۸ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۲۷
کد خبر: 83017699
۰ نفر
امارات: سياست قطر در يمن به ايران و حوثي ها نزديك شده است

دوحه – ايرنا – وزير مشاور در امور خارجي امارات در واكنش به مواضع اخير دولت قطر درباره يمن ، گفت : سياست قطر در يمن به ايران و حوثي ها نزديك شده است .

به گزارش پنجشنبه شب ايرنا ، ' انور قرقاش ' در چند توئيت متوالي ، نوشت : اظهارات اخير وزير خارجه قطر و مقاله سفير اين كشور در واشنگن پست ، نشانه روشني از نزديك شدن سياست هاي اين كشور در يمن به سوي ايران و حوثي ها محسوب مي شود.
'محمد بن عبدالرحمن آل ثاني' معاون نخست وزير و وزير امور خارجه قطر ديروز ( چهارشنبه ) با اشاره به گزارش سازمان ملل متحد در مورد ارتكاب جنايت جنگي در يمن توسط امارات و عربستان ، اين اقدامات را محكوم كرد و خواستار لزوم انجام گفت وگوهاي سياسي ميان تمامي گروههاي يمني براي توقف جنگ و خونريزي در اين كشور شد.
جمهوري اسلامي ايران از ابتداي حمله نظامي ائتلاف خود خوانده به يمن به بهانه بازگرداندن رييس جمهوري فراري و مستعفي اين كشور ، خواستار انجام گفت وگوهاي يمني - يمني براي حل اختلافات شده است.
'مشعل بن حمد آل ثاني' سفير قطر در آمريكا هم در مقاله اي كه امروز روزنامه واشنگتن پست منتشر كرد ، با حمله به امارات و عربستان به عنوان دو كشور اصلي تجاوز نظامي به يمن ، نوشت: رياض و ابوظبي از تروريست هاي القاعده در يمن حمايت و به آنها كمك مي كنند.
قرقاش در توئيت هاي خود همچنين قطر را به جهل ، توطئه و خراب كردن پل هاي پشت سر خود در مواجهه با بحران ميان اعضاي شوراي همكاري خليج فارس متهم كرد و افزود :زمستان سياه قطر طولاني تر خواهد شد.
عربستان ، امارات ، بحرين و مصر از 5 ژوئن 2017 ( 15 خرداد 96) با متهم كردن قطر به حمايت از تروريسم روابط خود با اين كشور را قطع كردند و مرزهاي زميني ، دريايي و هوايي با قطر را هم بستند.
تحريم كنندگان 13 شرط براي از سرگيري روابط با قطر تعيين كردند اما دوحه اجراي اين شروط را نقض حاكميت ملي خود مي داند و تاكنون به هيچ يك از اين شروط تن نداده است .
وزير مشاور در امور خارجي امارات همچنين با اشاره به مقاله سفير قطر در واشنگتن پست مبني بر حمايت مالي و لجستيكي امارات و عربستان از تروريست هاي القاعده در يمن ، اظهار داشت : ادعاي حاميان اخوان المسلمين (قطر) در مورد روابط ائتلاف عربي در يمن با القاعده چيزي از تاخير در انجام وظايف اين كشور در قبال آمريكا در خصوص حمايت از تروريسم كم نمي كند.
دولت قطر كه در ابتدا يكي از اعضاي ائتلاف خود خوانده سعودي در تجاوز به يمن بود، بعد از بروز اختلاف بين اين كشور با امارات و عربستان از ائتلاف خارج شد و همواره از راه حل سياسي براي پايان دادن به وضعيت يمن حمايت كرده است .
سه تن از كارشناسان نهاد حقوق بشر سازمان ملل اخيرا در گزارشي احتمال دادند كه دولت هاي امارات و عربستان در پرونده ارتكاب جرائم جنگي در يمن مسئول شناخته شوند.
به گزارش خبرگزاري 'آسوشيتدپرس'، اين كارشناسان در اولين گزارش خود به شوراي حقوق بشر سازمان ملل همچنين به خسارات و صدمات ناشي از حملات هوايي ائتلاف تحت امر عربستان به يمن طي سال گذشته اشاره كرده اند.
آنها از جامعه جهاني خواستند تا از مهيا كردن تسليحاتي كه ممكن است در مناقشه در يمن مورد استفاده قرار بگيرد، امتناع كنند.
از جمله اشاره آشكار اين كارشناسان در اين رابطه به كشورهايي همچون آمريكا و انگليس بوده كه به مسلح كردن ائتلاف تحت امر عربستان كمك كرده اند.
گزارش شده است كه اين كارشناسان از برخي از مناطق يمن پيش از تكميل گزارش جديدشان بازديد كرده اند.
در اين گزارش عنوان شد دلايل موجهي وجود دارد كه نشان مي دهد دولت هاي امارات و عربستان مسئول نقض حقوق بشر طي مناقشه اخير در يمن هستند.
اين گزارش افزود كه از جمله موارد نقض حقوق بشر طي اين مناقشه مي توان به شكنجه، تجاوز، محروم كردن از حق زندگي و زنداني كردن اجباري اشاره كرد.
آژانس امدادرساني سازمان ملل پيشتر از مناقشه يمن به عنوان بدترين بحران انساني در اين مقطع زماني ياد كرد به طوريكه سه چهارم از جمعيت بيش از 20 ميليوني يمن به كمك هاي انساني نياز دارند. جنگ در يمن سيستم بهداشتي اين كشور را از بين برده و به دليل شرايط نامساعد زمينه براي شيوع بيماري هاي واگيردار در اين كشور فراهم شده است.
عربستان از روز ششم فروردين سال 94 در قالب ائتلافي از چند كشور عربي و با كمك و چراغ سبز آمريكا، حملات گسترده اي را عليه يمن، فقيرترين كشور عربي آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن 'عبدربه منصور هادي' رئيس جمهوري مستعفي اين كشور به قدرت، به اهداف و زيادخواهي هاي سياسي خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به يمن تاكنون منجر به كشته يا زخمي شدن بيش از 16 هزار يمني بي گناه و ويراني اين كشور شده است.
خاورم**1508 ** 1908