۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۱۰
کد خبر: 83015591
۰ نفر
1400 نخبه به كشور بازگشتند

گچساران-ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان گفت: در 3سال گذشته یكهزار و 400 نفر از نخبه های ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های خارج به كشور بازگشتند.

به گزارش ایرنا ،محمد صالح تركستانی روز سه شنبه در نشست نخبگان شهرستان های گچساران و باشت در شهر دوگنبدان اظهار كرد: از این تعداد 600 نفر به صورت كوتاه مدت در كشورهای خارجی اقامت كرده بودند.
وی بیان كرد: نخبگانی كه در این سه سال به كشور برگشته اند در 200 دانشگاه برتر دنیا تخصیل كرده اند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان تصریح كرد: 160 نفر از نخبگانی كه به كشور بازگشته اند در دانشگاه های معتبر ایران مشغول تدریس شده كه باعث تحول جدی در مراكز علمی شده اند.
تركستانی گفت: بنیاد نخبگان با 300 عضو در سراسر كشور تلاش دارد تا استعدادهایی كه از كشور خارج می شوند برای خدمت به میهن برگردند.
وی ابراز داشت: این بنیاد تاكنون سه هزار نفر نخبه را در سراسر كشور شناسایی كرده است.
تركستانی تصریح كرد: بودجه سالیانه بنیاد نخبگان 500 میلیارد ریال است كه برای ساماندهی و حمایت این فرهیختگان ناچیز است.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان ابراز داشت: پیشنهاد بنیاد نخبگان بودجه 900 میلیارد ریالی بود كه در صورت تحقق امكان حمایت از پنج هزار نخبه در كشور وجود دارد.
وی درباره استخدام نخبگان گفت: نخبگانی كه با استفاده از مقالات، اختراعات و ایده های خلاق پژوهشی شناسایی می شوند از شركت در آزمون های استخدامی معاف هستند و برای خدمت مقدس سربازی یك طرح پژوهشی انجام می دهند.
معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان استعدادیابی را از رسالت های این بنیاد عنوان كرد و افزود: یكی از اولویت ها پیگیری و اجرای طرح شهاب است و در این طرح استعداد دانش آموزان شناسایی می شود.
تركستانی بیان كرد: بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد تا با هم افزایی سایر دستگاه های اجرایی یاری رسان فكری عرصه های مختلف توسعه در جامعه باشد.
وی با بیان اینكه سالیانه 700 میلیارد ریال بودجه پژوهشی در بین دستگاه های اجرایی كشور توزیع می شود گفت: این امر فرصتی برای بهره وری بهتر از استعداد های برتر است.
نخستین نشست نخبگان شهرستان های گچساران و باشت در سالن آزادی شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران برگزار شد.
شهرستان های گچساران و باشت با 150 هزار نفر جمعیت در جنوب كهگیلویه و بویراحمد قرار دارند.
8143/1662