خارجی ها در 12 منطقه معدنی ایران در حال سرمایه گذاری هستند

كاشان - ایرنا - رئیس خانه معدن ایران گفت: شركت های خارجی در 12 منطقه معدنی ایران در حال سرمایه گذاری هستند و درصورت برطرف شدن مشكلات بانكی، شمار این سرمایه گذاران افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد رضا بهرامن روز چهارشنبه در نشست كمیسیون معادن و صنایع معدنی شهرستان كاشان همچنین افزود: در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی در بخش معدن، مذاكراتی با شركت‌ های اروپایی از جمله شركت هایی از آلمان و لهستان انجام شده است.
وی اضافه كرد: شركت ‌های روسی نیز علاقه ‌مند به سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران هستند و برخی كشورهای حوزه خلیج‌ فارس هم برای تامین مواد اولیه معدنی كشورمان اعلام آمادگی كرده اند.
رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینكه این تشكل در سال 1395 با هدف جذب سرمایه خارجی نشست هایی را در كشورهای آلمان و امارات متحده عربی برگزار كرد، افزود: هم اكنون نیز مذاكره هایی با فعالان معدنی كانادا در حال انجام است.
وی با بیان اینكه مشاركت سرمایه‌ گذاران خارجی در طرح های معدنی كشور، انتقال فناوری را به همراه دارد، گفت: ایران ظرفیت پاسخگویی به نیاز این سرمایه گذاران را دارد.
بهرامن ادامه داد: نتیجه دادن تلاش ها در بخش معدن دست كم به سه سال زمان نیاز دارد و حضور سرمایه گذاران خارجی می تواند این زمان را كاهش دهد و زمینه ورود به بازارهای جهانی را تسهیل كند.
وی بیان كرد: ایران در بین كشورهای برتر جهان در زمینه صنایع معدنی است بنابر این نباید تنها به اقتصاد نفتی، متكی باشیم.
رئیس خانه معدن ایران در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست در عین حال تصریح كرد: فعالیت های معدنی نباید مخرب محیط زیست و منابع طبیعی باشد.
به گفته وی، هم اكنون چهار هزار و 500 معدن فعال در كشور وجود دارد كه سالانه 390 میلیون تن انواع محصول از آنها برداشت می شود.
به گزارش ایرنا، برخی معدن داران در ادامه این نشست كه به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاروزی كاشان برگزار شد ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای خرید ماشین آلات و تجهیزات معدنی را خواستار شدند و نظرات خود درباره خام فروشی معدن ها را بیان كردند.
123 معدن در شهرستان كاشان وجود داد كه از این تعداد 60 واحد فعال و بیش یك هزار نفر در آنها مشغول به كار هستند.
سالانه افزون بر 12 میلیون تُن محصول در معدن های شهرستان كاشان تولید و نزدیك به 500 تُن آن صادر می شود.
شهرستان كاشان در فاصله 200 كیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.
6136/8123 / 2093