۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۷
کد خبر 83015842
۰ نفر
آب درمانی در قلب كویر

بیرجند - ایرنا - چشمه های آبگرم به ‌عنوان یكی از ظرفیت ‌های بزرگ گردشگری طبیعی كشور می‌تواند سهم زیادی در جذب گردشگر، درآمدزایی و رونق اقتصادی داشته باشد كه جوشش تعدادی از آنها در قلب كویر، ظرفیت بی نظیری را برای گردشگری سلامت رقم زده است.

به گزارش ایرنا، وجود چشمه های معدنی آبگرم در شرق كشور و استان خراسان جنوبی با خاصیت آب درمانی منحصر بفرد موجب شده هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی راهی این مناطق شوند.
گردشگری آب درمانی دارای قدمتی طولانی و امروز بخشی كوچك اما با اهمیت از بازار گردشگری را به خود اختصاص داده است. در واقع گردشگری چشمه ‌های معدنی، بهترین نوع شناخته‌ شده گردشگری سلامت به شمار می رود.

** جوشش آب ترش از شكاف سنگ
یكی از مجموعه های آب درمانی در خراسان جنوبی چشمه «آب ترش» سربیشه است. این مجموعه در فاصله 34 كیلومتری شمال غرب شهر سربیشه قرار دارد.
برای سفر به این مكان تفریحی و درمانی باید در جاده اصلی از بیرجند به طرف سربیشه حركت كرد و جاده فرعی به سمت شمال به طول 19 كیلومتر به چشمه آب ترش ختم می شود.
آب حوضچه های مجموعه آب ترش به دلیل خواص درمانی برای امراض پوستی و نیز مصارف خوراكی به شدت مورد توجه اهالی منطقه است. علاوه برآن محیط پیرامون آب ترش نیز به دلیل موقعیت كوهستانی و زیبایی طبیعی می تواند جذابیت هایی برای گردشگران داشته باشد.
این چشمه در شمال شهرستان سربیشه از شكاف سنگ های آندزیت بازالت از زمین خارج می شود. بالا بودن مقدار گاز دی اكسید كربن و سیلیس نشان دهنده منشاء عمیق آب چشمه است.
آب این چشمه مزه ای ترش و مطبوع دارد و آبدهی آن در حدود 15-20 لیتر در ثانیه است. با در نظر گرفتن مزه خوب و آبدهی مناسب و نزدیك بودن به جاده اصلی سربیشه - زاهدان بهره برداری این چشمه توصیه می شود.
آب ترش چشمه سربیشه در ردیف آب های كلرورسدیم و سولفات كلسیم سرد (Sub thermal) است.
بهترین زمان سفر به این مكان تفریحی و درمانی بهار و تابستان بوده و از لحاظ وضع رفاهی و زیرساختی نیز امكانات اقامتی، برق، تلفن و چشمه در این مكان فراهم شده است.

** آب گرم فردوس با قدمت بیش از 200 سال
آبگرم معدنی فردوس دركیلومتر 22 جاده اصلی فردوس به مشهد واقع شده و بیش از 200 سال سابقه تاریخی دارد.
این آب گرم در قدیم دارای دو باب حوضچه از سنگ و آهك بوده كه سقف آن با آجر به صورت گنبدی پوشش شده و چون آب آن خاصیت درمانی داشته از روستاهای اطراف و همچنین شهرهای همجوار برای استفاده از آب بیتوته می كردند.
از سال 1345 تولیت این آبگرم برعهده هلال احمر فردوس است، كه با توجه به آزمایشات انجام شده برای امراض جلدی و كبدی و دردهای مفصلی، بازشدن عروق، پیشگیری از رسوب سنگ در كلیه، بیماری های رماتیسمی، دردهای مفصلی و عصبی، افزایش سوخت و ساز بافت ها، كاهش درد و رفع گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حركتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسك كمر و پیشگیری از ایجاد انحراف در ستون فقرات مفید بوده و همه ساله برتعداد مراجعان افزوده می شود.
به همین لحاظ آب گرم معدنی فردوس یكی از مهمترین جاذبه های طبیعی و قطب گردشگری و آب درمانی شرق كشور محسوب می شود كه همه روزه پذیرای جمع كثیری از مردم است. این مجتمع اكنون به عنوان منطقه نمونه گردشگری مورد توجه مسافران داخلی و خارجی است.
راه دسترسی به مجتمع آب درمانی فردوس آسفالت می باشد و بهترین زمان برای سفر به این مجتمع آب درمانی بهار و تابستان است.
مدیرعامل شركت تفریحی و آب درمانی هلال فردوس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از حضور سالانه 300 هزار گردشگر در این مكان تفریحی و درمانی خبر داد و گفت: نوروز 97 بیش از 80 هزار نفر به آن مكان سفر كرده و از امكانات موجود بهره مند شدند.
محمد نبیلی‌ مقدم با اشاره به 23 ویلای اقامتی سه ستاره در مجتمع آب درمانی فردوس افزود: این سوئیت ها با تمام امكانات و وان آب گرم در اختیار گردشگران قرار می گیرد.
وی تصریح كرد: در حال حاضر این مجموعه گردشگری مجهز به استخرهای مجزای آب درمانی، وان‌ های خصوصی لوكس همراه با سونای خشك و حوضچه آب گرم معدنی، اتاق‌های ارزان قیمت، تنها رستوران درجه یك خراسان جنوبی، طولانی ‌ترین زیپ لاین شرق كشور و فضاهای ورزشی و تفریحی است.

** معجزه آب گرم لوت در درمان امراض پوستی و عضلانی
آب گرم لوت به عنوان یكی دیگر از جاذبه ها و اماكن گردشگری استان در 75 كیلومتری شهرستان خوسف واقع شده و به دلیل قرار گرفتن آب گرم در دشت لوت، آن را به همین اسم نامیده اند.
اگر از مقصد مركز استان خراسان جنوبی به سمت آب گرم لوت حركت كنید، باید 2.5 ساعت را رانندگی كرده تا به این مكان برسید.
به دلیل شرایط سخت دسترسی زمان طولانی لازم است تا بتوان به آب گرم رسید؛ لذا بهترین زمان برای رفتن به این منطقه اواسط اردیبهشت تا نیمه آبان است.
علت وجودی مجموعه آب گرم لوت، چشمه آب معدنی است كه گردشگران را به منظور درمان و معالجه امراض پوستی، عضلانی و غیره به سمت خود می كشاند. با ارزیابی های به عمل آمده از گردشگران مشخص شده كه حدود 50 درصد آنها به منظور معالجه امراض پوستی ،42 درصد به منظور معالجه امراض عضلانی و 8 درصد به منظور معالجه امراض گوارشی به این چشمه سفر كرده اند.
به طور معمول آب های معدنی بی رنگ و زلال هستند كه آب گرم لوت نیز از این قاعده مستثنی نیست ولی در برخی موارد بر اثر وجود مواد معلق یا كلوئیدی، رنگین و كدر می شود.
درجه حرارت و گرمای آب معدنی به منشاء آب، عمق زمین، فعالیت های بیولوژیك و همچنین سرعت بالا آمدن بستگی دارد و ممكن است از حدود 6 تا 98 درجه سانتی گراد باشد، البته گرمای آب معدنی به علل خاص چون زلزله تغییر می كند.
درجه حرارت آب گرم لوت براساس نمونه برداری در شهریور ماه سال 1384، 24.3 درجه سانتی گراد است.

** جذب سالانه 15 هزار گردشگر در آب گرم لوت
مدیر مجتمع آب گرم لوت در خصوص امكانات این مجموعه به خبرنگار ایرنا گفت: مجتمع آب درمانی لوت در سال 1385 نوسازی و تجهیز شد كه در همان سال اول 15 هزار گردشگر به این مكان مراجعه كردند.
داریوش خسروی اظهار داشت: هم اكنون 40 اتاق و سوئیت برای استفاده گردشگران ایجاد شده و امكانات دیگری از قبیل برق خورشیدی و آلاچیق رایگان نیز دراین مجموعه وجود دارد.

** تلفیق آب گرم و سرد در چشمه «مرتضی علی»
چشمه آبگرم مرتضی علی در شهرستان طبس خراسان جنوبی از جمله مناطق گردشگری طبیعی و بكر قلب بیابان و كویر ایران زمین است كه با چشمه های آب درمانی همه ساله مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد.
وجود این چشمه جوشان با هر دو نوع آب سرد و گرم در دل كویر زیبایی های خلقت را برای انسان مجسم می كند.
این چشمه در مسیر گردشگری روستای «خرو» در فاصله 27 كیلومتری طبس واقع شده كه برای رسیدن به آن باید وارد دهانه دره ای شد و حدود پنج كیلومتر را به صورت پیاده كه از داخل آب می گذرد، طی كرد.
مبدا آب این چشمه اغلب مزارع و تامین آب باغ های طبس است كه از طریق نهر آبی به این شهر منتقل می شود.
در طول مسیر چشمه آب گرم مرتضی علی دیواره های بلند دره مانندی در دو طرف خودنمایی می كند و روی این دیواره ها حفره هایی است كه به نظر می رسد با نظم خاصی بنا شده اند.
پس از حدود 35 دقیقه پیاده روی به منطقه ای می رسیم كه چشمه های متعدد آب به ویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره ای نشات می گیرد كه به «حمام مرتضی علی» معروف شده است.
چشمه آب گرم مرتضی علی طبس از مناطق طبیعی است كه با داشتن چشمه های آب درمانی به لحاظ توریست درمانی نیز مورد توجه ویژه است.
آب گرم چشمه از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می ریزد و همین، اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می كند كه گاهی به 10 درجه هم می رسد.
غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در كف رودخانه باعث می شود این آبها تا مسافت حدود 300 متری بستر رودخانه پیش روند در حالی كه بطور كامل با هم مخلوط نشده اند و در بستر رودخانه قابل تفكیك هستند.
به این ترتیب در یك طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد و می توان یك پا را در طرف گرم فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه، پدیده نادری كه شاید در هیچ نقطه دیگر كشور فرصت تجربه آن را نداشته باشید.
همچنین چشمه های متعددی از قبیل آبگرم دیگ رستم و گزیك و ... با جاذبه های طبیعی و درمانی در خراسان جنوبی وجود دارد.
این چشمه ها با توجه به قرارگیری در دل كویر و قابلیت های گردشگری، از نظر سلامت و درمان می تواند موجب رشد اقتصادی و توسعه صنعت توریسم در استان شود.
استان خراسان جنوبی دارای 6 چشمه آب معدنی است.
گزارش از عصمت برزجی
شبد**9893 * 6054*1630**1379