كاهش زائران ایرانی گردشگری دینی عراق را فلج كرد

بغداد – ایرنا – كارشناسان و فعالان اقتصادی عراق می گویند: در اثر كاهش چشمگیر زائران ایرانی به عراق، هزاران كارگر در هتل ها و رستوران های كربلا و نجف و بغداد بیكار شده اند و گردشگری مذهبی در عراق به مرز فلج شدن رسیده است.

به گزارش ایرنا، این كارشناسان در اظهارنظرهای مختلف با رسانه های عراقی نسبت به عواقب اقتصادی و اجتماعی این امر در شهرهای زائر پذیر عراق هشدار دادند.
'باسم جمیل انطوان' كارشناس اقتصادی می گوید: تعداد زائران ایرانی كه سالیانه برای زیارت مراقد مقدس و مراسم زیارت اربعین امام حسین(ع) وارد عراق می شوند، سه و نیم میلیون نفر می باشد؛ اما تحریم های اقتصادی آمریكا علیه ایران باعث شد تا علاوه بر كاهش زائران ایرانی طی ماه گذشته، بخش گردشگری مذهبی عراق به تعطیلی نزدیك شود.
وی افزود: این تحریم ها باعث گسترش بیكاری در عراق و كاهش تعداد زائران ایرانی شد.
این كارشناس اقتصادی پیش بینی كرد كه به دلیل افزایش هزینه زیارت و كاهش 60 درصدی ارزش پول ایران در مقابل دلار، امسال تعداد زائران ایرانی در زیارت اربعین امام حسین (ع) نسبت به سال های گذشته كاهش خواهد یافت.
سازمان گردشگری عراق پیش تر اعلام كرد كه ورود زائران ایرانی به عراق كاهشی چشمگیر یافته است.
گفته می شود كه تعداد زائران ورودی به عراق روزانه پنج هزار نفر بوده است اما این تعداد هم اكنون به 400 نفر كاهش یافته است.
گزارش دیگری حاكی است كه در اثر كاهش زائران ایرانی، هزاران كارگر در كربلا بیكار شده اند.
كمیسیون اقتصادی شورای استان كربلا از تاثیر تحریم های ضد ایرانی آمریكا بر استان كربلا خبر داد و گفت كه این تحریم ها باعث بیكاری هزاران كارگر از هتل ها و بازار ها شد.
'ناصر الخزعلی' رئیس كمیسیون اقتصادی شورای استان كربلا گفت: استان كربلا بر گردشگری مذهبی متكی است و پس از اعمال تحریم ها علیه ایران و آشفته شدن وضع اقتصادی، دسترسی زائران ایرانی به كربلا دشوار شده است.
الخزعلی افزود: ده ها هتل در استان كربلا بسته شدند و هزاران كارگر بیكار شدند.
'صائب ابوغنیم' رئیس اتحادیه هتل های نجف نیز گفت: بیش از 85 درصد زائرین نجف را مسافران ایرانی تشكیل می دادند كه در حال حاضر آمار دقیقی از مسافرین ایرانی موجود در هتل های نجف (285 هتل) در دست نیست.
ابوغنیم افزود: در فرودگاه نجف نیز بیش از 35 پرواز روزانه بین ایران و عراق وجود داشت كه امروز 12 پرواز داریم كه اكثرا مسافرین عراقی را به ایران می رساند.
به گفته زائرین ایرانی حاضر در عراق، به غیر از پرداخت 40 دلار پول ویزای عراق، بلیت هواپیما و قیمت های داخل عراق به دلیل كاهش قیمت ارز ریال ایرانی گران شده و از كسانی كه قصد زیارت به عتبات عراقی را دارند توصیه می كنند از این امر صرف نظر كنند.
وی گفت: گردشگری در نجف به دلیل مجازات های اقتصادی آمریكا علیه ایران از بین رفته است و ما برای كاهش قیمت هتل ها برای زائران ایرانی به نصف، آمادگی داریم.
خاورم*10*ع ص**380**

سرخط اخبار جهان