تسهیلات اشتغال روستایی سه هزار مازندرانی را شاغل كرد

ساری-ایرنا- مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی مازندران گفت كه طرح اشتغال روستایی در این استان برای حدود سه هزار نفر از بیكاران روستایی ایجاد اشتغال كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، كامران اصغری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: برای اجرای طرح های اشتغالزای روستایی در مازندران در مرحله اول حدود یكهزار و 650 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان پرداخت شده است.
وی با اعلام این كه 100 درصد تسهیلات اشتغالزای روستایی مازندران برای مرحله اول كه با نرخ سود 6 درصد بود، جذب شده است، گفت كه بزودی مرحله دوم این تسهیلات به استان ها ابلاغ می شود.
دبیر شورای اشتغال مازندران میزان تسهیلات اشتغالزای روستایی این استان را برای سال جاری حدود سه هزار میلیارد ریال اعلام كرد و افزود كه این میزان حدود چهار درصد مجموع اعتبارات اشتغالزای روستایی كشور است.
وی گفت كه در مازندران هشت هزار نفر متقاضی دریافت تسهیلات اشتغالزای روستایی شدند كه حدود سه هزار متقاضی واجد شرایط بودند.
** راستی آزمایی پس از پرداخت تسهیلات
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی مازندران از نظارت بر تسهیلات ارزان قیمت پرداختی تا به نتیجه رسیدن آن خبر داد و گفت كه بر اساس تعهدی كه دریافت كنندگان تسهیلات می دهند، اگر نتوانند تعهد اشتغال خود را عملیاتی كنند، نرخ سود بانكی تسهیلاتشان از 6 درصد به 18 درصد افزایش خواهد یافت.
اصغری هدف اصلی از اجرای طرح اشتغال روستایی را جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها اعلام كرد و گفت: این تسهیلات صرفا به متقاضیان برای اشتغال در روستاها پرداخت خواهد شد.
در طرح اشتغال روستایی دولت حدود 120 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانكی با نرخ سود 6 درصد مصوب كرد كه مرحله اول این اعتبار به استان ها از جمله مازندران ابلاغ شد.
** اختصاص هفت هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات طرح فراگیر
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی مازندران همچنین گفت كه در طرح اشتغال فراگیری حدود هفت هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود 18 درصدی به این استان اختصاص داده شد.
وی افزود: تاكنون برای دریافت این تسهیلات حدود 501 طرح از سوی متقاضیان ارائه شد كه پس از تایید در كارگروه فنی و معرفی به بانك، تسهیلات در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.
اصغری مزیت این طرح را ارایه مشوق های بیمه ای برای كارآفرینان اعلام كرد.
** افزایش مستمری بیكاری در مازندران
دبیر شورای اشتغال مازندران آمار مستمری بگیران بیكاری را در این خطه شمال كشور حدود 11 هزار نفر اعلام كرده كه آمار این افراد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 5 درصد بیشتر شد.
اصغری التهاب اقتصادی در كشور و تعدیل نیرو در كارگاهها را دلیل اصلی افزایش مستمری بگیران در مازندران اعلام كرده است.
وی انتقال پرونده جویندگان كار مازنی شاغل در استان های تهران و سمنان به تامین اجتماعی استان را دلیل دیگری برای این افزایش اعلام كرده است.
براساس آمار ،نرخ بیكاری بهاری در مازندران 8.8 درصد اعلام شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود یك درصد كاهش داشته است.
6982/1654