۷ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۷
کد خبر: 83016055
T T
۰ نفر
غدیر؛ استمرار خط نبوت

تهران- ایرنا- عید غدیر به عنوان ثمره نبوت، رسالت و تعیین كننده خط مشی مسلمانان محسوب می شود كه نقشی سرنوشت ساز در تعیین مسیر آینده اسلام ایفا كرده است و بدین گونه سعادت و نجات واقعی بشریت از بركات غدیر به شمار می رود كه با پیروی از این رویداد مهم و حساس به دست می آید.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، تاریخ اسلام مملو از رویدادهای بزرگی است كه برای مسلمانان و شیعیان اهمیت زیادی دارد؛ اتفاقاتی همانند واقعه غدیرخم كه به عنوان یكی از بزرگترین اعیاد در جهان اسلام شناخته می شود. غدیر، عید پیوند میان همه نسل ها است تا به نوعی مسلمانان را به حریم ولایت نزدیك كند و اثرات آن در همه اركان زندگی آنان جاری و ساری شود. واقعه غدیر در همان روز تاریخی تمام نشد بلكه استمرار پیدا كرد و همه ابعاد زندگی شیعیان را قرار داد تا آنها راه خود را به درستی انتخاب كنند.

هیجدهم ذی‌الحجه یادآور واقعه‌ای تاریخی است كه در آن رسول خدا(ص) به امر خدای متعال حضرت علی(ع) را به‌ عنوان جانشین خود در منصب امامت منصوب كرد تا ترازوی شاخص حاكم اسلامی برای تمامی مسلمانان تبیین شود و در حافظه تاریخی بماند و همواره چراغ راه امت پیامبر(ص) باشد. واقعه‌ غدیر از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت دارای درخشندگی خاصی در تاریخ اسلام از نظر سند، اطمینان از اصل و فرع آن، كثرت راویان و اعتماد بزرگان و علمای مسلمانان است. نزول آیه سوم و67 سوره مائده با مضمون «اي پیامبر به مردم برسان آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده و اگر نرساني رسالت او را تبلیغ نكرده اي و خدا تو را از مردم حفظ خواهد كرد.» در ارتباط با این رویداد بزرگ است كه بر طبق نظر مفسران نام آور شان نزول این آیات را نشان می دهد و عظمت واقعه غدیر خم را یادآور می شود.

این روز به علت عید بودن همراه با سنت ها و مراسم های خاصی است كه مردم ایران نیز در مناطق مختلف با برگزاری جشن ها، آذین بندی مساجد و اماكن عمومی به شادمانی می پردازند و برشكوه این روز می افزایند. از آنجا كه حضرت علی(ع) به عنوان جانشین، سرسلسه سادات و سادات نیز جزو خانواده پیامبر(ص) به شمار می آیند همواره نزد مردم از احترام و تكریم برخوردار بوده و این عید را «عید سادات» نیز می نامند.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت عیدسعید غدیر خم، به عنوان نخستین خلیفه مسلمین به گفت وگو با حجت الاسلام «محسن عرفاتی» مدیر طرح و برنامه شبكه قرآن و معارف صدا وسیما و پژوهشگر امور دینی پرداخت.

** غدیر، بزرگترین عید شیعیان
در اسلام عید فطر و قربان از جمله اعیاد معروف است اما بزرگترین عید در مبانی دینی عید الله اكبر یعنی بزرگترین عید خدای متعال به شمار می‌رود. این روز اعمال مخصوصی همچون، روزه گرفتن، اطعام كردن، صدقه دادن، احسان و انفاق، اطعام دادن، رفع حاجت مومنان و.... دارد كه به آن بسیار سفارش شده است.

حجت الاسلام عرفاتی از از عید غدیر خم به‌ عنوان بزرگ‌ترین عید الهی و عید آل‌محمد (ص) یادكرد و گفت: برای روز عید سعید غدیر خم اعمالی مانند زیارت امیرالمؤمنین(ع)، زیارت امین‌الله، دو ركعت نماز عید سعید غدیر خم، احسان و نیكی كردن به برادران دینی، صدقه دادن، خواندن عقد اخوت و برادری، صله‌رحم و دید و بازدید وارد شده است. غدیر خم روز حاكمیت ارزش ها و فضیلت ها به شمار می رود و پذیرش ولایت امام علی(ع) پذیرش ولایت انسان كامل است. غدیر به همه بشریت تعلق دارد و در كنار جشن، شادی و سرور در این روز باید به كارهای علمی در مورد غدیر پرداخت و پژوهش‌های علمی در مورد این روز بزرگ انجام گیرد تا ظرفیت نهفته آن برای بشریت آشكار شود و مردم در زیر چتر ولایت قرار گیرند. معنویت، عدالت، كرامت انسانی در سایه ولایت تعلق پیدا می‌كند و جامعه مطلوب اسلامی در سایه ولایت عملی می‌شود. آنچه از خیر دنیا و آخرت وجود دارد به ‌وسیله تقوا به دست می‌آید و خدای متعال برای مؤمنان و برای اهل تقوا چیزی جز خیر و خوبی نازل نمی‌كند پس انسان ها باید برای رسیدن به خیر و خوبی دنیا از خدا بترسند و تقوای الهی پیشه كنند.

** پیمان اخوت و برادری
اسلام همواره مسلمانان را به محبت، مهرورزی و یكدلی دعوت می كند به گونه ای كه برادری و برابری یكی از شعارهای اساسی و ریشه دار آن است كه راهكارهای كاربردی برای تحكیم این روابط دارد كه در هر مرحله از اجرا، روح برادری و برابری میان مسلمانان جدی می شود و آنان از هر قبیله، نژاد و ملیتی با یكدیگر احساس عمیق برادری می كنند.

حجت الاسلام عرفاتی با اشاره به این مطلب كه یكی از پیام های اصلی عید غدیر خم پیوند اخوت و برادری است، گفت: غدیر از جایگاه والایی برای تثبیت حاكمیت دینی و بیان حقیقت برخوردار است. عقد اخوت میان مؤمنان یكی از سنت های حسنه در عید غدیر خم به شمار می رود كه پیامبر(ص) و امام علی(ع) نیز به این امر مبادرت ورزیدند و بر آن تاكید داشتند.

** سعادت و نجات واقعی مردم
سعادت و نجات واقعی یكی از بركات غدیر است كه مردم می توانند با پیروی از جریان غدیر به آن دست یابند. این پژوهشگر امور دینی با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: خدای متعال در آیاتی از قرآن كریم همواره به مردم این نوید را داده كه اگر شما مسیر صحیح كه راه انبیای الهی است، طی كنید اهل سعادت و نجات خواهید بود كه این مطلب در مكتب پیروان غدیر نهفته است. شایستگان همان پیروان واقعی پیامبران، اولیان الهی و معصومان هستند كه تمامی صفات نیك و خیر در آنها نهادینه شده است. اگر تمامی مردم آن دوران از جریان غدیر پیروی می كردند به یك وحدت نظر جامع می رسیدند زیرا اهل بیت پیامبر(ص) هیچگاه مردم را غیر از مسیر پیامبر(ص) و قرآن راهنمایی و دعوت نمی كردند و در این باره همواره شبهات و تهمت هایی به مكتب اهل بیت (ع) وارد می شود اما باید دانست كه مكتب ائمه اطهار(ع) همواره بنیانگذار، طرفدار و دوستدار واقعی وحدت بوده و در این راه مجاهدت ها و رشادت های فراوانی كردند و برای دفاع از حقانیت از جان خود گذشتند. شناخت ظاهری امام(ع) نخستین و سطحی ترین موضوع در زمینه معرفت در ولایت است. پیامبر اكرم (ص) جهالت را با آوردن امامت برطرف كرد و این موضوع هیچ ارتباطی به دوران و زمان ندارد بلكه مساله ولایت به همه زمان ها تعلق دارد.

** تحكیم وحدت با ولایت
در ماجرای غدیر، پیامبراكرم(ص) از طرف پروردگار بی همتا ماموریت یافت تا مردم را به پیروی از انسانی شایسته همانند علی(ع) دعوت كند. بزرگمردی كه نخستین مسلمان در میان مردم و نخستین ایمان آورنده به پیامبر(ص) و دین مبین اسلام بود.

مدیر طرح و برنامه شبكه قرآن و معارف صدا وسیما، از امام علی (ع) به عنوان نخستین فردی كه همواره در جهاد و مبارزه با ظلم با پیامبر اسلام(ص) همراه بود، یاد كرد و گفت: علی (ع) اهل تقوا و خودساخته بود و در تمامی راه ها در كنار رسول اكرم(ص) و افزون بر آن از علم، آگاهی و دانشی فراتر از حدبشر برخوردار بود. یكی از مهمترین مسایلی كه در غدیر به آن توجه شده موضوع جلوگیری از بروز اختلاف در جامعه اسلامی است كه این مهم با تبعیت از ولایت به دست می آید. بسیاری از مسلمانان درك درستی از قوانین و دستورات اسلامی ندارند و میزان شناخت آنها از اسلام بسیار سطحی و متعصبانه است بنابراین ضرورت دارد مبانی اسلامی به طور صحیح در جامعه تببین شود تا بسترهای ایجاد یك مدینه فاضله در جامعه نیز شكل بگیرد.

شایسته‌سالاری، مردم‌سالاری و حفظ وحدت و اتحاد به عنوان پیام ها و دستاوردهای حادثه غدیر است كه اگر در جامعه به درستی بازبینی و تبیین شوند می تواند از بروز بسیاری از مشكلات و ناهنجاری های اجتماعی جلوگیری كند. جوامع بشری نیازمند یادآوری و حضور همیشگی هویت‌ های فرهنگی و اصالت‌های معنوی هستند و زنده نگه‌داشتن شعائر الهی، رسالتی است كه مرزبانان عقیده و ایمان، از جمله رسول اكرم(ص) بر آن تاكید داشته‌اند و در تاریخ اسلام، غدیر و امامت همان اندازه مهم است كه روز مبعث دارد زیرا غدیر، امامت را به وجود آورد و ادامه رسالت بود.

پژوهش**9117**9131