ظریف: ایران آماده همكاری با پاكستان در مبارزه با تروریسم است

اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با فرمانده ارتش پاكستان، با تاكید بر لزوم گسترش همكاری مرزی دو كشور گفت كه ایران آماده است تا در خصوص مبارزه با تروریسم با همسایه خود همكاری كند.

به گزارش ایرنا، «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه ایران روز جمعه در دومین روز سفر به اسلام آباد با حضور در مقر فرماندهی ارتش پاكستان در شهر راولپندی با ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاكستان دیدار كرد.
تقویت مناسبات فیمابین به ویژه تاكید بر گسترش روابط وهمكاری نظامی و امنیتی بین دو كشور از محورهای گفت و گوهای دو طرف بود.
طرفین در این دیدار با ابراز خرسندی از روند رو به پیشرفت همكاری های دوجانبه طی یكسال گذشته، ابراز امیدواری كردند كه با توجه به اهداف و منافع مشترك و نگرانی های مشترك مرزی، این همكاری ها نیز گسترش یابد.
محمد جواد ظریف در این دیدار با تمجید از دستاوردهای طرف پاكستانی در مبارزه با تروریسم، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم به عنوان نگرانی مشترك اعلام كرد.
ظریف تصریح كرد:پدیده تروریسم، جهانی و منطقه ای است و ایران حاضر است در این خصوص با پاكستان همكاری كند.
به گزارش ایرنا، در موضوع همكاری مشترك مرزی نیز، با توجه به اینكه دو كشور مرزهای مشتركی حدود یك هزار كیلومتر دارند، در این دیدار در خصوص مبارزه با اشرار و گروه های تروریستی و نحوه مبارزه جامعه با تروریسم، تبادل نظر شد.
«محمدجواد ظریف» عصر پنجشنبه در سفر به پاكستان و بدو ورود به پایگاه هوایی نورخان اسلام آباد، مورد استقبال «مهدی هنردوست» سفیر ایران در پاكستان، جمعی از مسئولان سفارت و یكی از مسئولان وزارت امور خارجه پاكستان قرار گرفت.
سفر ظریف به پاكستان، نخستین سفر یك مقام دیپلماتیك به این كشور در دولت جدید پاكستان به رهبری «عمران خان» است.
تحلیل گران سیاسی، سفر وزیر خارجه ایران به پاكستان، همزمان با آغاز به كار دولت جدید این كشور را فرصت مناسب استحكام روابط تهران و اسلام آباد در دوران تازه تمرین دمكراسی در این كشور ارزیابی می كنند.
ظریف زمانی به پاكستان سفر می كند كه كارشناسان معتقدند، گسترش رفت و آمد مقام های بلندپایه دو كشور می تواند به گسترش روابط دوجانبه و همچنین مقابله با چالش های پیش رو در سطح منطقه ای و بین المللی كمك كند.
ظریف در سفر دو روزه خود به پاكستان، با مقام های دولت جدید پاكستان و در راستای توسعه همكاری های طرفین، با مقام های عالیرتبه این كشور از جمله «عمران خان» نخست وزیر این كشور دیدار و گفت وگو می كند.
وی روز گذشته با اسد قیصر رییس مجلس ملی پاكستان دیدار و گفت و گو كرد.
ملاقات با «اسد عمر» وزیر اقتصاد و دارایی پاكستان، از دیگر برنامه های ظریف در اسلام آباد است.
وزیر خارجه ایران پیش از این نیز هفت بار به پاكستان سفر كرده است.
آساق**6125**1590