن به سال 2004 باز مي گردد؛ زماني كه 13 دونده در يكروز بادي در پاركي پُر درخت در منطقه تدينگتون انگلستان به هم پيوستند و شروع اين فعاليت را استارت زدند.
بر اساس آمارهاي اعلام شده از سوي معاونت توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان كشور، هم اينك سه ميليون تن در جهان مشاركت فعالانه در اين طرح دارند.
طرح ملي پارك گام يك رويداد رايگان و خانواده محور است كه در فضاي باز و در دامان طبيعت بدون محدوديت سني، جنسي و توانايي جسماني، با سهولت مورد دسترسي عموم قرار گرفته است.

** طرحي نشاط آور
رئيس ورزش همگاني منطقه 7 كشور در اين باره گفت: اين طرح با هدف نشاط همگاني اجرايي شده و ميزان شادابي و انگيزه به زندگي، سلامت جسماني و رواني مردم را به وسيله پياده روي ارتقا مي دهد.
هادي سبزواري افزود: هم اينك اين طرح در همدان اجرايي شده و در ساير شهرهاي منطقه 7 كشور تحت پوشش استان هاي كردستان و كرمانشاه نيز اجرايي مي شود.
وي بيان كرد: كاهش وزن و چربي اضافه، رسيدن به وزن ايده آل و بهبود سلامت و عملكرد قلب، بهبود نگرش ذهني افراد نسبت به خود و زندگي، افزايش كيفيت زندگي و طول عمر مفيد، ارتقا روحيه و شادابي، كاهش و كنترل استرس روزانه و بهبود زندگي اجتماعي از اهداف اجراي اين طرح است.

** پياده روي تا پنج كيلومتر
سبزواري پيرامون نحوه اجراي اين طرح گفت: اين طرح در سطح پارك ها، بوستان ها، مسيرهاي واقع در حاشيه شهر يا مناطق شهري كه مورد تاييد دستگاه ورزش استان باشد، قابل اجراست.
وي اضافه كرد: در اين طرح شركت كنندگان بين سه تا پنج كيلومتر پياده روي مي كنند و به لحاظ پزشكي نيز تمامي علاقه مندان مجاز به پياده روي هستند.
سبزواري تاكيد كرد: البته بايد مسيرهاي انتخابي مسطح و با شيب ملايم باشد و مراكز رفاهي و تفريحي مي توانند در اين طرح نيز مشاركت داشته باشند.
رئيس هيات ورزش هاي همگاني همدان خاطرنشان كرد: مسير سه كيلومتر تعريف شده براي كودكان، نوجوانان، سالمندان و افراد با ويلچر است و مسير پنج كيلومتري رده هاي سني بزرگسال و دوندگان را شامل مي شود.

** نصب همراه گام
وي افزود: فدراسيون ورزش هاي همگاني كشور در راستاي سازماندهي شركت كنندگان در اين طرح اقدام به معرفي برنامه (اپليكشن) همراه گام كرده است.
سبزواري بيان كرد: اين برنامه فناوري نوين و رايگاني است كه افراد به سادگي مي توانند بر روي گوشي تلفن همراه خود نصب كنند.
وي خاطرنشان كرد: از اين طريق فرد به عضويت باشگاه پياده روي در مي آيد و مي تواند اطلاعات لازم در زمينه ارزيابي هاي گوناگوني همچون مسافت طي شده، بازه زماني، كالري مصرفي و ساير ويژگي ها را كسب كند.
سبزواري اضافه كرد: علاوه بر اين، فرد مي تواند در قرعه كشي اعضاي باشگاه پياده روي نيز شركت كرده و جوايز ارزنده اي به قيد قرعه دريافت كند.
وي با اشاره به فعاليت برنامه (اپليكيشن) برخيز گفت: اين برنامه نيز مورد تاييد ستاد اجرايي و نظارتي پارك گام است و امكان انتخاب مسيرهاي مسابقاتي، ثبت امتياز و شركت در قرعه كشي، راستي آزمايي هوشمند در مسيرها و قابليت بهره گيري از امكانات امدادرساني را دارد.
رئيس ورزش همگاني منطقه 7 كشور يادآور شد: در طرح پارك گام شهروندان مي توانند با نصب برنامه مخصوص اين طرح در تلفن همراه خود از طريق مراجعه به سايت www.hamrahgam.ir ميزان فعاليت ورزشي خود را رصد كرده و بر حسب ميزان پياده روي و فعاليت ورزشي خود جايزه دريافت كنند.
در حال حاضر 26 درصد از جمعيت يك ميليون و 800 هزار نفري استان همدان ورزش مي كنند.
7520/2090