۷ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۴۶
کد خبر: 83016884
۰ نفر
توسعه سه برنامه گمركی بین ایران و پاكستان كلید خورد

تهران- ایرنا- مدیركل گمرك ایالت بلوچستان اعلام كرد: گمركات ایران و پاكستان همكاری های خود را در زمینه تسهیل و سرعت بخشی در ترخیص كالا، ایجاد دروازه مشترك و تبادل الكترونیكی اطلاعات توسعه می دهند.

به گزارش چهارشنبه تارنمای گمرك ایران، «رضا راستی» ناظر گمركات سیستان و بلوچستان و مدیركل گمرك ایالت بلوچستان در نشستی كه در گمرك تفتان پاكستان برگزار شد، با تاكید بر توسعه همكاری های گمركی میان دو كشور، تسهیل و تسریع در ترخیص كالاها میان دو كشور را خواستار شدند.
ناظر گمركات سیستان و بلوچستان به ضرورت توسعه همكاری های گمركی میان ایران و پاكستان درخصوص موضوع های مطرح شده در این نشست اشاره كرد و گفت: درباره تسهیل و سرعت بخشی ترخیص كالاها و همچنین تعیین ساعات كاری در مرز میرجاوه و تفتان برای ارائه هر چه سریعتر این تسهیلات صحبت و مقرر شد جهت رفع چالش ها و مشكلات مطرح شده، جلسه های ماهیانه بین مدیران گمركات میرجاوه و تفتان برگزار شود.
ناظر گمركات سیستان و بلوچستان، مبادله الكترونیكی اطلاعات میان دو كشور و ایجاد دروازه مشترك را از دیگر موضوع های مهم مطرح شده در این نشست بیان كرد و توضیح داد: در آینده ای نزدیك با حضور نمایندگان گمرك ایران و گمرك پاكستان در تهران نشستی برگزار و این موضوع ها بررسی و تصمیم های لازم اتخاذ خواهد شد.
به گزارش ایرنا، اواسط تیرماه امسال بود كه ارتباط الكترونیكی میان گمركات ایران و پاكستان آغاز شد و نخستین محموله صادراتی در رویه تیر الكترونیك در گمرك زاهدان به مقصد كشور پاكستان از طریق گمرك مرزی میرجاوه به انجام رسید تا از این پس تبادل اطلاعات گمركی محموله های ترانزیتی میان گمركات كشورهای ایران و پاكستان الكترونیكی صورت گیرد.
بلوچستان بزرگ‌ترین ایالت كشور پاكستان است و حدود ۴۴ درصد از خاك پاكستان را در بر می‌گیرد.
این ایالت از غرب با ایران، از شمال با افغانستان و مناطق ایلی پاكستان، از شرق با پنجاب و سند و از جنوب با دریای عرب هم‌مرز است.
مركز این ایالت شهر كویته است.
اقتصام*3061** 2023