شيريني طرح هاي هفته دولت در كام مردم سيستان و بلوچستان

زاهدان- ايرنا- طرح هاي افتتاح و كلنگ زني شده هفته دولت امسال در سيستان و بلوچستان با رشد 58 درصدي از نظر اعتباري در همسنجي با هفته دولت پارسال كه سرمايه گذاري هزار و 400 ميليارد توماني بخش خصوصي نقش مهمي در اين زمينه دارد، هديه دولت تدبير واميد به مردم ديار نخل و آفتاب و باد است.

به گزارش ايرنا 6 روز از هفته دولت سپري شد و شهرها و روستاهاي سيستان و بلوچستان در اين هفته شاهد افتتاح و كلنگ زني طرح هاي زيادي بودند. طرح هايي كه تدبيري براي حل مشكلات و اميدي براي زندگي در اين استان است.
در هفته دولت سال گذشته بنابر اعلام استاندار وقت سيستان و بلوچستان هزار و 172 طرح با اعتبار 765 ميليارد تومان افتتاح و يا كلنگ زني شد كه از نظر اعتباري نسبت به هفته دولت سال قبل از آن با افزايش 36 درصدي رو به رو بود.
اما هفته دولت امسال در سيستان و بلوچستان نويدبخش افتتاح و كلنگ زني هزار و 40 طرح با اعتبار هزار و 857 ميليارد تومان بود كه به گفته عليرضا نورا سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر اعتباري 58.8 درصد افزايش يافته است.
هر چند طرح هاي هفته دولت امسال از نظر كمي كاهش يافته اما غالب بودن سرمايه گذاري انجام شده در طرح هاي آماده براي كلنگ زني آن هم با سردمداري بخش خصوصي اميدها براي توسعه سيستان و بلوچستان را افزايش مي دهد.
سرمايه گذاري هزار و 400 ميليارد توماني بخش خصوصي در هفت پروژه مهم و اساسي استان رنگ و بويي متفاوت به هفته دولت امسال داد چرا كه خبر از عزمي جدي براي بهره برداري از ظرفيت هاي نهفته و منحصر به فرد سيستان و بلوچستان مي دهد.
اين سرمايه گذاري كه اعتبار آن پنج برابر بيشتر از اعتبار طرح هاي آماده افتتاح هفته دولت امسال بود بهره برداري از دو ظرفيت مهم سيستان و بلوچستان يعني «خرما» و «شتر» را نشانه گرفته بود. ظرفيت هايي كه دولت به تنهايي قادر به بهره برداري از آن ها نيست و بارها از سوي دولتمردان استان اعلام شد كه از قوه به فعل درآوردن اين ظرفيت ها عزم بخش خصوصي را مي طلبد.
كلنگ زني كارخانه توليد انواع فرآورده هاي لبني شير شتر در چابهار با اعتبار 200 ميليارد تومان، كلنگ زني پرورش صنعتي سه هزار نفر شتر در دلگان با اعتبار 60 ميليارد تومان و كارخانه بسته بندي و فرآوري خرما در سراوان با اعتبار 18 ميليارد تومان تنها سه مورد از سرمايه گذاري بخش خصوصي بود كه همزمان در اين هفته محقق شد.
از طرفي توجه به نيازهاي اساسي مردم اين استان همچون «آب آشاميدني» و «بهداشت و درمان» نيز در اين سرمايه گذاري چشمگير است كه
ساخت بيمارستان 500 تختخوابي در زاهدان با اعتباري حدود 470 ميليارد تومان و ساخت آب شيرين كن در چابهار با اعتبار 640 ميليارد تومان راهكاري براي حل اين مشكلات است.
مشكل تامين آب آشاميدني در سواحل مكران يكي از موضوعاتي بود كه سال ها به بهانه نبود سرمايه گذار پابرجا مانده بود اما اكنون ساخت آب شيرين كن در چابهار كه از نظر اعتباري سنگين ترين طرح و بزرگترين سرمايه گذاري بخش خصوصي در هفته دولت محسوب مي شود اين مشكل كهنه و قديمي تشنه لبان در كنار دريا را حل خواهد كرد.
سرمايه گذاري بخش خصوصي در ساخت كشتارگاه صنعتي در زاهدان با اعتبار 12 ميليارد تومان و ساخت كارخانه آسفالت ايرانشهر با اعتبار پنج ميليارد تومان نيز نويدبخش حل مشكلاتي كلان مانند بيكاري در جوان ترين استان كشور است.
شايد بتوان ادعا كرد افزايش ميزان سرمايه گذاري بخش خصوصي در سيستان و بلوچستان از مهمترين دستاوردهاي دولت دوازدهم در يك سال گذشته است چرا كه تغيير نگاه نسبت به اين استان و افزايش زيرساخت هاي سرمايه گذاري بخش خصوصي در آن از جمله اهداف اعلام شده اين دولت است.
علاوه بر ادامه تلاش هاي دولت براي حضور سرمايه گذاران و ورود بخش خصوصي در اولويت ها و نيازهاي سيستان و بلوچستان گام بعدي دولت بايد تسهيل شرايط ادامه كار براي طرح هاي كلنگ زني شده باشد تا هر چه سريع تر اين طرح ها به بهره برداري رسيده و مشكلي از مشكلات مردم اين استان را حل كنند.
به يقين در 2 روز پاياني هفته دولت امسال كه مزين به عيد بزرگ غدير است كام مردم سيستان و بلوچستان با رونمايي از خدمات ديگر دولت تدبير و اميد شيرين تر مي شود و با تداوم خدمات در روزهاي ديگر سال همچنان شيرين باقي خواهد ماند.
9908 **6081