توسعه روابط با عراق رقبا را به تكاپو واداشته است

بغداد - ایرنا - معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد می گوید: توسعه همه جانبه روابط و تجارت 10 میلیاردی ایران با عراق، رقبا را به تكاپو واداشته است و برخی دست به هر كاری می زنند تا این رابطه تخریب شود.

به گزارش ایرنا، سید 'موسی علیزاده طباطبایی' روز سه شنبه در خصوص موج آفرینی های اخیر علیه زائران و مسافران عراقی كه به ایران سفر می كنند، به خبرنگار ایرنا در بغداد گفت: پس از سقوط دیكتاتور عراق تا امروز دوابط دو كشور ایران و عراق در كلیه زمینه ها از جمله صنعت گردشگری میان ایران و عراق رو به افزایش بوده و عراق از سال 2009 تا 2013 در صدر كشورهای گردشگر فرست به ایران قرار داشته است.
وی افزود: با ظهور داعش و گسترش ناامنی و وخامت اوضاع اقتصادی در عراق، سفر عراقی ها به خارج از كشور از جمله ایران كاهش یافت اما از سال گذشته و شكست داعش و بهبود وضعیت اقتصادی، دوباره این سفرها رو به فزونی گذاشت.
طباطبایی، سفر عراقی ها به ایران را در چهار محور زیارت، گردشگری سلامت، سیاحت و تجارت ذكر كرد و گفت: همه اینها باعث شده ارتباط خوبی میان دو كشور بویژه درسطح مردمی شكل بگیرد.
معاون سفیر ایران در عراق گفت: عراقی ها در اربعین استقبال و پذیرایی بسیار خوب و مثال زدنی از زائران كشورهای مختلف از جمله ایران دارند و در ایران نیز مردم استقبال بسیار خوبی از زائران و مسافران عراقی دارند و روابط فرهنگی و اجتماعی میان دو ملت هر سال بهترمی شود و همین امر بد خواهان رابطه دو كشور را نگران كرده است.
وی افزود: رقبای ما برای جذب گردشگر عراقی تلاش می كنند و درهمین راستا می بینیم كه هر بار به بهانه ای، بعضی شبكه های مجازی فارسی زبان علیه عراق و در عراق علیه ایران فعال می شود تا ایجاد اختلاف، كینه و دشمنی كند.
طباطبایی، وجود برخی سرویس های امنیتی در پشت این ماجرا را بعید ندانست و گفت، هدف اصلی از این خبرسازی های دروغین و موج آفرینی ها، تخریب روابط دو كشور و جلوگیری از ارتباط مردمی میان ایران و عراق است.
این دیپلمات ایرانی افزود: میلیون ها نفر از ایران به عراق و از عراق به ایران سفر می كنند و در بین خیل عظیم زائران و گردشگر ممكن است عده معدودی نیز كار خلافی انجام دهند این را نباید عمومیت داد. در میان زائران ایرانی هم مواردی از تخلف در میان تعداد معدودی دیده می شود كه نمی توان آن را به چند میلیون زائر تعمیم داد.
طباطبایی خاطرنشان كرد: تقویت روابط اقتصادی با همسایگان یكی از بهترین راههای فعال كردن اقتصاد ملی است، ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال از نتایج تقویت ارتباط و رفت و آمدهای میان دو كشور همسایه است و این امر جنبه دیگری از نگرانی رقباست و به همین دلیل تلاش می كنند با برانگختن برخی مسائل، این زمینه را از بین ببرند.
وی افزود: ایران و عراق با بیش از 1400 كیلومتر مرز مشترك طی سالهای اخیر پیشرفتهای بسیار خوبی در همكاری و ایجاد روابط سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی داشته اند و همین امر باعث نگرانی برخی كشورهای رقیب شده است كه از هیچ تلاشی برای تخریب این روابط دریغ نمی كنند.
معاون سفیر ایران در بغداد تاكید كرد كه مردم و نخبگان باید هوشیار باشند و اهداف پشت پرده این جریان ها را دریابند و تحت تاثیر جوسازی ها و خبرسازی های مختلف كه طی ماههای گذشته یك بار برای ایجاد كینه ایرانی ها در میان عراقی ها و یك بار برای ایجاد نفرت از عراقی ها درمیان مردم ایران انجام می شود، قرار نگیرند.
به گفته وی، نشر وترویج دهها مورد اتهام بی اساس و اخبار تایید نشده و شایعات در ماههای اخیر صرفا با هدف ایجاد نفرت و كینه میان دو ملت انجام شده و اقداماتی هدفمند است تا دو كشور برادر و همسایه را از هم دور كند.
خاورم*6*380**