129 ميليون دلار كالاي غير نفتي از گمرك آستارا صادر شد

آستارا - ايرنا - مديركل گمرك آستارا گفت: 289 هزار تن كالاي غيرنفتي به ارزش اقتصادي 129 ميليون دلار، در پنج ماه نخست امسال از گمرك اين شهرستان به خارج از كشور صادر و 87 هزار تن كالا به ارزش 83 ميليون دلار وارد شد.

رسول اميدي روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: بيشتر اين كالاها محصولات كشاورزي، شيميايي، معدني و فلزي، مواد غذايي، پلاستيكي، سيمان، گچ، شوينده، پارچه، صنايع دستي، فرش و موكت، پوشاك و كيف و كفش بوده و به جمهوري آذربايجان، گرجستان و روسيه صادر شده است.
وي ادامه داد: صادرات كالاي غيرنفتي در پنج ماه نخست سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، از لحاظ وزن 140 درصد و از لحاظ ارزش اقتصادي 102 درصد افزايش يافته است.
اميدي ميزان حمل و نقل خارجي ورودي را در مدت ياد شده، 35 هزار تن كالا به ارزش 91 ميليون دلار عنوان و اضافه كرد: بيشتر كالاهاي وارداتي شامل لوازم چوبي، فراورده هاي نفتي، پنبه، الياف مصنوعي، شمش آهن، مس، پشم شيشه و ورق آهن بوده و از كشورهاي جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين به تركيه، عراق و امارت متحده عربي حمل شده است.
به گفته مديركل گمرك آستارا ، ميزان حمل و نقل خارجي خروجي در پنج ماه گذشته، 116 هزار تن كالا شامل لوازم برقي، خودروي سواري، مبل، ماشين آلات، لوازم بهداشتي، مصالح ساختماني، ظروف شيشه اي، پوشاك، مواد شيميايي و محصولات كشاورزي به ارزش 556 ميليون دلار بوده و از گمرك آستارا به جمهوري آذربايجان، روسيه، گرجستان و اوكراين حمل شده است.
مديركل گمرك آستارا بيان كرد: در مدت ياد شده 56 تن كالا به ارزش 76 هزار دلار در قالب تجارت چمداني از گمرك آستارا به خارج از كشور و اغلب به جمهوري آذربايجان صادر شد و بيشتر آنها مواد غذايي، پلاستيكي و محصولات كشاورزي بوده است.
اميدي شمار ترددكنندگان از مرز اين شهرستان در پنج ماه نخست امسال را 440 هزار و 938 نفر ذكر و بيان كرد: نسبت به مدت مشابه سال قبل، تعداد ترددكنندگان خروجي 38 درصد و ورودي 43 درصد افزايش داشته است.
او درآمد عمومي گمرك آستارا را در پنج ماه گذشته 311 ميليارد و 255 ميليون ريال اعلام و بيان كرد: اين رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، 104 درصد افزايش داشته است.
اداره كل گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعي كالا، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، حمل و نقل داخلي و خارجي، صدور موافقت نامه تجارت بين المللي و برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد ايران است و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
7105 / 7124 / 2007